JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

V Iráku při americkém útoku společně s generálem Sulejmáním a al-Muhandisem zemřelo deset lidí

IRÁN: Při americkém útoku v Iráku na letiště v Bagdádu společně s velitelem speciálních jednotek Quds íránských revolučních gard Kásimem Sulejmáním a zástupcem velitele šíitských milic Abu Mahdi al-Muhandisem zemřelo dalších deset lidí. S informacemi přichází velvyslanec Íránu v Iráku Iraj Masjedi.

„Dnes, v pátek, ráno dva automobily, kde byli mučedníci Sulejmáního a al-Muhandis, jely z letiště v Bagdádu do samotného Bagdádu a dostaly se pod raketový útok USA. Všichni cestujících, ze kterých jich deset bylo spolucestujícími a strážci al-Muhandise a Sulejmáního, zemřeli,“ uvedl velvyslanec Iraj Masjedi v přenosu íránské televize.

 

Pentagon již dříve potvrdil, že USA provedly operaci proti Sulejmánímu, kterou schválil prezident Donald Trump. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo al-Muhandise obvinil z útoku na americké velvyslanectví v Bagdádu, ke kterému došlo 31. prosince 2019.

Smrt Kásima Sulejmáního

Velitel speciálních jednotek Quds Kásim Sulejmání byl zabit večer 2. ledna, kdy USA raketovým útokem vrtulníků zaútočily na letiště v Bagdádu. Společně s ním zemřelo několik lídrů iráckých šíitských milic Lidových mobilizačních sil.

V Pentagonu oznámili, že útok na bagdádské letiště byl schválen americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Zabitý Sulejmání je ve Washingtonu obviňován ze zapojení se do útoků na základny koalice a velvyslanectví USA v Iráku.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf označil vraždu generála jednotek Quds za akt mezinárodního terorismu.

Příčina nepokojů

V úterý 31. prosince 2019 se protestující pokusili o útok na hlavní bránu ambasády USA v Bagdádu v takzvané zelené čtvrti irácké metropole, kde se nacházejí diplomatické mise a vládní úřady. Protestní akce před ambasádou začaly hned po pohřbu obětí útoků amerických dronů na příslušníky šíitské fronty Katáib Hizballáh. Podle prvních zpráv přišlo o život 25 bojovníků hnutí Al Hašd aš-Šaabi. Irácká vláda tento útok odsoudila.

Ve středu mítink pokračoval a američtí vojáci znovu proti demonstrantům použili slzný plyn.

Irácký prezident Barham Sálih v úterý odsoudil útok demonstrantů na americkou ambasádu v Bagdádu a nazval podobné akce „útokem na suverenitu“ samotného Iráku.

V USA prohlásili, že rozhodnutí o bombardování bylo přijato kvůli „opakovaným útokům Katáib Hizballáh na irácké základny“. V Pentagonu tvrdí, že útoky byly reakcí na aktivity tohoto hnutí, jež měly za následek smrt jednoho amerického občana a zranění čtyř vojáků v Kirkúku.

Odeslat komentář