JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

V Rusku vysvětlili, proč hypersonický raketový blok Avangard zcela znehodnotil americký systém protiraketové obrany

RUSKO: Manévrující hypersonický raketový blok Avangard znehodnocuje úsilí USA k vytvoření systému protiraketové obrany, prohlásil ruský vicepremiér Jurij Borisov.

„Když mění trajektorii svého letu, není možné předpovědět, kde bude v následujícím okamžiku a kam je třeba posílat zachycovací raketu. Tím znehodnocuje veškeré úsilí, které vynakládá nyní především Amerika na vývoj protiraketové obrany,“ řekl Borisov v rozhovoru pro televizní stanici Rossija-1.

Hypersonický klouzavý blok strategického raketovéh komplexu Avangard bude snad možné v budoucnu zachytit pomocí laserových nebo elektromagnetických zbraní, ale to je zatím pouze teorie, dodal Borisov.

„Snad bude časem nalezen prostředek také proti manévrujícím blokům, a to především za použití laserové techniky. Dnes je to však oblast teorie, a proto v tom máme dobrý náskok,“ řekl Borisov v rozhovoru pro televizní stanici Rossija-1.V roce 2018 prezentoval ruský prezident Vladimir Putin během svého vystoupení před Federálním shromážděním hypersonické zbraně – komplexy Avangard a Kinžal. Později bylo oznámeno, že se v Rusku projektuje hypersonická okřídlená raketa Cirkon.

Avangard může vykonávat lety v hustých vrstvách atmosféry na mezikontinentální vzdálenost rychlostí přes 20 Ma. Během letu k cíli vykonává klouzavý okřídlený blok takzvané hluboké manévrování – jak boční, o několik tisíc kilometrů, tak i do výšky. Dělá ho to naprosto nezranitelným vůči jakýmikoliv prostředkům protivzdušné a protiraketové obrany.

Jak oznámili v Raketových vojscích strategického určení, první pluk vyzbrojený raketovým komplexem strategického určení s hypersonickým klouzavým okřídleným blokem Avangard je dislokován v Jasněnské raketové divizi v Orenburské oblasti.

„Efekt eskyma“

Vladimir Putin dříve přirovnal schopnost hypersonického bojového bloku Avangard odolávat velmi vysokým teplotám k „efektu eskyma“.

„Už jsem to říkal mnohokrát: efekt eskyma – letí a roztavuje se. Teplota kolem dvou tisíc stupňů, jen o něco méně, než je na Slunci, ale ten materiál vydrží tak dlouho, jak je třeba,“ řekl prezident na schůzce s pracovníky atomového odvětví.O hypersonickém raketovém komplexu Avangard promluvil Putin poprvé během svého vystoupení před Federálním shromážděním v roce 2018. Prezentoval tehdy i jiné nejnovější druhy zbraní. Rusko se tak stalo jedinou zemí, která oficiálně oznámila, že vlastní hypersonické zbraně.

Zdroj: https://cz.sputniknews.com

Odeslat komentář