JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Trumpovi lži po íránských útocích

USA: Středeční tiskové prohlášení prezidenta Trumpa, které zveřejnil Bílý dům následně po odvetných leteckých útocích Íránu na americké základny v Iráku, bylo více než obvykle plné lží a iracionálních tvrzení.

Bizarní způsob, jakým obviňuje Írán, naznačuje, že USA nedokážou vést pod jeho vedením seriózní dialog. Jeho nesourodý projev (úplný přepis zde) je navíc známkou toho, že tato administrativa je beznadějně vzdálena od reality. Podléhá sebeklamu a je nebezpečná.

Na začátku tiskové konference Trump prošel dvojitými dveřmi, jimiž prosvítalo světlo, poté ho obklopili vojenští velitelé a následoval projev, při němž Trump těžce oddechoval a předstíral gravitaci. Začal tím, že americký lid „by měl být nesmírně šťastný a vděčný“, protože „Írán přestal“ s další eskalací napětí.

Vypadalo to, jako kdyby Trump očekával gratulace za odvrácení totální války na Středním východě, ale pravdou je, že to byl on, kdo lehkovážně přivedl tento region na pokraj války, neboť minulý týden osobně nařídil atentát na generála Kásima Sulejmáního, nejvyššího velitele íránské armády.

Můžeme být skutečně vděční za to, že tak napjatá patová situace mezi USA a Íránem se zmírnila, alespoň prozatím. Trump si ale rozhodně nezaslouží žádnou pochvalu, naopak, neboť vytvořil nesmírně výbušnou situaci.

On je ten, kdo jednostranně odstoupil od mezinárodní jaderné dohody s Íránem před zhruba dvěma roky, což vedlo k napětí, jehož výsledkem v současnosti je riskantní slepá ulička. Navíc Trump ve svém projevu vyzval evropské, ruské a čínské signatáře dohody, aby následovali jeho příkladu zlého úmyslu a také odstoupili od dohody. Trumpova absurdní rada by jen zhoršila mezinárodní vztahy.

Během tiskové konference Trump oprášil otřepaná frázovitá témata proti Íránu.

„Příliš dlouho – již od roku 1979, abych byl přesný – národy tolerovaly destruktivní a destabilizující chování Íránu na Středním východě i mimo něj. Ta doba skončila. Írán je hlavním sponzorem terorismu a usiluje o jaderné zbraně, což ohrožuje civilizovaný svět. Tohle nikdy nedovolíme.“

Naprosté převrácení reality je opravdu dech beroucí. Toto prohlásil vůdce země, která napadla, nelegálně okupovala a totálně zničila mnoho zemí na Středním východě. Nejen na Středním východě, ale po celém světě. Země, která skutečně použila atomové zbraně, což máme ještě v živé paměti, aby vyhladila civilní obyvatelstvo.

Trump jen opakoval skandální lži, jimiž hanobil generála Sulejmáního. „Minulý týden jsme podnikli rozhodné kroky, abychom zabránili krutému teroristovi v ohrožování životů Američanů. Na můj pokyn armáda Spojených států zlikvidovala největšího teroristu na světě… V poslední době plánoval nové útoky na americké cíle, ale my jsme ho zastavili.“

Ve skutečnosti tomu bylo jinak. Generál Sulejmání byl hlavním aktérem ve válce, jejímž cílem byla porážka islamistických teroristických skupin, které USA a jejich spojenci pustili ze řetězu v Iráku a Sýrii. Pokud by v těchto zemích Íránem podporované šíitské milice zabily americké jednotky, bylo by to jen proto, že setrvávají navzdory nelegální okupaci amerických jednotek, jejichž přítomnost je válečným zločinem, který začal genocidní invazí Iráku v roce 2003.

Kromě toho nejvyšší představitelé Trumpovy administrativy neposkytli v tomto týdnu žádný věrohodný důkaz, proč se rozhodli zavraždit Sulejmáního. Tvrzení, že „plánoval nové útoky na americké cíle“, je pochybné prohlášení, hraničící s naprostou fabulací. Jeho smrt byla odpornou vraždou ze strany Ameriky. Akt války.

Trump dále řekl: „Nadále vyhodnocujeme další kroky v reakci na íránskou agresi, a v souvislosti s tím Spojené státy okamžitě uvalí další tvrdé ekonomické sankce na íránský režim. Tyto drsné sankce budou trvat tak dlouho, dokud Írán nezmění své chování.“

To znamená, že Trumpova nepřátelská agenda vůči Íránu je neústupná, navzdory zjevné deeskalaci napětí v tomto týdnu.

Znovu obvinil Írán ze zneužívání omezených kompenzací, které legálně obdržel na základě jaderné dohody, a pokračoval v „teroristickém řádění“ a „vytvořil peklo v Jemenu, Sýrii, Libanonu, Afghánistánu a Iráku“.

To, že si americký lídr absolutně neuvědomuje, že jeho vlastní národ vyplenil a spáchal zločiny v těchto zemích, které uvedl, je udivující. Můžeme se jen domnívat, že Trump žije v sebeklamu a trpí falešnými představami, stejně jako mnoho politiků ve Washingtonu.

„Mír a stabilita na Středním východě nemohou zavládnout, dokud bude Írán nadále podněcovat násilí, nepokoje, nenávist a válčení. Civilizovaný svět musí íránskému režimu vyslat jasný a jednotný vzkaz: vaše teroristické činy, vraždění a chaos již nebudou více tolerovány. Nedovolíme, aby to pokračovalo.“

Výše uvedená citace by objektivně dávala smysl, pokud by slovo „Írán“ bylo nahrazeno za „Spojené státy“.

Hluboce znepokojujícím faktem je, že Trump a velká část amerického establishmentu jsou přesvědčeni o své vlastní nehorázné propagandě, týkající se Íránu. Věří, že Írán se snaží vytvořit jadernou zbraň a věčně šířit chaos v regionu, jako kdyby chování Ameriky nemělo v tomto precedens; a proto se USA potýkají s jednorozměrovou politikou konfrontace s Íránem, což v konečném důsledku znamená válku.

Zdánlivá nabídka dobré vůle, kterou Trump učinil na závěr tiskové konference, nevzbuzuje naději. Ani zdaleka ne.

„Na závěr chci sdělit lidem a vůdcům Íránu, chceme, abyste měli budoucnost – skvělou budoucnost, takovou, jakou si zasloužíte, blahobyt ve vaší zemi a harmonii s ostatními národy světa. Spojené státy jsou připraveny přistoupit na mír se všemi, kdo o něj usilují.“

Během několika minut přešel prezident Trump od odsouzení Íránu coby teroristického zla k následnému „přistoupení na mír“ s Íránem kvůli jeho prosperitě a harmonii.

Není divu, že stále více odborníků na psychiatrii zastává názor, že Trump z klinického hlediska podléhá sebeklamu a mylným představám, chová se iracionálně, tudíž představuje nebezpečí pro světový mír. Takový závěr přesahuje rámec obvyklých snah politických oponentů USA, kteří se snaží vypudit Trumpa z Bílého domu podvodnými prostředky. Nemusíme je brát za slovo. Trumpovy bláznivé projevy to naznačují samy.

Ještě je třeba říci, že obavy se zdaleka netýkají slabostí jen jednoho jedince – Donalda J. Trumpa. Obavy jsou mnohem větší a mnohem vážnější. Týkají se vyšinutého způsobu myšlení celé americké vlády, pokud jde o jejich nenapravitelný, útočný a znepřátelený náhled na Írán a vlastně na zbytek světa.

Odeslat komentář