SVĚT: Mexiko projevilo zájem o vstup do skupiny rozvíjejících se ekonomik BRICS, kterou v současnosti tvoří Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika.
Mexický ministr zahraničí Marcelo Ebrard uvedl, že Mexiko sdílí vizi a hodnoty BRICS a doufá, že s nimi prohloubí spolupráci v různých oblastech, zejména v medicíně a obchodu. Jak se dalo očekávat, tato prohlášení zasáhla jako bomba. V případě Mexika jde nejen o druhou největší ekonomickou oblast Latinské Ameriky po Brazílii, ale země se svými 120 miliony obyvatel sousedí přímo se Spojenými státy americkými.
Tento krok Mexika přichází v době rostoucího napětí s jeho severním sousedem, Spojenými státy, kvůli problémům včetně imigrace, bezpečnosti hranic, obchodu a lidských práv. USA zavedly cla na mexické zboží, pohrozily omezením zahraniční pomoci a vyzvaly Mexiko, aby udělalo více pro zastavení přílivu migrantů ze Střední Ameriky.
Mexiko vidí alternativní platformu v BRICS
Mexiko vidí BRICS jako alternativní platformu pro diverzifikaci svých zahraničních vztahů a zvýšení svého globálního vlivu. Země má také silný výrobní sektor, který na některých trzích konkuruje Číně. Mexiko si již vybudovalo silné vazby s Čínou, která je po Spojených státech druhým největším obchodním partnerem země. Mexiko se také zúčastnilo několika summitů BRICS jako pozorovatel a host. Mexiko se také musí potýkat s potenciálním odporem USA, které mohou sbližování Mexika s BRICS považovat za hrozbu pro svou regionální hegemonii.
Vstup Mexika do BRICS je však spojen s řadou výzev a nepředvídatelných věcí. Skupina BRICS neoznámila žádná formální kritéria ani postupy pro přijímání nových členů, ačkoli Rusko naznačilo, že by se v roce 2023 mohlo rozšířit do pěti zemí.
Skupina BRICS byla založena v roce 2009, aby zpochybnila dominanci institucí vedených Západem, jako je MMF a Světová banka. BRICS zřídily vlastní rozvojovou banku a nouzový rezervní fond na podporu svého hospodářského růstu a stability. BRICS spolupracují v různých oblastech, jako je změna klimatu, terorismus, zdraví a vzdělávání, představují asi 40 % světové populace, 30 % světového HDP a 20 % světového obchodu.
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi