Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
8. ledna ukrajinský dálkový bezpilotní letoun úspěšně zasáhl sklad pohonných hmot Kombinat Kristall poblíž hlavního operačního zařízení ruské strategické bombardovací flotily, letecké základny Engels, a vyvolal rozsáhlý požár, který zachvátil velkou část souvisejících skladovacích nádrží.
Útok údajně zničil zásoby specializovaného leteckého paliva T-8V s vysokou hustotou, které používají bombardéry Tu-160 umístěné v tomto zařízení a které se vyrábí složitým procesem rafinace pouze na několika místech v Rusku. Na letouny Tu-160 se stále více spoléhá při odstrašování jadernými zbraněmi mezikontinentálního dosahu i při taktických úderech, přičemž se očekává, že jejich výroba rozšíří flotilu ze současných něco málo přes 20 letounů na 70 kusů.
Tento a desítky dalších článků a překladů i celý portál www.cz24.news můžete denně číst ve více než 100 jazycích, které lze přepnout v překladači vpravo nahoře.
Soustředění provozu letounů Tu-160 na letecké základně Engels vyvolává významnou možnost, že letouny T-8V nebudou snadno dostupné z jiných zařízení, což by mohlo potenciálně výrazně ztížit provoz. Ačkoli ruská jaderná doktrína připouští jaderné údery v reakci na konvenční útoky, které ohrožují její jaderné odstrašení, Ukrajina takové útoky v minulosti již několikrát podnikla. Příklady zahrnují předchozí útoky na základny bombardérů a radarová zařízení, včetně bezprecedentního úderu na radarový systém včasného varování Voroněž-DM na radarové stanici Armavir v polovině května 2024.
Strategické bombardéry Tu-160 ruského letectva
V lednu 2023 šéf přední ruské státní technologické firmy Rostec Sergej Čemezov prohlásil, že země hodlá výrazně zvýšit výrobu bombardéru Tu-160M. Tu-160 je významnou součástí ruské jaderné triády, a proto je modernizace operačních letounů a obnovení výroby těchto strategických bombardérů naším prioritním úkolem. Modernizované bombardéry nesoucí rakety svými vlastnostmi předčí své předchůdce a dostaly nové palubní radioelektronické vybavení, motory NK-32-02 a další systémy. Výroba těchto letounů se v příštích letech zvýší,“ uvedl k budoucnosti programu.
Tu-160 je všeobecně považován za nejschopnější strategický bombardér na světě a do služby v sovětském letectvu vstoupil v roce 1986, přičemž plánovaná sériová výroba činí 100 letadel. Vzhledem k tomu, že kvůli následkům rozpadu SSSR jich v ruském letectvu sloužilo méně než 20 a pokrok ve vývoji bombardéru nové generace je stále pomalý, přijalo ministerstvo obrany v roce 2015 rozhodnutí o obnovení výroby Tu-160. Flotila však v současnosti zůstává malá, protože ruské ozbrojené síly mnohem více investují do pozemní a námořní části své jaderné triády.
Informace uvedené v textu odrážejí názory jeho autora, redakce www.cz24.news s nimi nemusí vždy souhlasit.
Překlad, Zpracoval: CZ24.news
ZDROJ: Military Watch magazine
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi