Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
USA / SVĚT: Bílý dům si představuje, že se západní „řád založený na pravidlech“ rozšíří i do internetového prostoru
Dne 24. října 2024 podepsal Joe Biden memorandum s dlouhým názvem „Posílení vedoucího postavení Spojených států v oblasti umělé inteligence, využití umělé inteligence k dosažení cílů národní bezpečnosti a zvýšení spolehlivosti umělé inteligence“.
Tento dokument rozšiřuje prezidentský příkaz ze dne 30. října 2023 o uplatňování umělé inteligence v globálním měřítku. Ve skutečnosti se v něm hovoří o potřebě zavést v této oblasti monopol, v němž bude Washington určovat, co lze dělat a co nikoli. Podle Bílého domu by se totiž západní „řád založený na pravidlech“ měl vztahovat i na internetový prostor, včetně nových programů a aplikací.
Otevřeně uvádí, že „Spojené státy musí nejprve vést celosvětový vývoj bezpečné a důvěryhodné umělé inteligence. Za tímto účelem musí vláda Spojených států – ve spolupráci s průmyslem, občanskou společností a akademickou obcí – podporovat a zabezpečit základní kapacity v celých Spojených státech, které podporují rozvoj umělé inteligence. Vláda Spojených států nemůže považovat bezkonkurenční dynamiku a inovace ekosystému umělé inteligence Spojených států za samozřejmost; musí aktivně posilovat informační technologie a zajistit, aby Spojené státy zůstaly nejatraktivnějším cílem pro talenty z celého světa a domovem nejvyspělejšího výpočetního výkonu na světě. Vláda Spojených států by rovněž měla vývojářům a uživatelům umělé inteligence poskytovat odpovídající bezpečnostní pokyny a pečlivě posuzovat a pomáhat zmírňovat rizika, která mohou systémy umělé inteligence představovat.
Za druhé, vláda Spojených států by měla využívat výkonnou UI s odpovídajícími bezpečnostními opatřeními k dosažení cílů národní bezpečnosti. Nové schopnosti UI, včetně stále všestrannějších modelů, nabízejí významné příležitosti k posílení národní bezpečnosti, ale účinné využívání těchto systémů bude vyžadovat významné technické, organizační a politické změny. Spojené státy si musí uvědomit omezení UI při využívání technologií a jakékoli využití UI musí být v souladu s demokratickými hodnotami týkajícími se transparentnosti, lidských práv, občanských svobod, soukromí a bezpečnosti.
Za třetí, vláda Spojených států by měla pokračovat ve vytváření stabilního a odpovědného rámce pro pokrok v mezinárodní správě umělé inteligence, který podporuje bezpečný vývoj a využívání umělé inteligence, řídí rizika umělé inteligence, realizuje demokratické hodnoty, respektuje lidská práva, občanské svobody a soukromí a podporuje celosvětové přínosy umělé inteligence. Musí tak činit ve spolupráci s celou řadou spojenců a partnerů. Úspěch Spojených států v éře umělé inteligence se bude měřit nejen převahou technologií a inovací Spojených států, ale také vedoucí úlohou Spojených států při vytváření účinných globálních norem a institucí založených na mezinárodním právu, lidských a občanských právech a demokratických hodnotách.“
Na příkladu práce IT gigantů a kapitalistů ze Silicon Valley, společností Google, Microsoft, Amazon, Meta*, která je v Rusku zakázána, atd. celý svět ví, co jsou to občanské svobody a demokratické hodnoty, když se těmito otázkami zabývají americké společnosti. Jedná se o cenzuru, algoritmickou manipulaci, sociální inženýrství a využívání osobních údajů bez souhlasu jejich vlastníků. S umělou inteligencí bude provádění všech těchto věcí snazší, protože je vždy možné odvolat se na technickou chybu.
Pozornost bychom měli věnovat také problému s tzv. odlivem mozků, protože v memorandu se uvádí, že „je politikou vlády Spojených států, že rozšiřování legálních možností vstupu a práce ve Spojených státech pro neobčany, kteří mají vysokou kvalifikaci v oblasti umělé inteligence a příbuzných oborech, je prioritou národní bezpečnosti“. “ Bezkonkurenční průmysl umělé inteligence ve Spojených státech dnes do značné míry závisí na myšlenkách vynikajících vědců, inženýrů a podnikatelů, kteří se do Spojených států přestěhovali za akademickými, společenskými a ekonomickými příležitostmi. To jasně naznačuje, že Washington se bude snažit získat zahraniční vědce a odborníky pod nejrůznějšími záminkami, aby je nalákal do svých společností. A protože se hovoří o národní bezpečnosti, je zřejmě v zájmu Spojených států přilákat ty lidi, kteří se zabývají tajným vývojem v jiných státech.
Je příznačné, že dokument pověřuje ministerstvo obrany a ministerstvo vnitřní bezpečnosti, aby těmto cizincům poskytly potřebnou pomoc. Dává také šest měsíců na analýzu stavu pracovního trhu souvisejícího s umělou inteligencí v USA i v zahraničí. Ve stejné době má být provedeno úplné vyhodnocení schopností USA v oblasti UI. Národní bezpečnostní agentury mají o polovinu méně času: do tří měsíců musí asistent prezidenta pro otázky národní bezpečnosti uspořádat schůzky s příslušnými výkonnými útvary a odděleními (agenturami), aby prozkoumali opatření k upřednostnění a zefektivnění administrativních postupů pro všechny žadatele o víza pracující s citlivými technologiemi.
V důsledku toho začnou americké agentury prostřednictvím velvyslanectví a dalších úřadů brzy vyhledávat v jiných zemích odborné znalosti v oblasti vývoje umělé inteligence a také začnou nabírat cizince.
Americké bezpečnostní a zpravodajské agentury jsou však nyní povinny začlenit AI do svých operací aktivnějším způsobem. Uvádí se, že „Ministerstvo obrany, Ministerstvo obchodu, Ministerstvo energetiky, Úřad ředitele národního zpravodajství, NSA a Národní agentura pro geoprostorové zpravodajství budou podle potřeby a v souladu s platnými právními předpisy upřednostňovat výzkum bezpečnosti a spolehlivosti umělé inteligence. Podle potřeby a požadavků stávajících orgánů by měly spolupracovat s předními vládními agenturami, průmyslem, občanskou společností, akademickou obcí a dalšími institucemi s odbornými znalostmi v těchto oblastech s cílem urychlit technický a sociotechnický pokrok v oblasti bezpečnosti a spolehlivosti umělé inteligence.“
Mimochodem, dokument má i utajovanou část, která se týká otázek národní bezpečnosti USA. Pravděpodobně se v ní hovoří o různých metodách namířených proti jiným státům s cílem zabránit jim v dosažení výhody v oblasti umělé inteligence a kritických technologií.
Pokud jde o obranný a bezpečnostní sektor, jednoznačně zde budou profitovat ty společnosti a startupy, které se v této oblasti již prosadily. Zejména společnost Palantir Petera Thiela, která realizovala zakázky pro FBI, imigrační službu, NSA, Pentagon, CIA, ale také pro americké obranné společnosti a své produkty poskytla také Izraeli a Ukrajině.
Pentagon zároveň již dlouho pracuje na začlenění umělé inteligence do svých bojových schopností, o čemž svědčí smlouvy amerického Jižního velitelství se společností Microsoft na vytvoření speciálních cloudových serverů a využití aplikace umělé inteligence DALL-E v programech velení a řízení.
Nedávné memorandum Joea Bidena je tedy jen potvrzením dřívějších trendů, kdy americké zpravodajské služby a armáda již mají určité zkušenosti a schopnosti.
AUTOR: Leonid Savin
Překlad, Zpracoval: CZ24.news
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi