JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

USA, Británie a Austrálie chtějí po Facebooku přístup do soukromé komunikace uživatelů. FB se brání

Představitelé USA, Velké Británie a Austrálie chtějí, aby sociální síť Facebook poskytla státním orgánům způsob, jakým by mohli číst šifrované zprávy běžných uživatelů. Donucovací právní orgány se již dlouho snaží najít cestu, jak se k takovým informacím dostat navzdory technologickým gigantům i obhájcům soukromí, uvedl server Deutsche Welle.

Americký generální prokurátor William Barr a jeho britské a australské protějšky vyvíjejí tlak na Facebook, aby vytvořil takzvaná „zadní vrátka“ a dal úřadům přístup k šifrovaným zprávám v aplikacích WhatsApp nebo Messenger.

Rovnováha mezi soukromím a bojem s kriminalitou

Žádost, která měla být dnes doručena formou otevřeného dopisu zakladateli a generálnímu řediteli Facebooku Marku Zuckerbergovi znovu rozněcuje bitvu mezi technologickými firmami a donucovacími orgány nad rovnováhou soukromí miliard uživatelů a bojem proti zločinu.

„Společnosti by neměly úmyslně navrhovat své systémy tak, aby vyloučily jakoukoliv formu přístupu k obsahu, zejména kvůli prevenci nebo vyšetřování nejzávažnějších zločinů,“ píše se v dopise.

Aplikace WhatsApp, která patří Facebooku, má momentálně takzvané end-to-end šifrování, což znamená, že dokonce ani Facebook nemůže číst textové zprávy svých – více než 1,5 miliardy – uživatelů. Gigant dříve oznámil své plány o rozšíření tohoto šifrování i na služby Messenger nebo Instagram Direct.

Šifrování kryje terorismus nebo sexuální predátory

Americký, britský a australský prokurátor ve svém dopise adresovaném Zuckerbergovi píší, aby Facebook umožnil úřadům číst zprávy uživatelů v rámci vyšetřování trestných činů a vzdal se plánů na rozšíření šifrování napříč svými komunikačními platformami. Argumentují také tím, že šifrovaná komunikace může krýt terorismus, predátory, kteří útočí na děti a další kriminálníky.

Facebook ve čtvrtek uvedl, že uživatelé mají právo na svou soukromou online konverzaci a že firmy jsou již nyní schopny reagovat na vládní požadavky, když obdrží platné právní žádosti. „Důrazně se stavíme proti vládním pokusům o vybudování zadních vrátek, protože by mohly narušit soukromí a bezpečnost lidí po celém světě,“ uvedl mluvčí Facebooku Joe Osborne.

Ochrana novinářů, informátorů nebo aktivistů

Šifrování chrání také novináře, whistleblowery (informátory, insidery), protestující nebo lidskoprávní aktivisty, kteří se vyjadřují proti zneužívání ze strany vlád. Také sám Facebook uvádí, že šifrování chrání uživatele před hackery, kriminálníky a přílišným dosahem jednotlivých vlád.

Problematika šifrování se dostala do popředí v roce 2015, když se americká zpravodajská služba FBI snažila donutit společnost Apple, aby jí pomohla s odemknutím iPhonu patřícímu pachateli teroristického útoku v San Bernardinu, během něhož zemřelo čtrnáct lidí. Apple těmto snahám odolal, nicméně donucovací orgány nakonec telefon prolomily bez pomoci technologického giganta.

Odeslat komentář