AFGHÁNISTÁN: Afghánistán je ve fázi udržitelného vraždění. S jistým cynickým nadhledem se nachází právě ve fázi symetrického násilí, které může vydržet ještě dlouho. Síly jsou relativně vyrovnané, ačkoliv vyrovnané nejsou. Afghánská asymetrická symetrie je snad nepochopitelná, ale krutě reálná. Nevěříte?
Vzhledem k tomu, že jde o občanskou válku, uniká nám základní souvislost: Neexistují žádná pravidla, a silné a slabé stránky protivníků se v krutém propletenci mohou nakonec vyrovnat do symetrického patu, upozorňuje v komentáři František Roček.
Když dva dělají totéž, je to totéž
S pomocí afghánské zpravodajské služby – Národního ředitelství bezpečnosti (NDS), výzvědných informací a akcí speciálních skupin CIA, a s pomocí afghánských bezpečnostních složek a „občasných“ úderů armádních letadel interbrigadistů z USA se vláda snaží likvidovat Talibance. Likvidují jednotlivé talibanské velitele, sklady a identifikované jednotky Talibanu, v menší míře i bandy Islámského státu, a v řadě případů i menší zločinecké bandy.
Taliban se snaží o totéž, protože nepřítelem Talibanu je Islámský stát, prozápadní vláda i loupežníci narušující klid na jejich obsazených územích. K těmto útokům má ale Taliban omezený arzenál.
Všichni používají stejné metody. Cílené útoky provádějí vládní jednotky i talibanští odstřelovači. K témuž jako bomby z dronů, úderných letounů a těžkého dělostřelectva na straně vlády, slouží Talibanu desítky až stovky kg výbušnin v automobilech a bomby tajně připevněné na vozidla nepřítele.
Vládní jednotky se snaží likvidovat důležité Talibance. O totéž se snaží Talibanci vůči vládním šmoulům. Proto dochází každou chvíli ke zmrtvolnění vládních důstojníků, vyšších úředníků a lidí z rozvědky.
Lid obecný si stěžuje na civilní ztráty při útoku vládních i talibanských jednotek. Obě strany obviňují tu druhou z útoků.
Vládní síly samozřejmě brání území, které mají ještě pod kontrolou, Talibanci se samozřejmě snaží upevnit své postavení v oblastech, které kontrolují, ale dosud nemají pevně v rukou. Pajhwok Afghan News v těchto dnech zveřejnil analýzu, že nejméně 52 procent afghánského území je kontrolováno Tálibánem. Přitom 27 okresů je pod kontrolou Talibanu, 64 dalších okresů je plně kontrolováno vládou a zbytek 297 okresů je kontrolován oběma stranami.
Asymetrická symetrie
Pro obě strany jde o opotřebovací válku. Vládnímu aparátu dodává techniku, střelivo a informace klub interbrigadistů z NATO pod vedením USA. Talibanu totéž v menší míře dodává bigotní islamistická asijská internacionála.
Čili působení obou stran je asymetrické, technické podmínky jsou nerovné, ale v součtu všech faktorů jsou síly obou vůči sobě více méně symetrické.
Vláda má silně ozbrojené vojsko, talibanští bojovníci se zase dostanou a udeří všude. Proto kvůli talibanským útokům první viceprezident Amrullah Saleh ve čtvrtek 11. 2. 2021 ráno uvedl, že řidiči taxislužby v Kábulu možná budou v budoucnu mít více povinností. „Situace není normální, můžeme být nuceni požádat taxikáře, aby prohledali lidi, kteří nastupují do jejich vozidla,“ řekl Saleh.
Problém je i s lidským materiálem. Vládní síly jsou stále tenčí, ale nikdo neví o kolik, protože o počtech bezpečnostních sil nic neříká afghánská vláda ani kámošům z USA. Kromě toho problém jsou s malou gramotností vojáků a policistů.
Taliban má pravděpodobně vyšší ztráty než vládní jednotky, ale i výhodu, že nachází stále dost negramotných blbců, kteří narukují do jejich řad. Mnohdy jen kvůli penězům, protože plat talibanského bojovníka je vítanou pomocí pro jeho rodinu.
