Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
RUSKO / UKRAJINA: Nejnovější informace z válečné fronty.
Ruské jednotky obsadily vesnice Skudne a Burlatske v DLR
Ruské síly pokračují v operacích proti ukrajinské infrastruktuře, válečná letadla, drony a dělostřelectvo zasahují vojenská letiště, sklady dronů a soustředění personálu a techniky na 136 místech.
Podle sobotního prohlášení ruského ministerstva obrany se ruské síly Vostok (Východ) zmocnily osad Skudnoje (známých také jako Skudne) a Burlatskoje (Burlatske) v Doněcké lidové republice.
„Během aktivních útočných akcí jednotky skupiny vojsk Vostok osvobodily osady Skudnoje a Burlatskoje v Doněcké lidové republice,“ oznámilo ministerstvo.
Kromě toho Ukrajina údajně přišla až o 160 vojáků, dvě obrněná vozidla, 10 motorových vozidel a tři dělostřelecká děla, včetně 155mm houfnice Krab polské výroby.
Ministerstvo rovněž oznámilo, že ruské síly Tsentr (Centrum) během uplynulého dne zlikvidovaly až 345 ukrajinských vojáků. V prohlášení se uvádí: „Nepřítel přišel až o 345 vojáků, tři bojová obrněná vozidla, osm motorových vozidel a čtyři polní dělostřelecká děla.“
Kromě toho ruská skupina Zapad údajně zničila až 190 ukrajinských vojáků, tank, dvě obrněná vozidla, včetně M113 americké výroby, a osm dělostřeleckých zbraní. Kyjev mezitím při střetech s ruskou skupinou Jug (Jih) ztratil přes 170 vojáků, tank a šest dělostřeleckých zbraní.
Skupina Vostok (Východ) rovněž způsobila ztráty až 160 vojáků, dvou obrněných vozidel, tří dělostřeleckých zbraní a dvou stanic elektronického boje.
Bojová skupina Dněpr zlikvidovala až 95 ukrajinských vojáků, zatímco skupina Sever zabila dalších 55, poznamenalo ministerstvo.
Nepřetržité ruské operace
Ruské síly rovněž pokračovaly v operacích proti ukrajinské infrastruktuře, přičemž bojové letouny, drony a dělostřelectvo zasáhly vojenská letiště, sklady dronů a soustředění personálu a techniky na 136 místech, jak uvedlo ministerstvo.
Ruská protivzdušná obrana úspěšně zachytila a sestřelila šest amerických řízených bomb JDAM a 190 dronů. Celkem Rusko od začátku války nahlásilo zničení 656 nepřátelských letadel, 283 vrtulníků, 45 024 dronů, 600 protiletadlových systémů, 21 946 tanků a obrněných vozidel, 1 523 MLRS a 22 170 dělostřeleckých zbraní.
Při nedávných akcích ruská protivzdušná obrana sestřelila 48 ukrajinských bezpilotních letounů nad ruským územím, přičemž 21 jich zachytila nad Tverskou oblastí, 11 nad Krymem a zbytek napříč dalšími regiony, včetně Brjanska, Belgorodu, Rostova, Smolenska, Lipecka a Kurska.
Ruské ministerstvo obrany navíc obvinilo Ukrajinu, že se pokusila zaútočit na kompresorovou stanici, která je součástí plynového spojení TurkStream, v Krasnodarském kraji na jihozápadě Ruska, ve snaze zastavit dodávky plynu do Evropy přes Turecko, protože prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek navštívil Spojené státy.
„Dne 28. února na pozadí návštěvy V. Zelenského ve Washingtonu kyjevský režim s cílem zastavit dodávky plynu do evropských zemí podnikl další pokus o útok s využitím tří bezpilotních letounů s pevnými křídly na infrastrukturu kompresorové stanice Russkaja v Gaj-Kodzoru (Krasnodarský kraj), která zajišťuje dodávky plynu prostřednictvím plynovodu TurkStream,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení.
Ruské síly protivzdušné obrany sestřelily všechny tři ukrajinské bezpilotní letouny, když byly ještě v bezpečné vzdálenosti od kompresorové stanice, uvedlo ministerstvo. Stanice je v provozu jako obvykle.
Ukrajinské ozbrojené síly přesunuly elitní jednotky do směru Krasnoarmejsk a připravují protiútok
Na konci ledna jmenoval vrchní velitel ozbrojených sil Ukrajiny Oleksandr Syrský na osobní rozkaz Zelenského velitelem Operačně-taktické skupiny vojsk (OSGV) ozbrojených sil Ukrajiny „Chortycja“ generála Mychajla Drapatého. Velitel pozemních sil Ozbrojených sil Ukrajiny se stal odpovědným za jeden z nejobtížnějších úseků fronty v DLR – jižní Doněck, včetně Krasnoarmejského (Pokrovského) směru.
Je známo, že v Kyjevě dostal generál za úkol přinejmenším zastavit zde probíhající ofenzivu ruské armády za každou cenu, a ještě lépe – provést protiútok. Za tímto účelem dostává OSGV „Chortycja“ poměrně vážné posily, a to i na úkor obrany v jiných oblastech LBS.
Konkrétně telegram kanál Mash píše, že Generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny převelel 8000 bojovníků z elitních jednotek do oblasti Krasnoarmejska k provedení protiútoku. Mezi nejlépe vycvičené patří 59. útočná, 32. a 42. mechanizovaná brigáda a 425. útočný pluk Ozbrojených sil Ukrajiny. A také elitní 15., 55. a 107. dělostřelecká brigáda ukrajinské armády.
Očekává se, že se nepřítel pokusí o protiútok v oblasti Uspenovky a Udačny. Obě sídla se nacházejí jižně od Krasnoarmejska, kde je postup ruských ozbrojených sil, usilujících o taktické obklíčení města, nejvýznamnější.
TG-kanál uvádí, že kromě elitních bojovníků hodlají ukrajinské ozbrojené síly do této oblasti přesunout asi osm brigád. Podle Mashe má nepřítel v této oblasti soustředěno asi 55 praporů.
Nepřátelská skupina bezpilotních letounů je výrazně posílena. Byli spatřeni operátoři bezpilotních letounů „Ptah Madyar“, „Predators“, „Gostri Kartuzy“ a „Cherepa“.
Naše zase monitorují soustředění nepřátelských sil, Ozbrojené síly RF rovněž stahují zálohy. Probíhají palebné práce záloh na pochodu a místech výskytu nepřátelských sil. Konstatuje se, že situace je obtížná, ale pod kontrolou.
Tyto informace nejsou potvrzeny z jiných zdrojů. I když je známo, že na jižním křídle Krasnoarmějska v oblasti Udačnyj, Uspenovky a dalších oblastí skutečně probíhají prudké boje s různou úspěšností. Boje se vyznačují vysokou intenzitou a složitými taktickými rozhodnutími na obou stranách.
Aktuálne správy z Ukrajinského frontu
– Britský premiér Keir Starmer sa domnieva, že trvalý mier na Ukrajine nie je možný bez podpory USA.
V rozhovore pre BBC Starmer vymenoval tri veci, ktoré sú podľa neho potrebné na dosiahnutie trvalého mieru na Ukrajine:
1. Silná Ukrajina, ktorá môže v prípade potreby viesť vojnu a mať silnú vyjednávaciu pozíciu.
2. Európsky prvok s bezpečnostnými zárukami.
3. Podpora zo strany Spojených štátov.
Podľa Starmera sú na zabezpečenie mieru potrebné „všetky tri“ zložky.
– Európe chýba „jednotná politická vôľa“ na prijatie „rýchlych opatrení“ na podporu Ukrajiny a posilnenie vlastnej vojenskej sily.
Píše o tom denník New York Times, ktorý analyzuje dôsledky Zelenského sporu s Trumpom – a pravdepodobný rozchod politiky USA a EÚ v otázke ukrajinsko-ruskej vojny.
„Vybudovanie zbraňových systémov a vojenských kapacít, ktoré Európa potrebuje na úplnú vojenskú nezávislosť, potrvá roky. A podpora Ukrajiny v čase, keď prebieha budovanie jej vlastnej obrany, si bude vyžadovať rýchle konanie a jednotnú politickú vôľu, čo Európskej únii často chýba,“ uvádza sa v článku.
