JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

VÁM GALEJE, SOBĚ VÝJIMKY, KŠEFTY A POHODIČKU. „ÚSTAVNÍCH ČINITELŮ “ SE ŽÁDNÝ VIRUS NETÝKÁ

ČESKO: Zmatek a nejasnosti a dohady veřejnosti způsobilo mimořádné opatření resortu zdravotnictví, které od čtvrtka nařizuje na veřejnosti povinně nosit respirátory nebo dvě chirurgické roušky. Ministr zdravotnictví Jan Blatný koncem minulého týdne avizoval, že se od pondělní půlnoci chystá zpřísnění opatření, nakonec však vláda dvě hodiny před avizovaným termínem oznámila, že nová pravidla vstoupí v platnost o půlnoci ze středy na čtvrtek. Jasnosti pravidel nepřispívá ani to, že ministr Blatný ohlásil jakési přechodné období do konce února, kdy postačí i rouška látková.

Vládní opatření obsahuje celých 25 výjimek, které se v některých případech týkají snoubenců při obřadu, zaměstnanců, herců, soudců či ústavních činitelů. Mnohá z těchto opatření a výjimek jen kopírují rozhodnutí z dřívější doby, i tak se však z veřejnosti ozývají hlasy, že není přesně jasné, co znamenají.

Výjimky zahrnuté v nařízení na webu resortu zdravotnictví se rozkládají od bodu „a“ až po bod „y“. Značná část se týká dětí a žáků. Opatření se tak kupříkladu nevztahuje na děti mladší 2 let, ve školkách či žáky, kteří se účastní tělocviku nebo třeba hodin zpěvu. Pro děti do 15 let potom stačí od čtvrtka chirurgické roušky, podomácku vyrobené látkové roušky ale nejsou možné. Respirátory pro ně nejsou povinné, protože na jejich obličeje nejsou k dispozici.

Dále se ale povinnost nosit respirátor či dvojitou roušku nevztahuje na „zaměstnance a osoby v obdobném postavení včetně ústavních činitelů po dobu, kdy vykonávají práci na jednom místě, pracuje-li taková osoba ve vzdálenosti nejméně 2 metry od jiné osoby“. Navzdory zpřísnění avizovanému hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou tak vláda dala pracovištím možnost, jak respirátory nenosit, navíc není zřejmé, kdo je jako zaměstnanec a člověk podobného postavení míněn. Ochrana obličeje se vrací také do aut, pokud nejsou pasažéři ze stejné domácnosti.

Svatebčané, soudci, herci

Zbaveni povinnosti jsou také mnozí v soudní síni, a to „soudce, přísedící, státní zástupce, obviněné a jejich obhájce, účastníky civilních, správních a ústavních soudních řízení a jejich zástupce, svědky, znalce, tlumočníky a další osoby, o kterých tak rozhodne soud, a to v místě a době soudního řízení“.

Přehled zahrnuje i tanečníky, herce, zpěváky, neboli všechny vykonávající „autorské dílo“, stejně jako moderátory a redaktory v relacích. Zvláštně působí rovněž výjimka pro „zákazníky provozoven stravovacích služeb v době konzumace potravin a pokrmů včetně nápojů, a to za podmínky, že zákazník sedí u stolu“. To je však nyní spíše teoretické, protože restaurace zůstávají zavřené. Výjimku dostaly i „osoby cestující v prostředcích veřejné dopravy po dobu nezbytně nutnou ke konzumaci potravin a pokrmů včetně nápojů“. To je patrně určené kupříkladu pro cesty vlakem, ale vyplývalo by z toho, že si respirátor mohou sundat a jíst či pít i pasažéři v MHD.

Velká pozornost se věnovala také svatbám. Respirátory a dvě chirurgické roušky nemusí nosit snoubenci „v průběhu sňatečného obřadu a další osoby tomuto obřadu přítomné a osoby činící prohlášení o tom, že spolu vstupují do registrovaného partnerství, a další osoby tomuto prohlášení přítomné“ a taktéž „osoby po dobu nezbytně nutnou pro pořízení jejich portrétní fotografie, popř. fotografie novomanželů, včetně společné fotografie s členy domácnosti a dalšími blízkými osobami“. To by znamenalo, že si kromě ženicha a nevěsty či lidí vstupujících do registrovaného partnerství mohou na čas respirátor sundat také oddávající se svědky a volný výklad by mohl počítat i s přihlížejícími svatebčany. Stejně tak si tím pádem může svatební fotografii bez respirátorů a roušek pořídit třeba 100 lidí najednou.

Ministerstvo zdravotnictví nejasná opatření po jejich zveřejnění nijak nekomentovalo.

 

Zdroj: https://echo24.cz/

Komentář

  • Sedmý.7

    23. února 2021

    Ještě potápěči prý taky nemusí mít roušky, ale jenom když dýchají kyslík z láhve. Šnorchlisti si musí nasadit respirátor FXY3 na šnorchl. A nebo vůbec nedýchat. V případě, že potápěč vypouští bubliny jiným otvorem, než ústy, musí mít nasazený respirátor i na tomto otvoru. Výjimka z tohoto ustanovení platí při přílivu, není li příliv větší než 70% běžného ročního úhrnu spadlých srážek na 1km2. Výjimka ovšem neplatí v úterý a v sobotu, protože třešně jsou taky červené.
    „S“

Odeslat komentář