Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
USA/UKRAJINA/ČÍNA: Spojené štáty od januára 2023 rozšíria výcvikovú misiu pre Ozbrojené sily Ukrajiny, oznámil hovorca Pentagonu — brigádny generál vzdušných síl Patrick Ryder.
„Tento rozšírený vzdelávací program umožní vyškoliť približne 500 Ukrajincov mesačne. V skutočnosti je zameraný k akciám na úrovni práporu,“ povedal.
Výcvikový program, ktorý sa uskutočňuje na amerických vojenských cvičiskách v Nemecku, bude podľa neho zahŕňať streľbu, cvičenia s kombinovanými zbraňami, manévre a použitie špecializovaného vybavenia.
„Vypracovanie manévrov s kombinovanými zbraňami je ďalším logickým krokom vo výcvikových aktivitách realizovaných od roku 2014 zameraných na budovanie potenciálu ozbrojených síl Ukrajiny,“ dodal Ryder.
Pripomenul tiež, že od roku 2014 vyčlenili Spojené štáty na bezpečnostnú pomoc Ukrajine približne 22,1 miliardy dolárov a viac ako 19,3 miliardy dolárov potom, ako Rusko oznámilo spustenie špeciálnej vojenskej operácie. Okrem toho od apríla tohto roku americká armáda vycvičila už 3100 ukrajinských vojakov a spojenci Spojených štátov vycvičili asi 12.000 príslušníkov Ozbrojených síl Ukrajiny, poznamenal brigádny generál. Zároveň zdôraznil, že Spojené štáty „nie sú vo vojne s Ruskom“ a údajne s ním konflikt nevyhľadávajú, ale len pomáhajú Ukrajine brániť sa.
„Podľa toho, ako sa budú udalosti vyvíjať, zostaneme flexibilní a prispôsobíme sa potrebám našich ukrajinských partnerov a meniacej sa situácii na Ukrajine,“ oznámil predstaviteľ Pentagonu.
Kvantitatívne zvýšenie zloženia amerického kontingentu v Nemecku sa však neplánuje, dodal Ryder.
Budovanie kapacít
Denník „The New York Times“ s odvolaním sa na svoje zdroje 15. decembra informoval, že počet ukrajinských vojakov vycvičených americkými inštruktormi by sa mohol zvýšiť na 800 za mesiac. Viac vojenského personálu bude môcť absolvovať výcvik kvôli údajnému zníženiu intenzity bojových akcií na fronte v dôsledku nástupu zimy. Na amerických cvičiskách v Nemecku sa pritom mesačne cvičí asi 300 ukrajinských vojakov, informuje NYT.
Americkí inštruktori však už pred februárovými udalosťami školili ukrajinských vojakov priamo na území Ukrajiny, pripomenuli noviny. Od roku 2015 do začiatku roku 2022 tak bolo vyškolených vyše 27.000 vojakov. Potom sa však Washington rozhodol svojich špecialistov z Ukrajiny stiahnuť, poznamenáva NYT.
Túžbu Spojených štátov vycvičiť Ozbrojené sily Ukrajiny na vedenie bojových akcií podporujú aj ich spojenci. Od roku 2017 do roku 2021 napríklad Spojené kráľovstvo vynaložilo na výcvik 20.000 ukrajinských vojakov 61,3 milióna libier. Svedčia o tom dokumenty britskej nadácie „Intelligence Community Foundation“. Neskôr prevzal iniciatívu Londýn, ktorý ponúkol výcvik Ukrajincov už na svojom území a na území európskych krajín.
Šéf európskej diplomacie Josep Borrell zase 14. novembra oznámil, že EÚ spúšťa misiu „EUMAM Ukraine“ s cieľom vycvičiť 15.000 vojakov Ozbrojených síl Ukrajiny v rekordnom čase. Práca misie pod velením francúzskeho viceadmirála Hervé Bléjeana je koncipovaná minimálne na dva roky a je otvorená pre účasť tretích štátov. Podľa Borrella na začiatku decembra počet ukrajinských vojakov, ktorí absolvovali výcvik v rámci „EUMAM Ukrajine“, dosiahol 1100.
Integrácia s NATO
Rusko opakovane upozorňovalo, že aktívna účasť západných krajín na poskytovaní vojenskej pomoci Ukrajine ich de facto mení na účastníkov konfliktu. Poukázal na to najmä ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, ktorý vystúpil 15. novembra na summite G20.
„Tvrdím, že EÚ a NATO sú už dlho účastníkmi hybridného konfliktu, hybridnej vojny na Ukrajine. Sú to dodávky zbraní a výcvik vojenského personálu a pomoc pri poskytovaní obrovského množstva spravodajských informácií, ako aj účasť na stanovovaní cieľov (to robia Američania) a práca inštruktorov „v teréne“ , nehovoriac o tisíckach žoldnierov,“ povedal Lavrov.
Zároveň pripomenul, že NATO sa ujalo „rozvoja“ ukrajinského územia hneď po prevrate v krajine v roku 2014.
Podobný názor zdieľa aj podpredseda ruskej bezpečnostnej rady Dmitrij Medvedev. Vo svojom Telegram-kanáli 16. decembra položil otázku: možno hybridnú vojnu, ktorú Rusku de facto vyhlásila Severoatlantická aliancia, považovať za vstup NATO do vojny proti Ruskej federácii?
„Vedúci predstavitelia krajín NATO jednomyseľne spievajú, že ich krajiny a celý blok nie sú vo vojne s Ruskom. No každý si je dobre vedomý, že všetko je inak,“ uviedol Medvedev.
Príprava protiofenzívy
Vadim Kozjulin, vedúci „Centra globálnych štúdií a medzinárodných vzťahov“ Diplomatickej akadémie MZV RF, v rozhovore pre RT poznamenal, že rozšírenie výcvikového programu pre Ozbrojené sily Ukrajiny zo strany Spojených štátov naznačuje zámer eskalovať konflikt na Ukrajine.
„Je známe, že Spojené štáty pred súčasnými udalosťami aktívne trénovali Ukrajincov. To, že dnes rozširujú výcvik Ozbrojených síl Ukrajiny, naznačuje, že Washington zvyšuje stupeň eskalácie. Pokúšajú sa podchytiť určité úspechy ukrajinských síl „v teréne“, aby ich rozvinuli. Pentagon aj Biely dom pritom radšej nerozmýšľajú, akú bude mať takýto „rozvoj“ cenu. Koniec koncov, len to predlžuje konflikt a vedie k ešte väčším obetiam, predovšetkým medzi civilným obyvateľstvom,“ vysvetlil expert.
Oznámenie Pentagonu o rozšírení výcvikovej misie opäť odhaľuje skutočný postoj Washingtonu ku konfliktu, poznamenal Sergej Jermakov, popredný expert „Ruského inštitútu pre strategické štúdie“.
„Napokon je celkom zrejmé, že takto Spojené štáty pripravujú Ukrajincov na ďalšiu konfrontáciu s Ruskom, ktorá je zástupnou vojnou. Rukami ukrajinských ozbrojených síl je Washington vo vojne s Moskvou a nezastaví ju tým, že zlepší schopnosti „svojich“ jednotiek,“ povedal v rozhovore pre RT.
Navyše, Spojené štáty majú jednoznačne v úmysle prispieť k plánom Kyjeva zorganizovať protiofenzívu proti ruským pozíciám, tvrdí Vadim Kozjulin.
„Kyjev má takéto plány už dlho, no stále ich nemôže realizovať. A vo Washingtone sa rozhodli takpovediac zvýšiť šance zverencov. Navyše dnes inštruktori NATO-Pentagonu skutočne riadia vojenskú operáciu z ukrajinskej strany. Preto presne vedia, kde Ozbrojené sily Ukrajiny potrebujú posilniť alebo zlepšiť svoje zručnosti,“ vysvetlil analytik.
Pritom Sergej Jermakov tvrdí, že konflikt na Ukrajine stále vyčerpáva krajiny, ktoré ho podporujú. Podľa neho je aj pri silnej túžbe Európskej únie pokračovať v sledovaní kurzu Spojených štátov ohľadom aktuálneho diania pre Ukrajinu čoraz ťažšie získať prostriedky.
„Preto sa Spojené štáty svojím rozhodnutím rozšíriť výcvikovú misiu snažia udržať morálku spojencov. Koniec koncov, všetkými prostriedkami potrebujú dosiahnuť svoj cieľ – spôsobiť Rusku ako jednému z hlavných geopolitických protivníkov strategickú porážku. No pre Európu Ruská federácia protivníkom nikdy nebola. Maximálne konkurentom v ekonomickej rovine,“ zdôraznil odborník.
V tomto smere sa neoplatí čakať na utlmenie konfliktu aspoň na zimné obdobie, domnieva sa Vadim Kozjulin.
„Ukrajinu potrebujú Spojené štáty ako testovaciu pôdu na vypracovanie scenára konfliktu s ďalším geopolitickým protivníkom – Čínou. Na ukrajinskom území sa preto vypracovávajú rôzne taktiky, vyhodnocujú sa faktory, ktoré je potrebné zdôrazniť pre úspech v konfrontácii a skúša sa formát konfliktu. Popritom sa ako bonus oslabuje Rusko. Washington sa však zjavne prepočítal, pretože veril, že sa im podarí rýchlo rozbiť Ruskú federáciu a prinútiť ju, aby sa vzdala svojich záujmov. A dnes musia Spojené štáty platiť za svoje chyby, ženúc situáciu na Ukrajine do slepej uličky,“ dodal analytik.
Preklad: NF
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi