JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Verdikt nemeckého Federálneho ústavného súdu zapríčinil pokles kurzu eura

EU: V Európskej únii dnes došlo k menšiemu zemetraseniu. Nezbadali ho odborníci vo viacerých oblastiach, politici a bežní občania, ale finančníci. Kurz eura dnes poklesol po včerajšom, podľa skúsených finančníkov prekvapivom rozhodnutí nemeckého Federálneho ústavného súdu, ktoré, podľa výrokov tých istých finančníkov, „ohrozilo plnenie programu nákupu aktív, realizovanom Európskou centrálnou bankou.“

V čom je problém? Federálny ústavný súd Nemecka včera vyniesol verdikt v spore, ktorý trval dva roky v súvislosti so stimulačnými opatreniami, schválenými Európskou centrálnou bankou, ktoré sa týkali programu nákupu aktív. Rozhodnutie nemeckého súdu zapríčinilo otrasy, v následku ktorých klesol kurz eura.

Federálny ústavný súd uviedol, že Európska centrálna banka prevýšila svoje právomoci, keď v roku 2015 spustila program nákupu aktív (tzv. kvantitatívne uvoľňovanie), a preto súd nariadil nemeckej vláde, aby podnikla aktívne kroky a zabránila realizácii programu v súčasnej nevyhovujúcej forme. Podľa tohto nariadenia nemecká vláda má zastaviť nákup štátnych obligácií v rámci daného programu v priebehu nasledujúcich troch mesiacov, ak Európska centrálna banka nezdôvodní potrebu týchto nákupov.

Pritom Federálny ústavný súd zdôraznil, že sa tento jeho verdikt netýka žiadnych opatrení finančnej pomoci, ktorú poskytuje Európska únia alebo Európska centrálna banka v kontexte súčasnej svetovej krízy spojenej s pandémiou koronavírusu.

„Odborníci sa však domnievajú, že podobné rozhodnutie spochybňuje právomoci samotnej Európskej centrálnej banky v oblasti podpory hospodárstva Európy. Dané rozhodnutie môže zapríčiniť to, že Európska centrálna banka bude obmedzená v nákupoch aktív, čo je v súčasnosti kľúčovým nástrojom v boji proti pandémii koronavírusu,“ uvádza sa na portáli  Dow Jones – https://www.dowjones.com/.

Analytici uvádzajú, že sa dnešný kurz eura voči doláru znížil na úroveň 1,08, aj keď začiatkom týždňa dosahoval 1,0906 doláru za euro. Hlavný ekonóm odborného portálu ING Carsten Brzecki včerajší verdikt Federálneho ústavného súdu označil za „Veľký tresk“ a predpovedá, že problémy so stabilitou eura ešte potrvajú –

Odeslat komentář