JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

V Sýrii sa objavili iránske rakety Fateh-110. Donúti to Izrael ukončiť letecké útoky a začať dodržiavať dohody?

SÝRIA: Izrael si privykol beztrestne útočiť letecky na územie Sýrie bez vypovedania vojny. Keď Rusi dodali Sýrčanom systémy S-300 musel Izrael zmeniť taktiku. Už nemôže prenikať nad sýrske územie, ako si v minulosti privykol a izraelské lietadlá preto útočia z územia nad Libanonom

Izrael dnes útočí v prvom rade raketami vzduch-zem, ktorými ostreľuje sýrske vojenské letisko v blízkosti Damasku, pretože sa obáva, že by sa na juhozápade Sýrie mohli objaviť iránske rakety.

Izraelské lietadlá útočili aj na vojenské body Iráncov a Hizballáhu na juhozápade krajiny. Na základe ruských diplomatických aktivít sa uzavrela tichá dohoda, podľa ktorej Irán a Libanon nebude rozmiestňovať svoje jednotky na juhozápade Sýrie, najmä v oblasti Golanských výšin a Izrael obmedzí svoje letecké údery na Sýriu.

Izrael však svoje sľuby nedodržal. Letecké útoky na sýrske ciele pokračovali, čo odmieta prijať Teherán i Damask, rovnako Moskva je sklamaná skutočnosťou, že Tel Aviv dohody neplní.

Podľa posledných informácii včera priletelo na ruskú leteckú základňu Hmímím z Teheránu sýrske transportné vojenské lietadlo, sprevádzané iránskymi a sýrskymi stíhačkami. Na ruskej základni Hmímím umiestnilo iránske rakety Fateh-110, čo spravilo Izraelčanom čiaru cez rozpočet. Informáciu o prílete sýrskeho vojenského dopravného lietadla na ruskú základňu Hmímím potvrdil ruský portál Topcor.

Iránske rakety Fateh 110 /Dobyvateľ/ štvrtej generácie majú moderný navádzací systém a zvýšil sa aj ich dostrel, približne 400 km. Rakety sa odpaľujú z mobilných zariadení a v prípade, ak sa podarí Sýrčanom dopraviť tieto mobilné odpaľovacie zariadenia až ku Golanským výšinám, tak iránske rakety budú môcť zasahovať ciele aj na území stredného Izraela, vrátane Tel Avivu.

Doteraz sa Izrael raketových útokov na izraelské územie neobával, iránske rakety Fateh 110 môžu prinútiť Izrael k dodržiavaniu dohôd, ktoré Izraelčania uzavreli.

Na sociálnych sieťach sa už objavili fotografie s rozvinutým mobilným zariadením, schopným odpaľovať rakety Fateh-110. Podľa niektorých ruských zdrojov sa dokonca už môžu iránske rakety Fateh-110 nachádzať aj na Golanských výšinách, pretože sú indície, že nejde o prvé sýrske transportné lietadlo, čo na Hmímeme pristálo. Tieto informácie však iní ruskí analytici odmietajú. Cieľom Rusov podľa nich totiž nie je zničiť Izrael, ale prinútiť ho dodržiavať dohody, ktoré sám Izrael uzavrie.

V prípade, ak Izrael bude pokračovať v ostreľovaní sýrskeho územia a vo vojenských aktivitách voči Sýrii, môžu Iránci a Sýrčania na Izrael udrieť. Veľká vojna určite nevyhovuje ani Izraelu, pretože by napriek americkej pomoci /ktorá dnes už nebude taká, aká by bola v rokoch 1991- 2003, pretože Američania sú ekonomicky oslabení a vojna je nevýhodná niekoľko mesiacov pred prezidentským volebným zápasom/ utrpel značné ekonomické a ľudské straty.

Už posledná približne mesačná vojna proti libanonskému Hizballáhu, ktorú Izrael viedol v roku 2006 dopadla pre Izrael vojensky veľmi zle, dnes by Hizballáh, sýrske jednotky, Iránci a Palestínci dokázali Izraelu uštedriť viacero tvrdých úderov, spôsobiť značné straty na životoch a zničiť veľkú časť jeho priemyselnej a dopravnej infraštruktúry, takže by sa ekonomický a technologický náskok Izraela nad okolitými arabskými krajinami značne znížil.

Netreba zabudnúť ani na skutočnosť, že izraelský systém PVO „Iron Dome“ koncepčne vychádza z amerického systému PVO Patriot. Patrioty zlyhali nielen pri raketovom útoku jemenských Husíov na saudskoarabské ropné zariadenia, ale aj pri ochrane amerických vojenských základní v Iraku, ktoré Iránci ostreľovali v rámci pomsty za zavraždeného Solejmáního /do Bagdadu Solejmáního vylákali na rokovania Američania/. Ak by Iron Dome neochránil izraelské ropné rafinérie a elektrárne pred iránskymi raketami, po výbuchu ropnej rafinérie by skolabovala veľká časť husto osídleného Izraela.

Odeslat komentář