Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
RUSKO / UKRAJINA: Od začiatku invázie do Kurskej oblasti stratili ukrajinské ozbrojené sily viac ako dvesto jednotiek rôznych obrnených vozidiel.
Pri takom tempe strát to nepriateľa pripraví o manévrovaciu schopnosť – hlavný prvok taktiky, ktorú ukrajinské ozbrojené sily používajú v pohraničných oblastiach. Aké sú znaky tejto taktiky, prečo sú tu ozbrojené sily Ukrajiny mimoriadne závislé na obrnených vozidlách a ako tomu môžu ruské ozbrojené sily čeliť?
Ozbrojené sily Ukrajiny naďalej trpia obrovskými stratami na obrnených vozidlách a živej sile. Podľa najnovšej správy ruského ministerstva obrany stratila ukrajinská strana za jeden deň v Kurskom smere 55 obrnených vozidiel vrátane troch tankov, osem obrnených transportérov, bojové vozidlá pechoty, 43 bojových obrnených vozidiel, 31 ďalších vozidiel, raketomety a artilériu. Straty na živej sile predstavujú 420 ľudí.
Na ničenie nepriateľských síl Rusko aktívne využíva letectvo a raketové sily. Okrem toho je široko používaná munícia „Lancet“ a početné drony rôznych modifikácií. Špeciálne sily „Achmat“ urýchlene presunuli do Kurskej oblasti samostatné posádky FPV-dronov. Koncom minulého týždňa bola vďaka práci tímu raketometu „Tornado-S“ zničená celá kolóna techniky ukrajinských ozbrojených síl.
Deň predtým veliteľ špeciálnych jednotiek „Achmat“ Apti Alaudinov povedal, že také množstvo zničenej techniky ukrajinských ozbrojených síl počas celého svojho pobytu v zóne špeciálnej vojenskej operácie ešte nevidel. Experti hovoria aj o bezprecedentných stratách ukrajinských ozbrojených síl, konkrétne v obrnených vozidlách, čo vlastne ukončilo schopnosť Ukrajiny „rozvážať sa“ po regióne.
„V manévrovateľnej vojne sú hlavnou vecou nepriateľa obrnené vozidlá a nie ľudia, ktorí nedokážu manévrovať na vlastných nohách. V kurskom smere Ukrajina už niekoľko mesiacov po prelomení hranice zbiera akékoľvek kolesové a pásové vozidlá na manévrový boj,“ hovorí Alexej Anpilogov, prezident Nadácie na podporu vedeckého výskumu a rozvoja občianskych iniciatív „Osnovanie“.
Vysvetlil, že na podporu operácie, ktorú ukrajinské ozbrojené sily nasadili na území Kurskej oblasti, sú denne potrebné desiatky, ak nie stovky ton rôznych nákladov vrátane vody, potravín, paliva a munície. A to nezahŕňa evakuáciu a odvoz mŕtvych. Ozbrojené sily Ukrajiny sú teda mimoriadne závislé od obrnených vozidiel, dopravy a spoľahlivej logistiky.
„Bez mechanizácie sa moderná vojna stáva zákopovou. Práve to teraz predvádzajú ukrajinské ozbrojené sily v doneckom smere, kde je väčšina personálu obmedzená v pohybe a sedí v zemľankách a zákopoch. Preto nemôžu zastaviť naše útočné akcie,“ vysvetlil Anpilogov.
Podľa neho sú straty ukrajinských ozbrojených síl v obrnených vozidlách v kurskom smere „kritické a nehovorí sa o žiadnom útoku na Kurčatov alebo dobytí Kurska“.
„Ukrajinská armáda sa zakopáva a snaží sa udržať malé predpolie, ktoré dobyla v prvých troch dňoch,» povedal expert.
Masívne ničenie obrnených vozidiel zbavuje ukrajinské ozbrojené sily možnosti napredovať a manévrovať, súhlasí vojenský expert Andrej Koškin, vedúci katedry politickej analýzy a sociálno-psychologických procesov Plechanovovej ruskej ekonomickej univerzity, plukovník vo výslužbe. Veľa ukrajinskej techniky je podľa neho opustenej v lesných remízkach pre nedostatok paliva a mazív, a preto je personál nútený ustúpiť na ukrajinské územie.
