JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Ukrajinský Boeing mohol omylom zostreliť Irán, krátko pred haváriou mali byť vypustené dve rakety

USA: Američania sú presvedčení, že ukrajinský Boeing 737-800, ktorý sa zrútil krátko po štarte z teheránskeho Medzinárodného letiska imáma Chomejního, omylom zostrelila iránska raketa. Informuje o tom na svojom webe Sky News.

Nemenovaný americký predstaviteľ uviedol, že satelity odhalili vypustenie dvoch rakiet krátko pred haváriou lietadla. Viaceré americké médiá uviedli, že lietadlo zasiahla raketa Tor-M1 ruskej výroby. Americký prezident Donald Trump na zverejnené informácie reagoval slovami, že „niekto mohol spraviť chybu,“ vyhlásil a dodal: „Niektorí hovoria, že šlo o mechanickú chybu. Osobne si myslím, že to je vylúčené.“

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj medzičasom oznámil, že experti z Ukrajiny dorazili do Teheránu, aby asistovali pri vyšetrovaní. “Prioritou Ukrajiny je bezpochyby stanovenie príčin havárie lietadla,“ uviedol Zelenskyj a dodal, že „pravdu určite zistíme“.

„Posudzujú sa rôzne verzie pádu lietadla. Medzi hlavné patrí zostrelenie protilietadlovou raketou, vrátane typu Tor. Informácie o nájdení úlomkov ruskej rakety na mieste tragického pádu sa už objavili na internete,“ povedal tajomník ukrajinskej bezpečnostnej rady Oleksij Danilov, ktorého citoval server Censor.net.

V lietadle sa nachádzalo 167 pasažierov a deväť členov posádky. Medzi pasažiermi sa viezlo 82 Iráncov, 63 Kanaďanov a tiež 11 Ukrajincov. Z Ukrajincov boli deviati členovia posádky a dvaja pasažieri. Na palube sa tiež nachádzali desiati Švédi, štyria Afganci, traja Nemci a traja Briti. Stroj smeroval do ukrajinského hlavného mesta Kyjev, kde mala väčšina pasažierov prestúpiť na lety do iných destinácií.

Odeslat komentář