Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
USA: Americká ministerka financií Janet Yellenová oznámila, že všetky vrecká už boli vyvrátené a maličkosti, ktoré sa odtiaľ odoberú, budú úradom stačiť na platby len do 1. júna.
Takže čo bude ďalej?
Ak sa nezvýši dlhový strop, potom Ameriku čaká bankrot. Konkrétny dátum, kedy to príde, zatiaľ analytici upresňujú. Závisí to od rýchlosti výberu daní a nepredvídaných udalostí, ale podstata veci sa nemení. Hodina X sa blíži.
Republikáni si myslia, že našli jednoduché riešenie: znížiť výdavky o 4,5 bilióna dolárov a potom ich zvýšiť maximálne o 1% ročne. Vtedy sú pripravení podporiť zvýšenie dlhového stropu o 1,5 bilióna dolárov.
Zdá sa to byť logické, v rámci svojich možností.
Administratíva však z toho nadšená nie je. Čo by to mohlo znamenať? Šetrenie na klimatických a sociálnych programoch, dostupnej zdravotnej starostlivosti a pomoci všetkým naokolo?
Biden pozval lídrov Kongresu do Bieleho domu, aby im vysvetlil, že to nie je možné. Veď vraj odvšadiaľ počujeme stonanie. Musíme podať pomocnú ruku a my to urobíme.
A nejde len o neprivilegovaných, o veteránov či farmárov. Najviac v súčasnosti trpia bankári.
Nie raz som upozornil, že v Spojených štátoch je viac ako tucet problematických bánk. Sotva sa „First Republic Bank“ dostala pod kontrolu „JPMorgan“ (samozrejme, nie bez pomoci agentúry pre poistenie vkladov — FDIC), keď sa začala nová epizóda seriálu.
Ďalším na zozname je „Valley National Bancorp“, ktorej akcie v pondelok klesli o 20%. FDIC dosť peňazí pre každého nemá, preto treba požiadať vládu. No musia to stihnúť do 1. júna.
Blíži sa moment, keď USA budú musieť spustiť tlačiarenský lis
Fed zvýšil kľúčovú sadzbu už desiaty raz za sebou – o ďalších 25 bodov na 5,25%. Hoci investori a trhy už teraz prosia americké finančné úrady, aby zastavili ďalšie uťahovanie skrutiek v menovej sfére – na pozadí zúriacej bankovej krízy.
Fed však pri vysvetľovaní svojho rozhodnutia naznačil, že súčasné zvýšenie môže byť posledné. Napokon už teraz hrozí, že sa situácia stane nezvládnuteľnou – od začiatku roka skolabovali štyri americké banky a bankrot čaká ešte niekoľko ďalších.
Úroveň dolárovej inflácie, s ktorou Fed tak aktívne bojuje, klesla na 5%. To je stále veľa, ale oveľa menej ako minuloročných 8 – 9%. Americkú ekonomiku teraz ohrozuje niečo iné – rast sa spomaľuje a riziká recesie sa stávajú celkom reálnymi.
Hypotekárny trh sa otriasa a v mnohých mestách už ceny nehnuteľností v priebehu roka klesli o 10 – 15%. Dlhová kríza sa stupňuje a počet bankrotov malých podnikov vyskočil na najvyššiu úroveň od začiatku pandémie. Zháňať peniaze pri súčasných nafúknutých sadzbách je čoraz problematickejšie tak pre obce či štáty, ako aj pre veľké korporácie. Vlna početného prepúšťania a znižovania počtu zamestnancov naberá na obrátkach.
Problémy má aj americká vláda. V tomto roku sa v dôsledku zvýšenia sadzieb na obsluhu verejného dlhu bude musieť minúť až jeden a pol bilióna dolárov – to je 20% rozpočtu. A úrokové sadzby štátnych dlhopisov tiež stúpali kvôli hrozbe technického bankrotu. Jedna vec je istá – blíži sa moment, kedy bude treba opäť vynulovať sadzby a zapnúť tlačiareň, aj keď to povedie k skokovému nárastu inflácie. Inak sa novej kríze vyhnúť nedá.
AUTOR: Malek Dudakov a Jevgenij Kogan
ZDROJ: News Front
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi