JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Turecko může v reakci na sankce připravit USA o své základny!

Pokud Washington potrestá Ankaru za nákup ruských protiletadlových raketových systémů S-400, přijme odvetná opatření, prohlásil turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu.

Podle politika úřady země zvažují „nejhorší scénář“ a mohou americké armádě zakázat používání základen Incirlik a Kürecik.
Pokud se Spojené státy rozhodnou uvalit sankce proti Turecku za nákup ruských protiletadlových raketových systémů S-400, přijme odvetná opatření. V televizním rozhovoru to podle Hürriyet Daily News řekl ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu.

„Členové amerického kongresu musí pochopit, že ničeho nelze dosáhnout sankcemi. Pokud bude americký přístup pozitivní, bude náš přístup stejný,“ poznamenal politik.

Çavuşoğlu odppvěděl na dotaz, zda Turecko v případě přijetí sankcí zváží uzavření letecké základny Incirlik pro americká letadla. Podle něj bude Ankara rozhodovat na základě posouzení nejhoršího scénáře, a proto základna Incirlik i základna Kürecik, kde je umístěn americký radarový systém, mohou být zahrnuty do „plánů odvety“.

Prvnizpravy.cz – Turecký ministr zahraničí: Na americké sankce tvrdě zareagujeme!
 
Obě základny mají pro Spojené státy zásadní význam, kvůli dosahu na Střední východ a zejména Afghánistánu.

„Možná vyvstane otázka o Incirliku, možná o Küreciku. Otázka může vyvstat o čemkoli. Nechci mluvit o předpokladech. Důležité je rozhodnutí administrativy, nikoli kongresu. Provedeme hodnocení a učiníme rozhodnutí na základě nejhoršího scénáře,“ poznamenal ministr.

Çavuşoğlu také řekl, že Turecko zvažuje alternativu, včetně ruské, k americkým stíhačkám F-35. Země byla po koupi S-400 vyloučena z amerického programu těchto stíhaček.

Dodal, že Turecko a Británie se dohodly na urychlení práce na projektu nové stíhačky. V roce 2017 uzavřely země dohodu za 133 milionů dolarů ohledně vývoje tureckého bojového letadla, vysvětluje Hürriyet Daily News.

Odeslat komentář