JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Ukrajinské lietadlo podľa všetkého omylom zostrelil Irán. Objavilo sa video zostrelu, signály odpálených rakiet detekovala aj družica

IRÁN: Ukrajinské dopravné lietadlo so 176 ľuďmi na palube, ktoré sa v stredu zrútilo neďaleko Teheránu, omylom zostrelil Irán. Informujú o tom viaceré svetové médiá

Podľa najnovších zistení bol Boeing 737-800 leteckej spoločnosti Ukrainian International Airlines (UIA) zasiahnutý raketovou strelou. Informuje o tom viacero médií, medzi nimi aj stanica CBS.

CBS s odvolaním sa na tajné služby Spojených štátov uviedla, že družica detekovala infračervené signály dvoch odpálení rakiet, po ktorých nasledoval ďalší signál a výbuch.

Týždenník Newsweek medzitým citoval zdroj z Pentagónu a vysokopostavených amerických bezpečnostných predstaviteľov, ako aj jedného činiteľa irackej informačnej služby, podľa ktorých ukrajinské lietadlo bolo zostrelené iránskym raketovým systémom Tor-M1 ruskej výroby.

Na internete sa objavilo zrejme kľúčové video…

22:45 K USA sa pridáva Kanada so svojimi spravodajskými informáciami. Kanadský premiér Justin Trudeau s odvolaním sa na kanadské spravodajské služby aj informácie od spojencov taktiež oznámil, že ukrajinské lietadlo zasiahla iránska raketa zem-vzduch.

22:30 Investigatívna skupina Bellingcat zverejnila video, ktoré zachytáva strelný úder do lietadla a dokonca popisuje presne odkiaľ raketa smerovala. Nasledovala malá explózia a lietadlo ešte nevybuchlo, letelo ešte krátkych pár minút pokúšajúc sa vrátiť na letisko. Bellingcat na svojich stránkach zverejnila aj snímky fragmentov rakiet v okolí nešťastia. Pravosť videa už bola potvrdená.

V kokpite lietadla pritom sedela skúsená posádka. Kapitán letu Volodymyr Haronenko mal na Boeingu 737 nalietaných 11,6-tisíca hodín, jeho kolega, letový inštruktor Alexej Naumkin 12-tisíc. Druhý pilot Serhij Chomenko mal na boeingu nalietaných 7,6-tisíca hodín.

Viaceré denníky už skôr uviedli, že rakety krátkeho doletu detekovali samotné satelity. Neskôr mali americké spravodajské agentúry zachytiť iránsku komunikáciu, ktorá mala potvrdzovať, že ukrajinské lietadlo zasiahol systém protivzdušnej obrany SA-15.

22:00 Irán vo štvrtok odmietol tvrdenia, že príčinou havárie ukrajinského civilného lietadla pri Teheráne bol raketový útok. Podľa Iránu takýto scenár „nedáva zmysel“, informovala tlačová agentúra AFP

„V rovnakom čase sa v iránskom vzdušnom priestore a v rovnakej výške 2440 metrov nachádzalo niekoľko ďalších domácich i medzinárodných letov. Informácia o tom, že lietadlo zasiahla strela, nemôže byť v žiadnom prípade správna,“ uviedlo vo vyhlásení ministerstvo dopravy islamskej republiky.

Takéto dohady nedávajú zmysel,“ uviedol v danom vyhlásení Alí Ábedzáde, šéf iránskej organizácie pre civilné letectvo a námestník ministra dopravy. Reagoval tak na správy šíriace sa na sociálnych sieťach o tom, že Boeing 737-800 leteckej spoločnosti Ukrainian International Airlines (UIA) zasiahla raketová strela vypálená iránskymi revolučnými gardami.

Ábedzáde dodal, že Irán a Ukrajina sú v procese „sťahovania údajov“ z tzv. čiernych skriniek získaných z miesta havárie. „Ak budú potrebné ďalšie špeciálne úkony a analýza dát, môžeme to spraviť vo Francúzsku alebo inej krajine,“ vyhlásil.

Iránska tlačová agentúra Mehr blízka ultrakonzervatívcom v stredu citovala Ábedzádeho, ktorý podľa tohto média povedal, že Irán „neodovzdá čierne skrinky Američanom“. Príslušný vládny rezort však neskôr tieto informácie dementoval.

Irán nie je povinný poskytnúť tieto záznamníky letových údajov na analýzu do USA, avšak Spojené štáty sú jednou z mála krajín – vrátane Francúzska a Nemecka -, ktoré sú schopné vykonať takýto úkon, pripomína AFP.

Iránske úrady tvrdia, že podľa prvotných zistení sa lietadlo po tom, ako posádka zaznamenala problémy, snažilo vrátiť späť na letisko v Teheráne. K iránskemu vyšetrovaciemu tímu sa medzitým vo štvrtok pridali aj ukrajinskí experti.

21:30 Lietadlo sa zrútilo v stredu 8. januára krátko po štarte z medzinárodného letiska v iránskom hlavnom meste a jeho destináciou bol Kyjev. Pri havárii zahynulo všetkých 176 osôb na palube. Medzi obeťami je 82 Iráncov, 63 Kanaďanov, 11 Ukrajincov (vrátane 9 členov posádky), desať Švédov, štyria Afganci, traja Nemci a traja Briti.

Americkí činitelia sú podľa vlastných vyjadrení presvedčení, že Boeing 737-800 leteckej spoločnosti Ukrainian International Airlines (UIA) zasiahla raketová strela, informovala stanica CBS.

Ukrajina predtým oznámila, že preveruje, či za katastrofou letu 752 nebol raketový útok. Irán takúto možnosť vtedy vylúčil.

K havárii došlo iba niekoľko hodín po tom, ako Irán uskutočnil raketové útoky na dve letecké základne, ktoré v Iraku poskytujú zázemie americkým silám.

CBS s odvolaním sa na tajné služby Spojených štátov uviedla, že družica detekovala infračervené signály dvoch odpálení rakiet, po ktorých nasledoval ďalší signál a výbuch.

Týždenník Newsweek medzitým citoval zdroj z Pentagónu a vysokopostavených amerických bezpečnostných predstaviteľov, ako aj jedného činiteľa irackej informačnej služby, podľa ktorých ukrajinské lietadlo bolo zostrelené iránskym raketovým systémom Tor-M1 ruskej výroby.

Kyjev vyhlásil, že preveruje viacero scenárov tejto tragédie vrátane kolízie, raketového útoku, technických problémov či výbuchu na palube lietadla.

Americký prezident Donald Trump vo štvrtok vyhlásil, že v súvislosti s týmto prípadom má „podozrenia“.

„Niekto mohol spraviť chybu,“ povedal šéf Bieleho domu.

V čase napätia, ktoré 3. januára vyvolalo zabitie iránskeho generála Kásema Solejmáního americkým bezpilotným lietadlom v irackom Bagdade, Teherán vyhlásil, že spoločnosti Boeing ani Spojeným štátom nevydá tzv. čierne skrinky zo zrúteného stroja.

Na základe celosvetových leteckých nariadení má Irán právo viesť vyšetrovanie nehody, ale výrobcovia inkriminovaného lietadla sa na takýchto procesoch zvyčajne zúčastňujú, vysvetľuje BBC.

Tlačová agentúra AP spresňuje, že o „vysokej pravdepodobnosti“ zostrelenia lietadla ukrajinských aerolínií iránskymi protivzdušným systémom hovoria dvaja americkí činitelia. Tragédia si vyžiadala životy všetkých 176 osôb na palube.

Zmienení činitelia, odvolávajúc sa na americké tajné služby, sa k predmetnej záležitosti vyjadrili pod podmienkou zachovania svojej anonymity.

Trump naznačil, že za zostrelenie boeingu je zodpovedný Irán, avšak priamo ho neobvinil. Zároveň zavrhol tvrdenia, že išlo o mechanickú poruchu lietadla, a odmietol zodpovednosť USA.

Odeslat komentář