JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

V Německu zkritizovali sankce USA proti plynovodu Nord stream 2

NĚMECKO: Německá vláda odsoudila sankce USA proti plynovodu Nord stream 2. Prohlásila to zástupkyně oficiálního mluvčího vlády SRN Ulrike Demmerová.

„Spolková vláda s politováním bere na vědomí skutečnost, že po tom, co dnes prezident USA Donald Trump podepsal sankce proti Nord stream 2 a Tureckému proudu, které inicioval Kongres USA, nabývají tyto sankce platnosti,“ uvádí se v prohlášení Demmerové, které Sputnik dostal k dispozici.

V prohlášení se rovněž píše, že německá vláda „zamítá podobné extrateritoriální sankce“, které jsou „zaměřeny proti německým a evropským společnostem a které představují zasahování do našich vnitřních záležitostí“.

Demmerová také prohlásila, že „podobná opatření USA, která jsou odůvodňována především ochranou Ukrajiny, jsou o to více nepochopitelná“ s ohledem na „čtvrteční jednání o ukrajinském plynovém tranzitu“.

„Mezi Ukrajinou a Ruskem bylo za podpory Evropské komise a spolkové vlády dosaženo zásadní dohody o nové smlouvě s Ukrajinou týkající se tranzitu plynu od roku 2020. Vítáme, že dané strany v pátek mohly podepsat již konkrétní dohodu,“ stojí ve zprávě.V souvislosti se sankcemi německá kancléřka Angela Merkelová údajně „vyhlásila Trumpovi válku“. Alespoň tak vylíčil reakci kancléřky německý deník Bild.

„Merkelová už dále nestrpí, aby USA i nadále podkopávaly projekt plynovodu, který má její podporu,“ napsal v pátek Bild s odkazem na své zdroje.

Sankce proti Nord Stream 2

Ministerstvo financí USA dne 21. prosince oznámilo, že sankce proti plynovodům Nord stream 2 a Turecký proud nabyly platnosti. Stalo se tak poté, co americký prezident Donald Trump v pátek podepsal obranný rozpočet na rok 2020, který obsahuje i prostředky na „vzdorování Rusku“. Ty zahrnují i sankce proti stavbě ruských plynovodů Nord Stream 2 a Turk Stream.

Ministr zahraničí a ministr financí USA mají v průběhu 60 dnů po té, co dokument vstoupí v platnost, předložit příslušným výborům Kongresu své návrhy ohledně osob, vůči kterým mají být zavedeny sankce.

Spojené státy mimo jiné žádají, aby společnosti, které se účastní jejich výstavby, ji okamžitě zastavily. Společnost Allseas, která plynovod pokládá, pozastavila práce a očekává od amerických úřadů objasnění, jak budou sankce uplatňovány.

Společnosti hrozí, že bude odříznuta od amerického trhu a jakékoli transakce v americké jurisdikci jí budou zakázány (jde fakticky o zúčtování v dolarech). Představitelům společnosti bude zakázán vstup do USA.

Odeslat komentář