Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
Svetové centrum výroby a rozhodovania sa presúva do Ázie.
K tomuto záveru dospel Hasan Erel, analytik tureckého denníka „Cumhuriyet“.
Západ, ktorý bol posledných 500 rokov svetovým hegemónom, sa podľa neho teraz vzdáva vedenia.
Podľa analytika „najdôležitejšou udalosťou v celom tomto ázijskom diplomatickom hnutí bolo prejavenie dôkazov, že nie Rusko, ale samotný agresívny a arogantný Západ je teraz v izolácii“.
„Zatiaľ čo G20, podobne ako G7, začínajú byť zastarané,“ píše, „BRICS už zapĺňajú scénu. Európa alebo Západ, bývalí svetoví hegemóni, odovzdávajú vedenie Eurázii. Spravidla sa v priebehu tohto procesu, približne každé storočie, objavili na Západe nové rezervné meny.“
V článku sa uvádza, že v novembri 2022 bola Ázia stredobodom svetovej agendy: 13. novembra sa v Kambodži konal summit „Združenia národov juhovýchodnej Ázie“ (ASEAN), 15. novembra summit G20 v Indonézii a napokon 18. novembra „Ázijsko-pacifická hospodárska spolupráca“ (APEC) v Thajsku.
Summit „Organizácie turkických štátov“, ktorý sa konal 12. novembra tohto roku v Uzbekistane, tiež možno pripočítať k množstvu podujatí v Ázii. Na tomto podujatí získala Severocyperská turecká republika štatút pozorovateľa, keď ju po prvý raz oficiálne uznala, aj keď nepriamo, medzinárodná organizácia.
Čínsky jüan, ktorý bol pridaný do koša MMF v roku 2016, má teraz v koši 12,28%. Dolár stále dominuje s podielom 43,38%, no toto je obraz dneška, pričom predpoveď na zajtrajšok vyzerá inak.
Ak vezmeme do úvahy okrem iného krajiny Euroázijskej ekonomickej únie (EAEU) a Šanghajskej organizácie spolupráce (SCO), ktoré sú v harmónii s BRICS, môžeme povedať, že viac ako polovica svetovej populácie a leví podiel svetového tovaru je teraz mimo západnej hegemónie.
ZDROJ: News Front
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi