JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Úžasná přesnost statistické vědy přesne sčítající nepřesná čísla a fejkové data. Korona ohlupování veřejnosti.

ČESKO: Statistika je úžasná věda. S pomocí nepřesných čísel dává přesné výsledky. Kam se na ni hrabe fyzika, chemie a další vědy vyžadující mnohonásobné opakování pokusů a přesná a zdlouhavá měření veličin. S pomocí statistiky dokážete, že Země se otepluje, že vlaky mají trvalé zpoždění, ale pomocí statistiky dosáhnete i zvolení určitých lidí do určitých funkcí. Jen musíte vědět, jak na to.

Na malém příkladu si ukážeme, jak lze pomocí statistických dat vyvolat optimismus mezi populací ohledně šíření koronaviru. Nepoužijeme žádné výzkumy veřejného mínění, nebudeme počítat žádná procenta ani indexy. Jednak proto, že jsou to bezrozměrná čísla, která neudávají žádnou reálnou hodnotu, jednak proto, že spousta lidí si za nimi nedokáže nic představit. Použijeme dva grafy z oficálních stránek Ministerstva zdravotnictví s absolutními čísly, která vypovídají vše potřebné.

V posledních dnech se začínají ozývat hlasy, že to nejhorší máme za sebou a že by vláda měla uvolnit apoň částečně přijatá opatření proti šíření nákazy. Argumentuje se různými čísly a důvody, často též ekonomickými. Ukážeme si na grafu, že optimismus není na místě.

Denní přehledy dle hlášení KHS a dle pozitivních nálezů laboratoří, které jsou určeny pro další šetření (www. koronavirus.mzr.cz)

Denní přehled počtu provedených testů (včetně opakovaných testů u stejné osoby)

Denní přehled počtu osob s nově prokázaným onemocněním COVID-19 dle hlášení krajských hygienických stanic a laboratoří

 

Poslední aktualizace počtu pozitivních nálezů v tomto grafu byla provedena k půlnoci předchozího dne.

Tento graf nám ukazuje denní počet testovaných a denní počet zjištěných pozitivních nálezů. I laik pochopí, že podle toho, kolik se provede testů, úměrně tomu se objeví počet nakažených. O víkendech se testuje méně (i zdravotníci mají právo na odpočinek) a tak je zjištěných nakažených méně. Zřetelně je to vidět o nedělích a velikonocích (22.3., 29.3., 5.4. a 12.4 +13.4.) Ve všední dny je tomu naopak, ale o skutečném stavu promořenosti populace tento graf nevypovídá nic. Co z tohoto grafu plyne?

1. Pokud budeme pravidelně zvyšovat počet testů, bude růst i počet pozitivních nálezů . Až se tento trend zastaví, můžeme říci, ano, šíření infekce se zpomaluje.

2. Pokud se začne denní počet nakažených snižovat (při stejném nebo dále rostoucím počtu testů), můžeme říci, ano, infekce ustupuje.

3. Pokud počet pozitivních nálezů klesne na nulu, můžeme říci, ano, šíření infekce se zastavilo, máme to pod kontrolou.

4. Pokud se šíření infekce zastaví, tento stav vydrží řadu týdnů (až měsíců) a většina nakažených se mezitím uzdraví, můžeme říci, ano, zvládli jsme to, můžeme uvolnit opatření. Do té doby jsou všechy tiskové konference, prohlášení, rozhovory a další projevy našich politiků vládních i opozičních jen bláboly neználků.

 

Tentýž graf v jiném zobrazení, které zvýrazní korelace a trendy.

Závěr:

Jedinou skutečně vypovídající metodou, jak zjistit postup koronavirové infekce je to, že každý den se provede stejný počet testů. Z počtu zjištěných pozitivních nálezů se odvodí trend rozvoje nákazy, přičemž platí, že čím déle se bude testovat, tím více dat získáme a tím zřetelnější trend se objeví. Dva, tři i čtyři týdny jsou příliš krátká doba na jakoukouliv předpověď.

Zdroj: www.koronavirus.mzcr.cz.

Odeslat komentář