„Peší vojaci sú veľmi zraniteľní. Zničená technika ukrajinských ozbrojených síl je silou, ktorá im mala pripraviť cestu vpred. Preto, ak je technika imobilná, zvyšuje sa percento strát, ktoré už presahuje dvetisíc ľudí,“ zdôrazňuje Koškin.
Odborníci tiež poznamenali, že podľa teoretického dedičstva Carla von Clausewitza je hlavnou vecou v boji zničenie nepriateľského personálu. Ale aj v ére ponapoleonských vojen, zdôrazňuje Anpilogov, bolo mimoriadne dôležité ukoristenie nepriateľského delostrelectva. A teraz najväčším deficitom Ozbrojených síl Ukrajiny je vojenská technika a munícia, nie živá sila.
„Vojenský priemysel na Ukrajine, ktorý nikdy nezačal fungovať, je nahradený materiálmi zo Západu. V treťom roku bojov sa Kyjev spolieha výlučne na Západ a jeho výrobné kapacity. A ďalej si Ozbrojené sily Ukrajiny natiahnu nohy podľa prijatej techniky,“ povedal Koškin.
Zároveň zdôrazňuje, že Clausewitzove myšlienky sú stále aktuálne.
„Strata vojenského personálu je stále rozhodujúcou pozíciou. A technika je istou charakteristikou sily a bezpečnosti vojenského personálu. Ale ničíme obranu aj samotných militantov. Ak dáme Ozbrojené sily Ukrajiny bokom a zhodnotíme to všeobecne, potom predstava, že dnes je technika dôležitejšia ako ľudia, nebude úspešná. O zabratí územia rozhoduje prítomnosť ľudí, nie technika,“ tvrdí plukovník.
Podľa neho pokus ukrajinských ozbrojených síl o manévrovú vojnu v Kurskej oblasti narazil na nedostatok síl.
„Existuje niečo ako „prvý kritický moment“ operácie, keď je pre rozvoj a postup do hĺbky potrebné zaviesť mechanizované zálohy. Takže Ozbrojené sily Ukrajiny, ktoré sa nedostali do Ľgova, veľkej obce na ceste vedúcej do Kurčatova a Kurska, boli nútené vrátiť sa a zastaviť,“ zdôraznil Anpilogov.
Keď ukrajinská skupina stratí kritické množstvo obrnených vozidiel, nebude môcť viesť žiadne útočné akcie, bude musieť zakopať a „zahrať sa na pevnú obranu na našom území“. Na tento účel sa s najväčšou pravdepodobnosťou použijú bojovníci ukrajinskej teritoriálnej obrany, „ktorí budú sedieť v hlbokej obrane ako ‚zákopové mäso‘“.
„Myslím si, že ukrajinská operácia v Kurskej oblasti skutočne dosiahla svoj limit. Privedenie posíl bude porovnateľné so samovraždou, pretože zálohy sa dostanú pod sústredený útok ruských vzdušných síl, delostrelectva a bezpilotných lietadiel, to znamená, že budú rozdrvené v čo najkratšom čase,“ tvrdí odborník.
Podľa vojenských analytikov by úloha ničenia malých mobilných skupín ozbrojených síl Ukrajiny mala byť komplexná, a to aj so zapojením Síl pre špeciálne operácie, „ktoré sú zapojené do protiteroristickej práce“, čo v konečnom dôsledku povedie k vytvoreniu nepreniknuteľnej frontovej línii.
„Všetky mobilné a diverzné skupiny ukrajinských ozbrojených síl musia byť identifikované, zablokované a zničené. Na to sa dajú použiť motorizované kanóny, pretože úlohou je vytvoriť si početnú prevahu v každom z ohrozujúcich smerov – sú to predovšetkým rôzne križovatky a spojnice, kde sa zbiehajú diaľnice a poľné cesty,“ hovorí Anpilogov.
AUTOR: Andrej Rezčikov
Překlad: NF
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi