JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

USA v Bielorusku skúša venezuelský scenár: Lukašenkova súperka sa vyhlásila za víťazku volieb. Vládu vyzvala, aby odovzdala moc

BIELORUSKO: Cichanovská dostala vo voľbách podľa predbežných výsledkov podporu 9,9 percenta voličov.

Svitlana Cichanovská, hlavná súperka opätovne zvoleného bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, v pondelok odmietla výsledky nedeľňajších volieb, ktoré preukázali Lukašenkovo drvivé víťazstvo, a vyzvala, aby vláda odovzdala moc opozícii. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

„Včera sa voliči rozhodli, ale vláda nás nevypočula,“ povedala Cichanovská na tlačovej konferencii po tom, ako polícia v noci rozohnala dav nahnevaných demonštrantov.

Zrážky medzi demonštrantmi a bieloruskými poriadkovými silami si vyžiadali množstvo zranených.

„Vláda by mala popremýšľať o tom, ako by nám čo najmierumilovnejšie odovzdala moc,“ uviedla Cichanovská a dodala, že sa považuje za víťazku tohtoročných volieb.

Odsúdenie zásahov 

Cichanovská tiež odsúdila zodpovedné úrady za „neprimeraný“ policajný zásah proti demonštrantom a dočasné prerušenie internetu v krajine nazvala „zločinom“.

„Vidíme, že sa vláda snaží udržať si svoju moc násilím. Bez ohľadu na to, koľkokrát sme ju prosili, aby sa nestavala proti svojím vlastným občanom, vôbec nás nevypočula,“ dodala Cichanovská.

Lukašenko v nedeľu zvíťazil so ziskom 80,2 percenta hlasov a zabezpečil si tak už šiesty mandát vo funkcii bieloruskej hlavy štátu.

Manžela zatkli

​Svitlana Cichanovská, 37-ročná učiteľka angličtiny a prekladateľka, sa zapojila do súboja o prezidentské kreslo po tom, ako jej manžela, protivládneho blogera, pred voľbami zatkli.

Jej mítingy prilákali do ulíc najväčšie davy ľudí od zániku Sovietskeho zväzu v roku 1991.

Cichanovská dostala vo voľbách podľa predbežných výsledkov podporu 9,9 percenta voličov. Ďalší traja kandidáti získali každý menej než dve percentá hlasov.

V reakcii na výsledky volieb, ktoré mnohí považujú za zmanipulované, sa v krajine uskutočnili celonárodné protesty podporujúce opozíciu. Polícia počas nich zadržala 3-tisíc ľudí a podľa ľudskoprávnej organizácie Viasna jeden z demonštrantov zahynul.

Líbí se vám naše stránky a síla svobodných informací, které šíří? Prosíme, podpořte nás! 

I malá částka zaslána anonymně pomůže a předem Vám za to moc děkujeme!

Podpořit nás můžete ZDE

Odeslat komentář