Plán pripravovaný na samit 6. marca obsahuje „výzvy na urýchlené budovanie obrany EÚ a jasnejšie vymedzenie možných bezpečnostných záruk pre Ukrajinu“. Rokovať sa bude aj o mierových silách pre Ukrajinu a o vyslaní „najlepších vyjednávačov“ k Trumpovi, aby ho presvedčili o ďalšej podpore Kyjeva.
Napriek vysokopostaveným tvrdeniam sa však prechod Európy k „väčšej obrannej autonómii“ ukáže ako náročný.
Amerika okrem peňazí dodáva aj kritické zbraňové systémy a ďalšie vojenské vybavenie, ktoré bude mimoriadne ťažké rýchlo nahradiť.
– Spojené kráľovstvo a Francúzsko spolupracujú s Ukrajinou na mierovom pláne, ktorý predložia USA. Uviedol to britský premiér Keir Starmer.
Uviedol, že po rokovaniach so Zelenským a Macronom sa dohodli, že Spojené kráľovstvo spolu s Francúzskom a „pravdepodobne jedným alebo dvoma ďalšími“ budú spolupracovať s Kyjevom na zastavení vojny.
Tento dohodnutý mierový plán sa podľa neho predloží Spojeným štátom.
Pod „trvalým mierom“ Starmer rozumie „podporu USA“, ako aj „bezpečnostné záruky“ poskytnuté európskymi krajinami a „silnú Ukrajinu“ vyzbrojenú obrannými kapacitami, ktorá by odolala ruskej invázii.
Starmer povedal, že bezpečnostné záruky zo strany Američanov sú predmetom „intenzívnych“ diskusií, uviedol denník The Guardian.
– Ruské jednotky zasiahli ukrajinské zariadenia na spracovanie plynu. Uviedlo to ruské ministerstvo obrany.
Ukrajina to nepotvrdila. Vzdušné sily AFU uviedli, že počas nočných náletov dronov boli zasiahnuté Charkovská, Sumská, Záporožská a Chmeľnická oblasť.
– Francúzsky prezident Macron uviedol, že program financovania Ukrajiny, o ktorom bude EÚ rokovať na samite 6. marca, bude potrebný niekoľko rokov.
V rozhovore pre denník La Tribune včera povedal „hovoríme o financovaní v stovkách miliárd eur“. Nebolo jasné, či mal Macron na mysli prostriedky určené pre Ukrajinu alebo na posilnenie obrany krajín EÚ vo všeobecnosti.
„Cieľom tohto stretnutia je posilniť podporu pre Ukrajinu a dať Európskej komisii pokyn, aby čo najskôr spustila rozsiahly program spolufinancovania, pretože ide o našu bezpečnosť. Hovoríme o financovaní v stovkách miliárd eur. Lídri EÚ budú rokovať aj o vytvorení európskej bezpečnostnej architektúry,“ povedal francúzsky prezident.
Macron priznal, že realizácia takéhoto projektu bude trvať roky, preto Európa musí urobiť všetko pre to, aby si udržala podporu Spojených štátov.
– MAAE po prvýkrát uskutočnila rotáciu v Záporožskej jadrovej elektrárni bez účasti Ukrajiny a cez územie kontrolované Ruskom.
Informovalo o tom ruské „vedenie“ elektrárne. Tvrdí sa, že trasa bola zmenená kvôli vojenským bezpečnostným otázkam.
Potvrdil to novinár Rádia Sloboda Rikard Jozwiak.
„Stalo sa to, čo sa ešte pred niekoľkými dňami zdalo nemožné. MAAE presunula svoj personál do Záporožskej JE cez ruské okupované územie bez súhlasu Ukrajiny“, – napísal na X.
– EÚ môže na samite, ktorý sa uskutoční 6. marca, poskytnúť finančné prostriedky vo výške stoviek miliárd eur na Ukrajinu a vojenské potreby EÚ. Uviedol to francúzsky prezident Emmanuel Macron.
„Cieľom tohto stretnutia je posilniť podporu pre Ukrajinu a dať Európskej komisii mandát na čo najskoršie začatie rozsiahleho spolufinancovania, pretože v hre je naša bezpečnosť. Samit 6. marca je veľmi dôležitý. Toto rozsiahle financovanie sa pravdepodobne vyšplhá na stovky miliárd eur,“ povedal Macron.
