JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

V dôsledku koronavírusu padajú akcie po celom svete. Trhy prešli z paniky do hystérie!

SVĚT: V pondelok svetové ceny ropy krachovali, čo podnietilo reťazovú reakciu pádu na celosvetových akciových trhoch, ktoré boli už aj tak oslabené v dôsledku rozširujúceho sa koronavírusu. Pokles nastal potom, čo sa najvyšší vývozca, Saudská Arábia, rozhodol v dôsledku prudkého poklesu cien ropy znížiť ceny, ktoré účtuje zákazníkom

Závratný pokles ropy bol najstrmší od vojny v Perzskom zálive v roku 1991. A s poklesom ropy začali padať aj akcie iné.

Hlavné americké indexy sa prepadli o viac ako sedem percent – Dow Jones skončil vo svojej najhoršej pozícii od roku 2008, prepadol o viac ako 2000 bodov, obchodovanie bolo prerušené, keď po 15-minútach za rekordný čas index poklesol o sedem percent.

V Paríži stratil index CAC-40 viac ako osem percent, čo je najhorší denný pokles od finančnej krízy v roku 2008, zatiaľ čo nemecký index Dax vo Frankfurte zaznamenal najostrejší jediný pokles od roku 2001.
Neskôr v Brazílii index Ibovespa skončil o viac ako 12 percent.

Rastúce obavy z narastajúceho rozmachu koronavírusu, hlavne situácia v Taliansku, upevnili rozhodnutie akcionárov obrátiť sa na bezpečné hodnoty.
Najťažšiu ranu v Európe utŕžil taliansky akciový trh a to po tom, ako bola časť severného regiónu vrátane Milána a Benátok, v rámci pokusu talianskej vlády obmedziť šírenie a vplyv koronavírusu, uzavretá.

Na konci mimoriadne obchodného dňa bol milánsky index FTSE MIB o viac ako 11 percent nižší. Že sa trend pádu akcií v Taliansku zmení, sa očakávať nedá, keďže neskoro v pondelok taliansky premiér Giuseppe Conte oznámil, že rozširuje vyhlášku o karanténe na celú krajinu.

Pokles zaznamenali aj trhy v Ázii: Tokio kleslo o viac ako päť percent, Hongkong o viac ako štyri a Sydney o viac ako sedem percent. Saudské akcie išli tiež dole, z toho najviac ropné akcie koncernu Aramca. Burzy v Dubaji, Kuvajte a Abú Zabí tiež utrpeli prudké poklesy.

Najviac sa panika ukázala na akciách ropných spoločností, ktoré zažili prudkú vlnu predaja. CNOOC kótovaný v Hongkongu klesol o 17 percent a PetroChina o viac ako deväť percent, zatiaľ čo v Tokiu Inpex klesol o 13 percent. V Sydney Santos klesol o 27 percent a Woodside Petroleum o 18,4 percenta. V Spojených štátoch klesol Exxon Mobil o 12,2 percenta, zatiaľ čo ropný servis Titan Halliburton o 37,6 percenta. Rekordný pokles zaznamenal stredne veľký producent Occidental Petroleum klesol o 52,0 percenta.

Keďže koronavírus spôsobuje stratu čoraz viac životov po celom svete, predajcovia prepúšťajú rizikovejšie aktíva pre investície do iných útočíšť, a nakupujú hlavne zlato a iné bezpečné investície, ktorých ceny prudko rastú.

Napriek tomu, že vlády a centrálne banky po celom svete uvoľnili, alebo sa chystajú uvoľniť stimulačné opatrenia, šírenie koronavírusu COVID-19 predstavuje obrovský tlak na ekonomiky a vyvoláva obavy z celosvetovej recesie.

Analytik Neil Wilson na obchodnom webe Markets.com vyhlásil, že situácia pripomína takzvaný „čierny pondelok“ z roku 1987.

Pre burzy bol katastrofálny deň 19. október 1987, ktorý sa zapísal do dejín burzy ako „čierny pondelok“. Americké akcie stratili zo svojej hodnoty spolu asi miliardu dolárov.

Krach na burze vtedy so sebou priniesol aj obrovské poklesy kurzov na burzách akcií v japonskom Tokiu, Londýne v Spojenom kráľovstve, nemeckom Frankfurte nad Mohanom a francúzskej metropole Paríž, ako aj na ďalších medzinárodných trhoch s cennými papiermi.

Experti tvrdia, že jednou z príčin krachu v roku 1987 bol akciový boom 80. rokov 20. storočia, ktorý stál na hlinených nohách, živený skôr nádejami a chamtivosťou, než skutočnou hospodárskou situáciou.

Síce súčasný pokles akcii je pravdepodobne reakciou na celosvetovú epidémiu spôsobenú koronavírusom, atmosféra na burzách je podobná tej v roku 1987. Najpresnejšie súčasnú situáciu na trhoch vystihol Ayush Ansal, hlavný investičný riaditeľ obchodnej spoločnosti Crimson Black Capital, keď povedal, že: „Trhy prešli z paniky do čistej hystérie.“

Andrea Lopatková

Odeslat komentář