JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

USA s „pomocí“ Ruska vypustí v květnu tajný vojenský raketoplán!

USA: Americký specializovaný web spaceflightnow.com informoval, že v květnu má být na oběžnou dráhu vypuštěn tajný raketoplán X-37B vojenského letectva USA.

Pikantní na tomto tajném projektu je, že se na oběžnou dráhu dostane za pomocí ruských raketových motorů RD-180.
Podle místa je další vypuštění rakety Atlas-5 naplánováno na 16. května z místa na mysu Canaveral (Florida). Tajný vojenský raketoplán X-37B je označen jako jeho užitečné zatížení. Bude to jeho šestý let do vesmíru.

Raketoplán X-37B byl vyvinut americkou společností Boeing. Od roku 2010 uskutečnil pět vesmírných letů mini-raketoplánu v délce pobytu od 225 do 780 dnů, aby mohly být prováděny experimenty na oběžné dráze pro letectvo USA.
 
Podrobnosti jsou utajeny. Mini-raketoplán se vrátil ze svého posledního letu v říjnu 2019 a vypustil na oběžnou dráhu tři satelity neznámého účelu.
 
Dříve bývalá ministryně letectva USA Heather Wilsonová řekla, že neobvyklé manévrovací schopnosti X-37B ve vesmíru „přivedou nepřátele k šílenství“.

Šéfí ruské agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin v říjnu 2018 vyjádřil obavy, že by X-37B mohla být použit americkou armádou jako nosič zbraní. Podle něj takové zařízení nemůže být detekováno varovným systémem raketového útoku. Ruská armáda zároveň oznámila, že sledují všechny manévry amerického raketoplánu na oběžné dráze.

Motor RD-180 se používá v první fázi startu rakety Atlas-5. První motor byl dodán do Spojených států v roce 1999. Celkem bylo podle výrobce NPO Energomaš (podnik Roskosmosu) odesláno do Spojených států 116 motorů, přičemž bylo splněno 89 letů raketami Atlas. Raketu vyrábí United Launch Alliance, kterou vytvořily Lockheed Martin a Boeing.

V září 2019 Rogozin označil vývoz ruských motorů do Spojených států za vzájemně prospěšný projekt a poznamenal, že Američané kupují RD-180 kvůli poměru cena-kvalita.

V polovině dubna 2020 prezident americké americké aliance All Launch Alliance Tori Bruno nazval ruský motor RD-180 technologickým zázrakem, i když o dva dny dříve oznámil, že jej kupuje na naléhání amerických úřadů, aby ruské technologie neprotékaly do Íránu a Severní Koreje.

Odeslat komentář