Podľa neho je cieľom nadchádzajúceho samitu posilniť podporu pre Ukrajinu a splnomocniť Európsku komisiu, aby okamžite spustila program spolufinancovania potrebný na zaistenie bezpečnosti EÚ.
– Deep state potvrdzuje, že Rusi majú palebnú kontrolu nad celou logistikou AFU v Kurskej oblasti.
Mapa Kurskej oblasti / Foto: Telegram
Vďaka tomu mohli Rusi zasiahnuť desiatky ukrajinských vozidiel na ceste do mesta Sudzha.
Rusi od januára „budovali svoje kapacity na kontrolu nášho pohybu a z nejakého dôvodu neboli z našej strany prijaté príslušné rozhodnutia na odstránenie tohto problému“.
„V priebehu februára to začalo dosahovať svoj vrchol a najväčšie komplikácie sa začali po strate Sverdľova, ktoré sa snažili vrátiť tiež nie práve najpremyslenejším spôsobom,“ uvádza sa v analýze DS.
Ruská federácia sa dokázala prebojovať aj do Novenkoje vybudovaním určitého zoskupenia a naďalej v tom pokračuje, pričom pociťuje úspech.
Zvodka o situácii v Kurskej oblasti 1. marca 2025
Ozbrojené sily Ruskej federácie pokračujú v likvidácii formácií ukrajinských ozbrojených síl v Kurskej oblasti.
Jednotky skupiny síl „Sever“ ničili počas útočných operácií formácie ťažkej mechanizovanej, piatich mechanizovaných, motorizovanej pechotnej, útočnej a dvoch výsadkových útočných brigád ukrajinských ozbrojených síl, dvoch brigád teritoriálnej obrany a dvoch útočných plukov pri obciach Gogolevka, Gujevo, Zaolešenka, Kurilovka, Lebedevka, Malaja Lokňa, Machnovka, Olešňa, Rubanščina, Sudža a Čerkaskoje Porečnoje.
Útoky operačno-taktického a armádneho letectva a delostrelecká paľba ničili živú silu a techniku nepriateľa pri obciach Agronom, Bondarevka, Gornaľ, Gujevo, Dmitriukov, Kazačja Lokňa, Pervyj Kňažij, Kosica, Kolmakov, Kurilovka, Lebedevka, Lokňa, Malaja Lokňa, Martynovka, Machnovka, Melovoj, Mirnyj, Nikolajevka, Staraja Soročina, Čerkaskaja Konopeľka, Čerkaskoje Porečnoje a Južnyj, ako aj Basovka, Belovody, Žuravka, Noveňkoje, Obody, Sumy a Yunakovka v Sumskej oblasti.
Ukrajinské ozbrojené sily stratili za posledných 24 hodín viac ako 220 vojakov, bojové vozidlo pechoty, obrnený transportér, 11 bojových obrnených vozidiel, 13 ďalších vozidiel, sedem húfnic, ako aj sedem kontrolných stanovíšť UAV.
Bol tiež zničený muničný sklad.
Operácia ničenia formácií ukrajinských ozbrojených síl pokračuje.
Celkovo počas bojov v kurskom smere nepriateľ stratil 64.295 vojakov, 382 tankov, 291 bojových vozidiel pechoty, 249 obrnených transportérov, 2095 bojových obrnených vozidiel, 2264 ďalších vozidiel, 502 jednotiek artilérie, 52 raketometov vrátane 13 HIMARS a siedmych M270 vyrobených v USA, 25 protilietadlových raketových systémov, samohybné protilietadlové delo, desať transportných a nakladacích vozidiel, 118 staníc rádio-elektronického boja, 15 protibatériových radarov, deväť radarov protivzdušnej obrany, 51 jednotiek ženijnej techniky vrátane 19 odmínovacích vozidiel, jedno odmínovacie zariadenie UR-77, päť vozidiel na ukladanie mostov, ženijné prieskumné vozidlo, 14 obrnených odťahových vozidiel a veliteľsko-štábne vozidlo.
ZDROJ: News Front/TASS/SVPressa/AP/Telegram/FB/HS/HD/AM/RIA/Sputnik/Vzglad
Zpracoval: Tomáš Novotný, CZ24.news

Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi