JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Ukrajina dostala od USA dvě miliardy dolarů na válku s Ruskem

UKRAJINA: Počínaje rokem 2015 až do dnešního dne poskytly USA Ukrajině vojenskou pomoc v celkové hodnotě dvou miliard dolarů, sdělil v pořadu televize Ukrajina 24 tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany této země Oleksij Danilov. Rozhovor je umístěn i na YouTube.

Portál Defense Express uvedl, že za uvedené období dodal Washington Kyjevu zejména drahé zdravotnické zařízení, obrněná vozidla zvýšené průchodnosti terénu High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle a náhradní díly pro ně, výkonné vysílačky Harris, hlídkové čluny Island, přenosné protitankové střely FGM-148 Javelin, přístroje nočního vidění, lékárničky, laboratoř na rychlý rozbor chemických látek, zařízení na odminování, radary proti dělům AN/TPQ-36, taktickou munici, letní a zimní vojenské oblečení, neprůstřelné vesty a kevlarové helmy.

Portál píše, že Ukrajina rovněž dostala od USA v rámci humanitární pomoci mobilní polní špitál, potraviny, generátory, ohřívače, potápěčské potřeby a zařízení pro různé druhy vojsk.

V září 2019 zhodnotila americká společnost Raytheon spolehlivost FGM-148 Javelin na 94 % a více.

Vojenský atašé ukrajinské ambasády v USA, plukovník Andrej Ordinovič tenkrát prohlásil, že se úroveň porážky ukrajinských jednotek po vybavení americkými radary AN/TPQ-53 snížila z 47 na 18 %. V roce 2015 dostala Ukrajina od USA 20 těchto radarů společnosti Lockheed Martin, zřejmě ve variantě zmenšené kapacity schopných sledovat zdroje útoků z minometů a děl na malé vzdálenosti.

Rozhovor Putina a Zelenského

Minulý týden ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj telefonicky hovořil s ruskou hlavou státu Vladimirem Putinem. Předmětem rozhovoru bylo urovnání situace na Donbasu.

Během rozhovoru Putin poznamenal, že prohlášení ukrajinské strany o tom, že minské dohody jsou jedinou variantou, by měla být podporována v praxi.

„Bylo projednáno plnění dohod, kterých bylo dosaženo během normandské čtyřky 9. prosince roku 2019 v Paříži. Byla akcentována pozornost na nezbytnosti úspěšné realizace dohod, jichž bylo dosaženo čtyřmi lídry v Paříži v kontextu provedení dalšího summitu normandské čtyřky v Berlíně,“ stojí na stránce ukrajinského prezidenta o rozhovoru ukrajinského lídra s prezidentem Ruska Vladimirem Putinem.

„Strany také projednaly Zákon o zvláštním pořádku místní samosprávy v jednotlivých oblastech Doněcké a Luhanské oblasti (…) a Zákon o decentralizaci, který počítá se změnami v ukrajinské ústavě,“ dodal ukrajinský úřad prezidenta Zelenského.
„Prezident Ukrajiny zmínil nezbytnost dalších praktických kroků v otázkách osvobození zadržovaných ukrajinských občanů, kteří se nacházejí na dočasně okupovaných územích Donbasu a Krymu, a také v Ruské federaci,“ stojí ve zprávě kanceláře ukrajinského prezidenta.

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář