JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Trump podporuje zákaz Twitteru Nigérií a naléhá na ostatní země, aby se přidaly

V úterý chválil bývalý prezident Donald Trump rozhodnutí nigerijské vlády zablokovat přístup k Twitteru a vyzval ostatní země, aby udělaly to samé.

Trump kroku nigerijské vlády blokovat na neurčito aktivity Twitteru tleskal, když k tomu došlo dva dny poté, co tento gigant sociálních médií odstranil příspěvek nigerijského prezidenta Muhammadu Buhariho, v němž hrozil, že v této západoafrické zemi potrestá místní separatisty.

„Gratuluji této zemi Nigérii, která právě zabanovala Twitter, neboť ten zabanoval jejich prezidenta,“ uvedl v prohlášení Trump.

„Twitter a Facebook by mělo zabanovat více ZEMÍ za znemožňování svobodného a otevřeného vyjadřování – všechny hlasy by měly být vyslechnuty.“

„Mezitím se vynoří konkurenti a převezmou prostor,“ pokračoval Trump.

„Kdo vlastně jsou, aby diktovali dobro a zlo, když oni sami jsou zlo?“

Bývalý prezident poukazoval, že důvodem, proč když byl v úřadu, tak Facebook nezabanoval, byl ten, že ředitel Facebooku Mark Zuckerberg „mi pořád volal a chodil do Bílého domu na večeři a říkal mi, jaký jsem machr.“

„2024?“ Trump dodal, že ho láká potenciální kandidatura na prezidenta.

Roku 2019 hostil bývalý prezident Zuckerberga v Bílém domě dvakrát. Tento měsíc Trump zase naznačil možnou kandidaturu na prezidenta, když odpovídal na zprávy, že na Facebooku dostane ban na dva roky, kdy říkal, že „až budu zase v Bílém domě,“ tak už nebudu na žádost Zuckerberga na večeři chodit.

Bývalý prezident byl na Facebooku zabanován do roku 2023 a kvůli vpádu do Kapitolu 6. ledna byl také trvale odstraněn z Twitteru.

Ministr informací Nigérie Lai Mohammed řekl, že vláda zablokovala Twitter kvůli „neustálému zneužívání této platformy pro aktivity, které mohou podvrátit existenci Nigérie jako federace.“

Nigerijský ministr informací Lai Mohammed mluví během tiskové konference v Abuja v Nigérii 19. listopadu 2020. (Afolabi Sotunde/Reuters)

Nigérijský prezident Muhammadu Buhari v Paříži ve Francii 18. května 2021. (Ludovic Marin/Pool via Reuters)

„Mnozí z těch, kteří se dnes chovají nepřístojně, jsou příliš mladí, aby si byli vědomi zkázy a ztrát životů, k nimž docházelo během Nigerijské občanské války,“ praví se v odstraněném příspěvku Buhariho, v němž mluvil o válce v Biafře v letech 1967 až 1970, při níž bylo zabito přes milion lidí.

„Ti z nás, co byli 30 měsíců v poli, co tou válkou prošli, na ně budeme mluvit způsobem, jakému rozumí.“

Tento příspěvek porušil politiku „hrubého chování“ na Twitteru, uvedl tento gigant sociálních médií. Společnost rovněž na 12 hodin suspendovala Buhariho účet na Twitteru.

„Zablokování Twitteru v Nigérii nám dělá hluboké starosti. Přístup ke svobodnému a otevřenému internetu je pro lidská práva v moderní společnosti podstatný,“ uvedl Twitter v prohlášení.

„Budeme pracovat na obnovení přístupu pro všechny v Nigérii, kteří spoléhají na Twitter při komunikaci a při propojování se světem.“

Nigerijský mediální regulátor Národní vysílací komise (NBC) mezitím vyzval všechny televizní a rádiové stanice, aby své účty vymazaly a „ustaly s využíváním Twitteru jako zdroje informací shromažďovaných do zpráv.“

„Bylo by od všech vysílačů v Nigérii nevlastenecké, kdyby dále suspendovaný Twitter podporovaly jeho využíváním jako zdroje informací,“ řekl ředitel NBC Armstron Idachaba.

Twitter a Facebook na žádost o komentář od The Epoch Times bezprostředně neodpověděly.

 

Zdroj: https://www.reformy.cz

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář