Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
ČESKO: Porodní asistentky mohou vést domácí porody, z hlediska zákona ovšem nejde o poskytování zdravotní péče, uvedl v průlomovém nálezu Ústavní soud. Rozhodnutí znamená, že stát za domácí porody nepřebírá zodpovědnost, protože se nadále nepovažují za zdravotní služby. Nález tedy domácí porody s asistentkou pouze umožňuje.
Porodní asistentky musí rodičky informovat o tom, že nejde o zdravotní službu. Podle soudce zpravodaje Jana Wintra neexistuje důvod, aby žena nemohla využít služeb odborně vzdělané porodní asistentky.
Stát by měl ale motivovat ženy, aby se rozhodovaly pro porod ve zdravotnických zařízeních. Díky verdiktu Ústavního soudu mohou porodní asistentky asistovat u domácích porodů bez obav z pokuty až milion korun, uvedla Unie porodních asistentek.
Ústavní soud řekl, kdo může vést domácí porody | (2:33) | video: Markéta Lankašová, MF Dnes
Porodní asistentky musí rodičky informovat o tom, že nejde o zdravotní službu. Podle soudce zpravodaje Jana Wintra neexistuje důvod, aby žena nemohla využít služeb odborně vzdělané porodní asistentky.
Stát by měl ale motivovat ženy, aby se rozhodovaly pro porod ve zdravotnických zařízeních. Díky verdiktu Ústavního soudu mohou porodní asistentky asistovat u domácích porodů bez obav z pokuty až milion korun, uvedla Unie porodních asistentek.
„Ženy rodící doma tak nebudou muset zůstat bez odborné péče, což zároveň chrání i zájmy nenarozených dětí,“ uvedla za Unii porodních asistentek Magdaléna Ezrová. Ačkoli rozhodnutí Ústavního soudu podle unie nevyřešilo všechny problémy spojené se současnou právní úpravou, vyřešilo to nejzásadnější – možnost svobodné asistence u domácího porodu.
Dosavadní výklad právní úpravy vedl k absurdním důsledkům, zdůraznil soud. Dovoloval totiž ženám rodit doma, ale o samotě, případně za přítomnosti někoho jiného než zdravotníka – tedy například duly, která nemá žádné odborné vzdělání.
„Může-li se žena rozhodnout pro domácí porod a využít k tomu asistenci například duly či jiných osob, aniž by to právní úprava jakkoliv zakazovala, neexistuje rozumný důvod, aby nemohla využít služeb osoby odborně vzdělané v oblasti porodnictví (tedy porodní asistentky), byť nepůjde o zdravotní péči,“ stojí v nálezu..
Podle Wintra český právní řád domácí porody nezakazuje. „Ale protože stát odmítá nad domácími porody držet garanci, porodní asistentky nejsou zbavené odpovědnosti za to, když se bude porod případně vyvíjet negativně,“ zdůraznil soudce zpravodaj.
Ústavní soud nyní apeluje na zákonodárce, aby nepřehlíželi problémy, které současná právní úprava v oblasti domácích porodů přináší. Současná právní úprava je podle soudců „spletitá až nepřehledná, pro adresáty obtížně srozumitelná a v případě potenciálních sankcí také poměrně nepředvídatelná“. Ústavní soud proto vyzval politiky, aby do budoucna reflektovali vývoj v oblasti porodnictví a reprodukčních práv.
„Zákonodárci by měli zákonnou úpravu změnit, kdyby toto dělal Ústavní soud, byl by až přehnaně aktivistický. To není jeho role,“ podotkl Wintr.
Na soud se obrátily dvě ženy
Jedna z žen, které se na Ústavní soud obrátily, je porodní asistentka, která se od roku 2015 domáhala rozšíření oprávnění k poskytování zdravotních služeb tak, aby mohla vést porody přímo v domácnostech rodiček. Druhá žena měla o tuto službu zájem.
Porodní asistentka v ústavní stížnosti namítala, že napadená rozhodnutí porušují její právo na svobodné podnikání. Obě ženy pak namítaly porušení svých práv na ochranu zdraví a na ochranu soukromého a rodinného života. Argumentovaly také právem rodiček na svobodnou volbu místa a způsobu porodu nebo i právy novorozence.
Úřady dříve dospěly k závěru, že žádost je nepřípustná – podle zákona o zdravotních službách nebyla porodní asistentka oprávněna vést porody u klientek doma. Ženy pak neuspěly ani u Krajského soudu v Praze, ani u Nejvyššího správního soudu, který sice uznal, že jde o kontroverzní otázku, ale vyzval spíše k diskusi na akademické, profesní, politické a parlamentní půdě.
Ústavní soud jejich stížnost zamítl. „Nicméně naším cílem bylo, aby si ženy mohly bez kriminalizace zvolit domácí porod. A aby jim u toho mohl asistovat odborník, což porodní asistentka je. Takže i když je nález zamítavý, tyto naše cíle splnil,“ komentovala verdikt advokátka žen Zuzana Candigliota z Ligy lidských práv.
„Stát stejně nenese garance, ženám tuto péči nehradí. To je ještě velmi vzdálené. Teď je důležité, že porodní asistentky za pomoc při porodu nebudou pokutovány,“ vyzdvihla advokátka.
„Rizikové jsou neasistované porody“
Podle jedné ze stěžovatelek Petry Langové je nález Ústavního soudu krokem vpřed. „Věřím, že ani ministerstvo zdravotnictví, ani úřady už po porodních asistentkách nepůjdou. Tím by se mohla uvolnit atmosféra a porodní asistentky by se mohly přestat bát k domácím porodům chodit,“ reagovala na verdikt Langová, která před soudy vystupovala jako žena, která služeb porodní asistentky chtěla využít. Jak pro iDNES.cz podotkla, zastupovala skupinu více žen s totožnými požadavky.
„Vždycky tu bude skupina žen, které doma budou chtít rodit. Tyto ženy si také zaslouží dostávat odbornou péči a mít u sebe zdravotníka. To hlavní, co si z toho odnáším, je, že by mohlo ubýt neasistovaných domácích porodů,“ apelovala Langová.
Plánované domácí porody jsou v některých evropských zemích poměrně běžné, v Česku ale představují ožehavé téma. Část matek si je přeje jako alternativu k porodnicím, větší část lékařské obce je odmítá jako hazard.
V Česku může asistentka provázet ženu při přípravě na porod, může mít smlouvu s nemocnicí a vést porod v porodnici s lékařem v dosahu. Nemocnic, které dávají porodním asistentkám větší autonomii, postupně přibývá.
Zpracoval: Markéta Lankašová/iDnes
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi