JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

„USA a domov?“ Nie ! americké jednotky sa len presunú do západného Iraku.

Americké jednotky, ktoré sa sťahujú zo Sýrie, majú ísť do Iraku, potvrdil to Pentagon. Minister obrany Mark Esper povedal: „Americké stiahnutie pokračuje zo severovýchodnej Sýrie  rýchlo… hovoríme týždne, nie dni .“

Počas cesty na Blízky východ Esper povedal novinárom:  „Súčasným herným plánom je, aby sa tieto sily premiestnili do západného Iraku ,“ čo znamená, že asi 1 000 vojakov bude nasadených na bezpečnejšie základne Ameriky v susednej krajine.

Napriek tomu, že prezident Trump v posledných týždňoch opakovane tvrdil, že je  „čas priviesť našich vojakov späť domov“  – novou realitou je, že jednoducho skočia z jednej vojnovej zóny do druhej , vzhľadom na to, že spoločnosť Esper konkrétne citovala pokračujúcu „anti-ISIL“ „misiu v Iraku.

Tajomník obrany sa dovolával na dve misie 

“Jednou z nich je, aby pomohli brániť sa Iraku a druhá je vykonať misiu proti ISIS ,” hovorí . “Veci by sa mohli zmeniť ale v tomto okamihu kým sa rozhodneme toto je  plán hry.”

Je iróniou, že „brániť Irak“ znamená čiastočne pokračujúcu úzku spoluprácu s iránskymi mobilizačnými silami podporovanými Iránom v čase, keď je prítomnosť Ameriky v Iraku stále viac nepopulárna.

Séria tajných izraelských leteckých úderov na proiránske milície v Iraku v posledných mesiacoch vyústila v požiadavky irackého parlamentu, aby americké sily dokončili rýchly odchod.

700 až 1 000 amerických síl vystupujúcich zo Sýrie smerom k základniam v západnom Iraku posilní už viac ako 5 000 amerických síl umiestnených v Iraku .

Úradníci Pentagonu uviedli, že sa očakáva, že bude trvať „pár týždňov“, kým sa úplne stiahnu zo Sýrie, čo v niektorých prípadoch vyžadovalo, aby USA opustili svoje plne operačné základne cez noc na miestach ako Manbij a ďalšie pohraničné mestá blízko sýrsko-tureckej hranice.

Odeslat komentář