JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

USA odmietli návrh Putina predĺžiť zmluvu START

RUSKO/USA: Spojené štáty odmietli návrh ruského prezidenta Vladimira Putina predĺžiť zmluvu START 3 bez akýchkoľvek podmienok o rok, oznámil poradca amerického prezidenta Robert O’Brien

Ruský líder v piatok vyhlásil, že predĺženie zmluvy bez akýchkoľvek podmienok poskytne možnosť vykonať plnohodnotné rokovania o otázkach, ktoré sa týkajú START-u 3. Podľa jeho slov toto rozhodnutie tiež umožní nenechať strany, ktoré majú záujem na zachovaní strategickej stability, bez dohody.

„Dnešný návrh prezidenta Putina o predĺžení START 3 bez zamrazenie jadrových bojových hlavíc, nie je variant,“ napísal poradca amerického prezidenta na Twitteri.

V Bielom dome tiež vyhlásili, že Rusku už ponúkali predĺženie zmluvy o rok za podmienky vzájomného zamrazenie jadrových arzenálov. Podľa slov O’Briena by sa takáto dohoda stala „víťazstvo pre obe strany“.

„My sme si mysleli, že keď som sa stretol s mojím kolegom v Ženeve, Rusi boli pripravení prijať tento návrh,“ stojí v správe.

Poradca amerického prezidenta dodal, že USA „berú vážne kontrolu zbraní“ a dúfajú, že Moskva zmení svoju pozíciu v tejto otázke predtým, než  „začnú drahé preteky v zbrojení“.

START 3

Zmluva START 3 zostáva jedinou dohodou medzi USA a Ruskom, ktorá reguluje zbrane vo svojej kategórii. Jej platnosť sa končí 5. februára 2021. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov opakovane zdôrazňoval, že Moskva vystupuje za predĺženie dohody bez predchádzajúcich podmienok. Administratíva USA zo svojej strany trvá na potrebe zapojiť do dohody Čínu. V Pekingu však túto variantu odmietajú.

Sankcie proti Rusku

Robert O’Brien sa tiež vyjadril k sankciám jeho krajiny proti Rusku. Podľa jeho názoru v Rusku už takmer nezostalo nič, na čo by sa dali uvaliť sankcie.

„Problém s Rusmi je ten, že tam v podstate už nie je čo sankcionovať. Sankcie sme uložili na 300 organizácií a oligarchov v Rusku, uvalili sme sankcie na všetky energetické spoločnosti. Z hľadiska sankcií toho s Ruskom už nemáme veľmi čo urobiť, ale hľadáme iné miesta, kde by sme mohli ukázať nespokojnosť. Je to ale ťažké urobiť kvôli komplexnosti existujúcich sankcií,“ uviedol vo svojom prejave v Aspen Institute.

Ruský prezident Vladimir Putin predtým poznamenal, že pozíciou Spojených štátov je brániť rozvoju Ruska, má komplexný charakter a obmedzuje spoluprácu Donalda Trumpa s Moskvou. Podľa slov ruského lídra bolo počas prezidentského obdobia Donalda Trumpa zavedených proti Rusku najviac rôznych reštrikcií a obmedzení: „Celkovo 46 krát bolo rozhodnuté o nových sankciách alebo o rozšírení tých existujúcich“.

Odeslat komentář