JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

USA zavrhují žádost iráckého premiéra o zahájení rozhovorů o odchodu vojsk: „Je naším právem“ jakožto „Božích sil,“ abychom zůstali

USA: Snad naprosto podle předpokladů americká administrativa jednoznačně zavrhla naléhavou výzvu iráckého ministerského předsedy Adel Abdul-Mahdiho, aby Washington v Iráku spustil proces stahování amerických vojsk. Irácký vůdce ve čtvrtečním telefonním hovoru s Ministrem zahraničí Mikem Pompeem na administrativu naléhal, aby „do Iráku vyslala delegaci, která připraví mechanismus k realizaci usnesení parlamentu týkající se stažení zahraničních vojsk z Iráku.“

V ozvěně k prohlášením Marka Espera z pátku o tom, že Ministerstvo zahraničí zdůrazňuje, že je „naším právem,“ jakožto „božích sil“ v tomto regionu udržovat „odpovídající mocenské nástupiště na Střední východ,“ ve svém prohlášení mluvčí Morgan Ortagus uvedla, že pro USA není otázka stažení vojsk na stole, aby jim stála za to o ní s činiteli Bagdádu diskutovat.

„V této době se bude jakákoliv delegace poslaná do Iráku věnovat diskusím o tom, jak nejlépe stvrdit své strategické partnerství – nikoliv diskusím o stažení vojsk, nýbrž o našem právu na odpovídající mocenské nástupiště na Střední východ,“ řekla Ortagus. Tato slova jsou zjevně zamířena i proti tvrzení Abdula-Mahdiho, že vojska USA tam operují „bez povolení“.

 „Amerika je na Středním východě boží silou,“ dodala. „Naše vojenská přítomnost v Iráku je pokračováním boje proti ISIS, a jak už řekl Ministr, my jsme oddáni ochraně Američanů, Iráčanů a našich koaličních partnerů.

A to i, přestože prezident Trump předtím vyhlásil naprostou porážku „teritoriálního kalifátu“ Islámského státu – který byl pro Pentagon po dlouhou dobu hlavním zdůvodněním, proč tam být.

Podle většiny odhadů je tam přítomno asi 5 000 amerických vojáků, a ty by irácký premiér po hlasování parlamentu z tohoto týdne rád viděl na cestě pryč, čímž by se prosadila předběžná nezávazná rezoluce. Abdul-Mahdi požádal, aby do Bagdádu odjela americká delegace, aby vypracovala přesný plán rozsáhlého stažení Američanů.

„Ministerský předseda řekl, že americké síly do Iráku vstoupily a všechny ty drony, co létají v jeho vzdušném prostoru, tam poletují bez povolení iráckých úřadů, a to je porušení dvojstranných smluv,“ praví se v prohlášení Iráckého vůdce.

Podle Axios se američtí činitelé pokusili hlasování iráckého parlamentu o vypovězení amerických sil zhatit. „Máme obavy, že Irák se dopustí krátkozrakých rozhodnutí, která budou mít katastrofické dlouhodobé důsledky pro tuto zemi a její bezpečnost,“ citovali prohlašovat jednoho nejmenovaného činitele Trumpovy administrativy.

„A přesně to by je postihlo i finančně,“ řekl tento činitel Axios. „Pokud by Íránu dovolili, aby zneužíval jejich ekonomiku v takovém rozsahu, že by spadli pod sankce na Írán?“

Je vrcholem ironie toho všeho, když sedmnáct let poté, co Bush vyhlásil „osvobození“ Iráckého lidu po své invazi v roce 2003, tak právě takto, Amerikou uvalená „demokracie“ vypadá – Washington ze vzdálenosti mnoha tisíc mil vydává diktáty, jak tuto zemi řídit, proložené hrozbami sankcí, pokud se Bagdád nepodvolí.

Odeslat komentář