JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

USA sa snaží prekaziť dodávku iránskych ropných produktov do Venezuely. Irán: Nesprávajte sa ako piráti!

VENEZUELA: Aj napriek tomu, že má Venezuela jedny z najväčších ložísk ropy na svete, momentálne jej chýbajú pohonné hmoty. Jej infraštruktúra vrátane ropných rafinérií pre hospodársky kolaps takmer nefunguje. Pomocnú ruku jej podáva Irán: do juhoamerickej krajiny posiela päť ropných tankerov. Teherán však vo svojej snahe pomôcť naráža na problém. A tým je Washington.

Americké námorníctvo vyslalo do Karibiku štyri vojnové lode a hliadkovacie lietadlo Boeing P-8 Poseidon. Aj keď to USA oficiálne nepotvrdili, podľa viacerých pozorovateľov je ich cieľom prekaziť dodávku iránskych ropných produktov do Venezuely. Obe krajiny čelia ekonomickým sankciám Washingtonu a ten podľa The Wall Street Journal hľadá spôsob, ako iránske dodávky do Venezuely zastaviť.

Iránske revolučné gardy však hrozia USA odvetou. „Ak budú Spojené štáty podobne ako piráti ohrozovať bezpečnosť medzinárodných plavebných trás, budeme to vnímať ako riziko a neskončí sa to bez následkov,“ cituje agentúra Reuters zo správy iránskej agentúry blízkej revolučným gardám. Iránske tankery by mala privítať venezuelská flotila, ktorá ich bude sprevádzať do prístavu.

Venezuela síce ropu ťaží, ale potrebuje palivo na to, aby mohla uviesť do prevádzky rafinériu Cardon. Na priemysle krajiny sa výrazne podpísali americké sankcie, ktorými chce Washington dosiahnuť odstúpenie prezidenta Nicolása Madura. V kresle by rád videl jeho protivníka Juana Guaidóa.

Odeslat komentář