JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Týden Petra Hampla: Šéfinspektor Koudelka se vrací

PONDĚLÍ 11. KVĚTNA

Petr Paulczyňski: Když mohl být senátorem kůň, proč by nemohlo být prase starostou?

ÚTERÝ 12. KVĚTNA

Koudelkovi čučkaři překonávají nápady scénáristů z filmů o Růžovém panterovi. Tajný agent s právem zabíjet poskytne novinový rozhovor s fotografií. Šéf tajné služby se přizná, že vyšetřování zakládá na anonymních dopisech, o jejichž odesilateli nedokáže nic zjistit. Živé vyšetřování sledujeme v přímém přenosu. Práce tajné služby se mění v reality show.

Zíráme a říkáme si, že to přece nemůže být možné. Není přece možné, aby ti lidé byli tak strašlivě hloupí a neschopní. Jenomže to tak připadá nám. Lidem, kteří patří do těch správných nóbl kruhů, to připadá úplně normální. Přihlížíme nutnému důsledku toho, že v určitém prostředí byla zlikvidována svoboda projevu a každá kritická poznámka je pokládána za projev rasismu, xenofobie nebo příchylnosti k Putinovi. Kde není možné svobodně mluvit, tam není možné ani myslet. A následuje rychlá degenerace.
Kdybychom měli možnost zblízka nahlížet do kterékoliv oblasti práce dnešních elit, naskytl by se nám stejný obraz.

I kdyby jenom proto, buďme vděční za všechny chřipečkáře, promořovače a konspirační teoretiky. Nutí nás stále přemýšlet, zjišťovat informace a udržovat mozky v chodu. Chápu, že to některé dovádí k zuřivosti. Ale pokaždé, když si budete zoufat, vzpomeňte si na čučkaře. Takhle dopadají ti, kdo nemusí reagovat na zásadně jiný obraz světa.

STŘEDA 13. KVĚTNA

Evropská komise naprosto děsivě selhala během kritických fází epidemie. Nedokázala být užitečná ani v tom nejmenším (přestože utrácí miliardy za boj proti nakažlivým chorobám). Nedokázala ani zabránit, aby si členské státy mezi sebou kradly materiál. Pokud do něčeho zasahovala, tak jen situaci zhoršovala. Teď ale rozjela propagandistickou kampaň, jak úžasnou udělala práci. A ta kampaň zabírá! Aspoň na masu eurohujerů a milionchvilkařů.

Jestli se vám to zdá divné, tak nepatříte do té správné sociální vrstvy. Jak si myslíte, že to chodí v organizacích typu IBM, Honeywell, Vodafone či Goldman Sachs? Tam je úplně normální, že manažer způsobí miliardovou ztrátu, potom vysekne skvělou prezentaci a je povýšen. A povýšen je, protože to posuzují manažeři, kterým jsou výsledky lhostejné, ale kteří přemýšlí o tom, co je optimální z hlediska jejich osobních bonusů, rozpočtu a mocenského postavení.

Ursula a její kolegové se chovají jako špičkoví manažeři. Až skončí ve funkci, bude schopna bez problémů nastoupit třeba do vrcholového vedení Google. Bude postupovat stejně jako dosud a bude stejně vysoce úspěšná. Rozdíl je jenom v tom, že na Evropskou komisi přece jen trochu vidíme, zatímco o dění v korporacích toho není známo tolik. Proto více podléháme propagandě o údajné efektivitě.

ČTVRTEK 14. KVĚTNA

Prima-CNN klesla pod úroveň běžného bulváru. Z daňové problematiky je podle ní nejvýznamnější, jak dobře umí ministryně anglicky. Už se těším na reportáž, jak umí ministryně vařit nebo kolik udělá sklapovaček.

PÁTEK 15. KVĚTNA

Bismark dokázal vytvořit prostředí, kde se běžní Němci mohli cítit dobře, a návdavkem přidal neuvěřitelné zlepšení životních podmínek. Pak je možné vytvořit národ.

Jenže evropské elity se pokusily vytvořit celek, ve kterém žádná taková nepsaná smlouva neplatí. Elity se chovají jako ti nejhorší dobyvatelé. Drancují vlastní země. Spojují se s vnějšími nepřáteli a zvou je dovnitř. Blahosklonně přihlížejí vraždám a znásilňování domácích obyvatel. Snaží se zničit tradice, kulturu a životní styl.

Jak by na něčem takovém mohl vzniknout národ? Jak by to mohlo lidi spojit? Jak by se obyvatelé Evropy mohli ztotožnit s projektem, kde je každý brouček důležitější než jejich životy a na každém africkém domorodci záleží víc než na nich?

SOBOTA 16. KVĚTNA

Mluví se o tom, o kolik procent se sníží hrubý domácí produkt a kolik miliard přijde národní hospodářství. Ale už se nemluví o tom, jak to změní naše povahy. Jestli ta epidemie změní naše povahy k horšímu, a jestli se lidé k sobě začnou chovat výrazně hůř než dosud, tak to bude mít mnohaletý dopad a způsobí to násobně větší škody než pokles podnikových zisků.

Ukážu to na konkrétním případě. Domov důchodců Herron u Montrealu. Luxusní místo, málokdo z lidí žijících v českých zemích by si to mohl dovolit. A stalo se, že tihle luxusní klienti tam byli ponecháni úplně bez pomoci. Mrtví a živí na lůžkách. Bez jídla, bez pití. Někteří ve vlastních výkalech. Bez jakékoliv péče.
Umím si představit, že by se mohlo něco podobného stát během bombardování. Po dobu několika hodin se nedokážeme o někoho postarat. Ale ono to trvalo několik dnů! V situaci, kdy země normálně žije. A vlastně to ani nestálo za větší novinové články. Něco podobného se stalo ve Španělsku, Francii a dalších zemích. Běžně se mluví o tom, že některým lidem bude odepřena lékařská pomoc. Jen jim něco píchneme, aby se jim umíralo snadno. Nebo ani nedostanou to sedativum, prostě je necháme udusit se.
To není jenom o konkrétních lidech. To je o naší mentalitě. Co to s námi udělá. Jak se k sobě budeme chovat za rok. Co z toho bude za dva nebo tři roky? Je až neuvěřitelné, že se ekonomové vůbec nesnaží to zahrnout do svých kalkulací. Co se po takových změnách stane s důvěrou? Jak bude vypadat obchodování? Jak se to odrazí na situaci na pracovištích? Jak na rodinném životě?

NEDĚLE 17. KVĚTNA

Když je dnes ten světový den boje proti konfederofobii, nemohl jsem zůstat stranou. Tedy doufám, že jsem to nepopletl, těch fóbií už je tolik…

Odeslat komentář