JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Týždeň v kocke Daga Daniša: Fico stráca nervy

Sedem dní v skratke: 1. Vyšetrovanie vraždy Jána Kuciaka a jeho partnerky je na konci. 2. Fico stratil nervy a hrubo vynadal poslancom. Kvôli Ústavnému súdu. 3. Pochod Za život podporili desiatky tisíc ľudí. 4. Geopolitika má nové bojisko: klímu.

1. Veľký úspech polície

Prokuratúra potvrdila, že vyšetrovanie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa končí. Prípad je objasnený. Obvinení sú dvaja vykonávatelia (Marček a Szabo), davaja organizátori (Andruskó a Zsuzsová). A jeden objednávateľ (Kočner).

Ak sa prenesieme v čase späť do februára 2018, výsledky vyšetrovania vyzerajú ako skvelý úspech prokuratúry a polície. Vtedy, krátko po vražde, nikto nepredpokladal, že o pol roka neskôr budú za mrežami vykonávatelia, organizátori aj objednávateľ vraždy.

Kriminálne skupiny chceli vraždou a následným manipulovaním vyšetrovania demonštrovať silu. Nakoniec silu a autoritu demonštroval štát. Slovenská spoločnosť v tejto kríze obstála.

Zaslúžili sa o to najmä:

– Ján Kuciak a jeho posledný, nedokončený článok o prepojeniach mafie na Úrad vlády, ktorý zatriasol verejnosťou aj vládou

– médiá, ktoré sa nezľakli a ešte intenzívnejšie pokračovali vo svojej práci

– verejnosť, ktorá prejavila solidaritu a postarala sa o masové protesty

– veľká časť poctivých policajtov, prokurátorov a politikov, ktorí si vynútili výmenu skorumpovaného vedenia polície a obnovu spravodlivosti

Ďalším faktorom, ktorý prispel k úspechu vyšetrovania a ktorý sa trochu prehliada, bola zmena éry. Zločin aj vyšetrovanie sa preklopili z analógovej doby do doby digitálnej, v ktorej každý z nás za sebou zanecháva rozsiahle dátové stopy.

Záznamy z kamier na prístupových cestách, záznamy z kamier v obci, satelitné snímky, dátové záznamy v mobiloch a počítačoch páchateľov, dokonca aj tie vymazávané – to všetko vyšetrovateľom pomohlo vypátrať vykonávateľov. A zrekonštruovať ich spojenie s organizátormi. A napokon aj s objednávateľom (ktorého identitu vykonávatelia nepoznali).

Dátová história a dátové stopy sú – na rozdiel od tých fyzických – takmer nezničiteľné. Napokon, aj informácia kedy, kde a na aký čas si niekto vypol mobil, je dátová stopa. Veľmi cenná.

Kočner či Bašternák sú ukážkoví analógoví zločinci, ktorým dolámala krk nová, digitálna éra.

Neplatí to len o prípade vraždy, ale aj o majetkových kauzách Kočnera. Zbraňami Jána Kuciaka boli počítač nižšej strednej triedy a priemerné pripojenie na internet. Dôkazy o Kočnerovych podvodoch robil cez analýzy dát v registroch záložných práv, vo firemných registroch (vrátane maltského), v katastroch…

Dnes robia to isté vyšetrovatelia. A ako bonus majú na stole balíky dát z Kočnerovej komunikácie s komplicmi a ochrancami. V mobiloch si ju síce vymazával, no na servery operátorov nemal nijaký dosah.

Slovom, Kočner, Tóth, Jankovská, Bödör, Kováčik, Krajmer, Hraško… Všetci sú nahratí. Stačí ich už len prečítať.

2. Keď Fico kričí

V stredu Fico stratil nervy. Vulgárne nakričal na opozičných poslancov. „Držte pi*u, vy*ebanci, držte pi*u…“, zaznelo údajne z úst expremiéra. Fica nahnevalo, že poslanci si presadili verejnú voľbu ústavných sudcov, čím vraj rozdupali princípy demokracie a odkaz Novembra.

