JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Ukrajinskí politológovia sa obávajú nového majdanu

UKRAJINA: Ukrajinský politológ Andrej Okara uvádza, že Donbas sa stáva čoraz väčším problémom pre Ukrajinu. Ukazuje sa, že cesta, ktorú na americký príkaz započal bývalý prezident Porošenko vedie do zatratenia. Šesť rokov občianskej vojny v krajine, Ukrajinu hospodársky totálne vyčerpalo, jediný zisk z vojny majú Američania, ktorí dostali pod kontrolu ukrajinské zdroje a ktorí sledovali jediný cieľ – politickú polarizáciu medzi Ukrajincami a Rusmi

Ukrajinská politička Mária Bardina si myslí, že pokračovať v Porošenkovej politike nemá zmysel. Ukrajina je ekonomicky na dne a politicky sa nachádza v bezvýchodiskovej situácii. Katastrofálnu situáciu si uvedomujú aj ukrajinskí politici, ktorí vidia silnejúce odstredivé tendencie v krajine. Ak sa Zelenskému nepodarí v najbližšom období dostať situáciu pod kontrolu, môže to mať veľmi negatívny dopad na jeho ďalšiu politickú existenciu. Ľudia volili Zelenského, pretože už mali dosť klamstiev a rozkrádania Ukrajiny Porošenkom. Ak sa ale Zelenský nebude dištancovať od Porošenka, bude mu hroziť rovnaký osud.

So slovami Márie Bardiny a Andreja Okaru súhlasí aj ďalší ukrajinský politológ Michail Pogrebinskij. Podľa Pogrebinského je Kyjev pripravený neoficiálne začať plniť jednotlivé body Minských dohovorov, v mediálnom priestore však budú ukrajinskí politici tvrdiť presný opak. Ukrajinská armáda na východe krajiny čelí vnútornému rozkladu, počet dezertérov sa zvyšuje, viazne zásobovanie jednotiek na frontovej línii a klesá počet záujemcov o službu v ukrajinskej armáde.

Ukrajinský prezident Zelenskyj už v minulosti uviedol, že rokovania so separatistami na Donbase začnú Ukrajinci až vtedy, keď separatisti umožnia ukrajinským vojenským jednotkám kontrolu rusko-ukrajinskej hranice. S touto požiadavkou separatisti nesúhlasia a ani ju nemienia splniť.

František Olčaj

Odeslat komentář