JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Udavač a dezinformátor Benčík (prezývaný aj potkan) má v Matovičovej vláde zastávať funkciu splnomocnenca pre dezinformácie. Matovič sa obklopuje tou najhoršou lúzou

SLOVENSKO: Predseda parlamentu Boris Kollár nazval v minulosti Jána Benčíka „udavačom“, „farizejom“ a v neposlednom rade aj „fašistom“.

Podľa informácií Denníka Slovensko by sa novým splnomocnencom vlády pre dezinformácie mohol stať bloger a poslanec Ján Benčík zo strany Za ľudí. Podpredsedníčka vlády pre investície a informatizáciu a momentálne aj potenciálna líderka spomenutej strany Veronika Remišová to nevylučuje.

Boj proti hoaxom v internetovom priestore sa stal jednou z významných agend novej vlády Igora Matoviča. Zaviazala sa k nemu už v samotnom programovom vyhlásení odklepnutom v druhej polovici apríla.

„Vláda so znepokojením sleduje nárast dezinformácií v médiách a najmä na sociálnych sieťach, ktoré účelovo vyvolávajú strach a nedôveru v štátne zriadenie a liberálnu demokraciu,“ uvádza sa s tým, že kabinet podporí rôzne iniciatívy, ktoré proti nim bojujú a sám vytvorí mechanizmy na ich potieranie.

Túto ambíciu naše politické špičky formálne stvrdili, hoci v zanedbateľnom rozsahu, aj v zahraničnopolitickej deklarácii Slovenska, ktorá sa ocitla na svetle sveta o čosi neskôr, v máji.

Pripravenosť u Korčoka aj Naďa

Snahy bojovať proti dezinformáciám pritom odštartovali aj na rezortnej úrovni. Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus (SaS) hovoril v tomto ohľade aj o spolupráci s vplyvnými youtubermi či stránkou Zomri.

Analytický útvar rezortu obrany, ktorému šéfuje Jaroslav Naď (OĽaNO), sa zase napríklad vo svojom materiály o dezinformáciách a potrebe s nimi zápasiť odvoláva na kontroverzný anonymný portál blbec.online.

Nový špeciálny splnomocnenec?

V kontexte nastolenej politiky vláda údajne chystá zriadiť aj úrad vládneho splnomocnenca pre dezinformácie. Práve ten by mal byť podľa informácií, ktoré má Denník Slovensko z prostredia vládnej koalície, realitou už v krátkom časovom horizonte. Mimochodom, nový kabinet by tým v podstate naplnil predvolebnú víziu strany Spolu.

Vládnym splnomocnencom pre dezinformácie by sa pritom podľa našich informácií mal stať poslanec a bloger Ján Benčík (Za ľudí), ktorý sa do parlamentu prekrúžkoval zo 150. miesta kandidátky, čím vyzval na súboj Milana Mazureka z ĽSNS.

Remišová Benčíka nevylúčila

Na túto konkrétnu personálnu nomináciu, a teda na to, či Benčíka ako splnomocnenca vylučuje, sme sa pýtali aj ministerky Veroniky Remišovej, ktorá zatiaľ fakticky prebrala stranícke žezlo Za ľudí po exprezidentovi Andrejovi Kiskovi.

„Vo vládnej koalícii diskutujeme aj o tejto téme, keďže boj proti hoaxom a dezinformáciám je prioritou vlády aj môjho úradu. Dohoda na personálnych otázkach ešte nebola. No ak chceme zabrániť rozvratu spoločnosti zvnútra a posilňovať súdržnosť Slovenska, je dôležité mať nástroje na boj proti cielene šíreným dezinformáciám a klamstvám,“ povedala pre Denník Slovensko. Úrad vlády na našu otázku nereagoval.

Podľa koaličného kolegu ide o fašistu a udavača

Ján Benčík je verejnosti známy ako bloger, ktorý mapuje extrémistické prejavy na slovenskom internete, pričom sa zameriava najmä na prostredie ĽSNS, za čo si v minulosti vyslúžil cenu Biela vrana.

Predseda Národnej rady a šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár, ktoré aj so stranou Za ľudí aktuálne tvorí koaličný štvorlístok, Jána Benčíka v roku 2017 nazval „udavačom“, „farizejom“ a v neposlednom rade aj „fašistom“. Tvrdil totiž, že Benčík podporuje človeka, ktorý popiera genocídu zo strany banderovcov.

Celý článok aj s odkazmi si môžete prečítať TU.

Odeslat komentář