Včera v noci zomrel vzácny človek, česká novinárka Tereza Spencerová

ČESKO: V utorok 6. aprílav neskorých večerných hodinách zomrela česká novinárka, ktorej články sme aj my na Hlavných správach často preberali, Tereza Spencerová. Brilantné poznanie goopolitickej situácie a jasný zrozumiteľný štýl charakterizoval túto skvelú transgenderovú novinárku. Zomrela v noci zo 6-teho na 7-meho apríla okolo 22.00 hod. pravdepodobne na zlyhanie srdca

Martina Landergott k tejto smutnej udalosti na svojom facebooku napísala:

Priatelia, je mi to veľmi ľúto, Terezka Tereza Spencerova bola dnes ráno nájdená mŕtva, zrejme srdce, s ktorým bola dlhodobo chorá. Mala pokojný výraz na tvári, akoby spala. Včera zomrela doma okolo 22:00 pri cigarete v posteli so svojou milovanou sučkou Chelsie a mačičkou Litle Feliz, myslím, že si to objednala pekne ale priskoro.. Terka bola zábavná, niekedy aj vášnivé debaty o geopolitickej situácii v svet, bola jej, múdra, vášnivá, rebelka a pritom citlivá. Patrila medzi tých novinárov, ktorí nesedeli v hoteli v bufete a išli do mesta a zistili v miestnych uliciach od ľudí aká je situácia a nie vždy to bolo bezpečné. Práve preto sa stala prvou českou novinárkou v roku 2015, ktorú vypočúval sýrsky prezident Bashar Assad. Často práve ona prinášala najaktuálnejšie informácie o tom, čo sa naozaj deje, na Blízkom východe, ktorá sa cítila ako jej druhý domov, plánovala žiť tam. Asi pred 14 dňami sme mali jednu z vášnivých debát o migrantoch, nakoniec sme sa obaja smiali, pochopili, objali a rešpektovali, pretože Terezka bola v jadre a vážila si priateľov, rovnako ako ja. Sama o tom hovorila že videla veľa, ale čo ju najviac dostalo, bol jeden zádržiavací tábor pred rokmi a že nikdy nepochopí, čo sme my ľudia. Povedala o tom, ako sa tam cítila ako v ríši mŕtvych v jednom z táborov, do ktorých ľudia utiekli pred vojnou, väčšina niekoho stratila a bála sa, že si po nich príde. Dotkli sa jej ženy, ktoré prišli o deti a mužov, vzali si samé a objali deti, ktoré prišli o rodiny. Ako sa pritúlili v oblečení, nenosili takmer nič, ležali v noci na zemi na kartónoch papiera, aby boli v teple. A potom sa niekto z teplej večere pri stole rozhodol zabrániť humanitárnej pomoci na miesto. Povedala, ako sa cíti, keď odišla polonahá v snehu, pretože jej vypršala víza. Srdce ju bolelo z toho, aký je svet. Dúfam, že príde tam kde je doma a že sa tam raz všetci stretneme a neskôr sa porozprávame.. Tereza, prajem ti rovnú stopu a svetlo na ceste domov.

Tereza Spencerová

Narodila sa v roku 1965. študovala žurnalistiku na Karlovej univerzite Po siedmich rokoch pôsobila v zahraničnej redakcii Českej tlačovej kancelárie (CTK), okrem iného bola spravodajcom CTK pre Blízky východ v Egypte. Potom pracovala v Reader ‘ s Digest Selection. Napísala stĺpy pre časopis Reflex. V rokoch 2003-2005-2003-2005 bola redaktorkou týždenníka Mladý svet. Bola tiež redaktorkou časopisu MF Plus, v rokoch 2013-2016 písala aj pre časopis People and Country.

Od júna 2009 pôsobila ako redaktorka, komentátorka a redaktorka v Literárnych novinách. Tie opustila v polovici októbra 2018. Odvtedy poznáme jej rannú kávu, do ktorej vstávala každý deň o piatej a „sliedila“ niekoľko hodín po správách z celého sveta, aby nám priniesla najnovšie info, či bola len domov alebo na cestách.

V roku 2016 dostala cenu Krameria, ktorú vyhlásila Asociácia nezávislých médií (ANM).

Súkromný život a aktivizmus

Z prelomu 80. a 90. rokov má syna. V roku 1998 absolvovala operatívnu zmenu pohlavia.

V roku 1998 sa narodila prvá oficiálna organizácia svojho druhu vo východnej Európe pri zrode občianskeho združenia Transfórum. Andrea Majstorovič v roku 2003 natočila epizódu z dokumentárneho cyklu Febio spoveď – spoveď matky, ktorá bola otcom.

Literárne práce

Spencer, Theresa: Som kufor! (2000)[
Feinberg, Leslie: Sexuálne lovky (G plus G, 2000, preklad)

PS: Čítala som knihu „Som tranža“ a bola veľmi zaujímavá, dozvedela som sa veľa zaujímavých vecí Bc. o rozvoji prístupu spoločnosti k dransrodovým ľuďom naprieč kultúram k osobným pocitom Terezky. Knihu vrelo odporúčam, je veľmi dobrá, dobre napísaná a otvára oči vzhľadom na to, čo je menšina.

Pekný výlet domov Tereza

Napsat komentář