Fico zrejme ťažko nesie, že ho nepodržala ani koalícia a Pellegrini. Vo veci, ktorú považuje za kľúčovú.

Fico zúfalo presadzoval tajnú voľbu preto, aby mohol blokovať voľbu kndidátov blízkych opozícii. A pretláčať tých koaličných.

Tu už nejde len o to, že Fico chcel byť, pôvodne, šéfom Ústavného súdu. Čo bolo nepriechodné. Pre Fica bolo dôležité, aby si na Ústavnom súde zabetónoval väčšinu. Pretože jeho klientela, prípadne aj on s Kaliňákom, by ju raz mohli potrebovať.

Nevyšlo mu ani to.

Jeho centrálna nervová sústava to vyhodnotila ako dôvod na skrat, paniku a krik.

3. Za život

Víkendový pochod Za život podporilo 50 tisíc ľudí.

Je pekné a správne, že Slováci nedemonštrujú len proti „nepriateľom“ (v rôznych podobách), ale aj za život (vo všetkých formách).

Život si zaslúži podporu a ochranu. Hlavne v tých fázach, keď sa ešte nedokáže brániť.

Pokiaľ ide o interrupčný zákon, ten je stále v mnohých paragrafoch surový. Napríklad umožňuje ukončiť život do 12. týždňa tehotenstva bez udania dôvodu. Na ukončenie života pritom treba mať dôvod. Vážny dôvod.

Zákon pôsobí dosť jednostranne. Obmedzuje sa len na práva ženy (matky). A celkom ignoruje ďalšie dve bytosti, ktorých sa interrupcia priamo týka. Nenarodené dieťa. A jeho otca.

4. Klíma

V sídle OSN v New Yorku sa konala klimatická konferencia. Vecnú a vedeckú rovinu problému môžeme dať bokom. Jednak preto, že podiel človeka na globálnom otepľovaní a znečisťovaní klímy je holý fakt. A potom preto, že rozhodujúce slovo v zápase s klimatickou zmenou bude mať aj tak politika.

Na klimatickej kampani je zaujímavé to, že za ňou nie je len ekologický motív. V pozadí cítiť aj ideologické a geopolitické záujmy.

Za ideologickými motívmi je preskupovanie síl medzi súčasnou „oligarchiou“, resp. biznis-elitou. Zástupcovia priemyslu či bánk už nemajú takú váhu – a moc – na akú boli zvyknutí. Dopredu sa pretlačili „vlastníci dát“. Technologickí giganti ako Google, Facebook, Microsoft a ich infraštruktúra v Silicon Valley.

Nová biznis-elita podporuje klimatické kampane. Pretože ich biznis neprodukuje takmer žiadnu uhlíkovú stopu. Na rozdiel od biznisu ich rivalov (ťažobné a energetické firmy, doprava, priemysel).

Okrem tohto štrukturálneho motívu je tu aj geopolitický. Ak to trochu zjednodušíme, karty sú rozdané takto: ekonomiky vyspelých západných krajín sú schopné zvládať výzvy na znižovanie emisií. Na druhej strane, ekonomiky arabských krajín, Ruska, Venezuely, Číny a Japonska sú závislé buď od produkcie ropy a plynu, alebo od ich rastúcej globálnej spotreby v priemysle.

Klimatické kampane ich dostávajú pod tlak. Priamy a hlavne nepriamy – cez snahy obmedzovať spotrebu ich zákazníkov, resp. ich priemyselnú výrobu postavenú na plyne (uhlíkovú stopu).

V boji za zdravšiu Zem a klímu, žiaľ, nebude rozhodujúce to, čo tvrdia fakty a veda. Závery sú jasné. Už roky. Zmena príde až vtedy, keď bude v záujme najsilnejších hráčov. Podľa pravidla win-win. Nie vtedy, keď budú jedni hádzať náklady, straty a prehru na tých druhých.

Daga Daniš / aktuality.sk

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář