JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Úmrtia a vedľajšie účinky vakcín v Nórsku a Írsku

NÓRSKO/ÍRSKO: Nestáva sa často, aby vlády krajín informovali aj o číslach, ktoré môžu vzbudiť v radoch občanov obavy, preto je dobré písať o tých, ktorí tak urobili. Po nedávnych udalostiach zo Švédska, kde bolo očkovanie v niekoľkých okresoch pre vysoké percento vedľajších účinkov vakcíny dočasne pozastavené, sa k nám dostala aj štatistika inej severskej krajiny, Nórska.

Nórsky inštitút verejného zdravia (NIPH) vo svojej správe informoval, že k dnešnému dňu bolo spracovaných 93 záznamov o úmrtiach starších ľudí po očkovaní, väčšinou išlo o obyvateľov domovov seniorov. Priemerný vek týchto ľudí bol 87 rokov.

„Niekoľkí očkovaní v tejto skupine boli už veľmi starí a zoslabnutí, očakávalo sa preto, že v časovom rámci očkovania dôjde k niekoľkým úmrtiam,“ dodal inštitút.

Informoval tiež, že dostali viac ako 1 200 hlásení o podozrení na vedľajšie účinky tejto vakcíny firmy Pfizer BioNtech. Celkovo 166 z nich sa považujú za závažné, avšak neposkytujú základ pre zmenu súčasných očkovacích odporúčaní.

Ďalších 587 hlásení o možných vedľajších účinkoch sa týka vakcíny firmy AstraZeneca. Väčšinou sa jedná o bolesť v mieste vpichu, nevoľnosť s horúčkou, únavu a bolesť svalov, čo sú typické reakcie imunitného systému na očkovaciu látku, uvádza vo svojej tlačovej správe.

Od podania prvej dávky vakcíny proti Covid-19 v Nórsku uplynulo jeden a pol mesiaca. Odvtedy údaje ukazujú, že prvú dávku vakcíny dostalo takmer 240 000 ľudí, zatiaľ čo druhú dávku dostalo 74 000 ľudí.

Štátny dozorný orgán pre lieky (Health Products Regulatory Authority – HPRA) v Írsku oznámil, že po podaní prvej dávky vakcíny proti Covid-19 firmy Pfizer-BioNTech zomrelo v jednom z domovov pre seniorov dvanásť starších pacientov. V domove sa tesne pred podaním druhej dávky rozšírila nákaza Covid-19, čo vyústilo k daným úmrtiam.

„Doterajšie skúsenosti s očkovaním však naďalej podporujú priaznivé hodnotenie, že prínos vakcín prevažuje nad rizikami,“ uviedol regulátor.

Štátny dozorný orgán pre lieky rovnako informoval, že celkovo do 11. februára dostal správy o 2 103 hláseniach o podozrení na vedľajšie účinky.

Bolo by vhodné, keby podobne transparentné informovanie verejnosti fungovalo vo všetkých krajinách, takto nám totižto nezostáva nič iné, len špekulovať. Čo v konečnom dôsledku škodí obom stranám.

 

Zdroj: https://zemavek.sk/

Odeslat komentář