Nic není zakázané
První afghánský viceprezident Amrullah Saleh ve čtvrtek 11.2. 2021 uvedl, že vězni Talibanu, kteří byli propuštěni z afghánských vládních věznic v rámci mírové dohody mezi USA a Talibanem, hrají významnou roli v rostoucí bezpečnostní hrozbě v zemi. (
Saleh se rozhořčuje se nad tím, ale co jiného by čekal? Že podle dohody neměli propuštění vězni vstupovat do bojů? Od starověku v rámci nějakých dohod se splní vždy jenom to, co je výhodné.
Tedy, v občanské válce se chovají Talibanci normálně – zabíjejí vládní protivníky, kteří se od nich liší tím, že mají jednotné uniformy. Talibanci mají také uniformy – civilní oděv.
Kdo je zlý bubák?
Jisté je, že kdyby existoval Alláh, jako spravedlivý bůh by vyhladil ze zemského povrchu islamistickou svoloč, včetně Talibanu. Ale protože Alláh neexistuje, bojují s nimi bezpečnostní síly.
„Řada občanů uvedla, že dramatický nárůst rozsahu násilí a cílených útoků má kořeny v selhání afghánských bezpečnostních a zpravodajských služeb,“ uvádí výše citovaný článek z tolonews.
Obě strany cílenými útoky chtějí druhou přesvědčit o síle svých mírových argumentů. Výsledkem je, podle statistik TOLOnews, že bylo jen v lednu v celé zemi zabito 270 lidí a 347 dalších bylo zraněno v důsledku 214 explozí, skupinových útoků a střelby.
Při dumání nad situací v Afghánistánu v rámci severoamerického „bidenování“ odborníci musí řešit obtížný problém – dochází k eskalaci bojů, nebo se jenom obě strany snaží, seč mohou, jít druhé straně nepřetržitě po krku?
Pro lidi na západě vypadá celkem nudně zprávička, že speciální síly v krátkém boji zlikvidovaly talibanského stínového šéfa okresu a dvacítku jeho ozbrojenců. Daleko hůře vypadá informace, že bomba v autě změnila v sekanou policejního důstojníka a dva jeho strážce, a přitom bylo zabita pár kolemjdoucích. Přitom se jednalo o stejný typ operace: Najdi a zlikviduj.
Čekají, až zahřmí
Afghánská vláda čeká až washingtonská „bidenokracie“ jak dál s afghánskou kupkou hnoje. Někteří lidé v Kábulu si přejí odložit jednání a tlačit na USA, aby ponechaly své jednotky v Afghánistánu.
V tom smyslu je zajímavý redakční úvodník z afghánských novin „Jak válka přináší mír“ ( 9. února 2021) , v němž se praví: „…. Zde v Afghánistánu vláda, která byla označena za hlavní překážku mírového procesu, aby si udržela svou moc, vychvaluje změny ve vztazích s novou americkou administrativou, možná aby se objevila s větší pákou na jednacím stole u vnitro-afghánských rozhovorů….“
Vsadil bych se, že téměř určitě čeká Afghánistán krvavá šou, neboť Taliban pohrozil, že obnoví útoky na zahraniční jednotky v Afghánistánu. Lze to považovat za jemný nátlak po té, co šmoulové z NATO začali mediálně krafat, že tam chtějí zachovat i nadále vojenskou přítomnost?
Spíše ne. Jde o varování reagující na „bidenokracii“, která je skrytě militantní, a od počátku bylo možné počítat s tím, že bude chtít zastavit stahování US-gážistů z Afghánistánu. Prohlášení NATO lze považovat jenom za službičku americkým generálům.
Taliban se na další válku připravuje již od druhé poloviny ledna. Velitelům Talibanu a stínovým guvernérům a vyšším úředníkům bylo nařízeno, aby se vrátili na frontové linie a na své pozice. Měli se zúčastnit krizových jednání kvůli plánování postupu jak se vypořádat s interbrigadisty.
Uvidíme, řekl slepý.
Zdroj: https://www.prvnizpravy.cz
Prosím podpořte náš projekt!
Bez vaší pomoci se neobejdeme. Vaše příspěvky pomáhají zvládat opakující se měsíční platby a udržet portál v chodu. Potřebujeme vaši pomoc a podporu
IBAN: BE62967308702361 Swift:TRWIBEB1XXX Adresa banky: WISE EUROPE S.A., Avenue Louise 54, Room S52 Brussels 1050, Belgium
Děkujeme
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi