Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
RUSKO / UKRAJINA: Aktuálne, horúce správy z Ukrajinského frontu
– Ukrajina čoskoro „plánuje vyhlásiť svoju pripravenosť na mier“, Wall Street Journal.
To však neznamená, že „rokovania“ sa začnú adekvátnym spôsobom. Každé takéto vhadzovanie znamenalo a znamená, že „pod kobercom“ na druhej strane sa pripravujú ďalšie rozhodnutia.
Na snímke gymnastky trénujú počas výpadku elektriny v športovom centre v Kyjeve
Ale vzhľadom na to, že Kyjev v tejto situácii určite sám o ničom nerozhoduje, je tento signál prinajmenšom zaujímavý.
– Maďarský minister zahraničných vecí, ktorý bol nedávno v Moskve a stretol sa aj s Trumpovým budúcim poradcom pre národnú bezpečnosť Mikeom Waltzom, povedal, že vojna na Ukrajine by sa mohla čoskoro skončiť.
„Sme veľmi blízko k tomu, aby sa cieľ Donalda Trumpa rýchlo ukončiť túto vojnu stal skutočnosťou,“ povedal Szijjártó po stretnutí s Waltzom vo Washingtone.
Zároveň vyhlásil, že odchádzajúci americký prezident Biden sa „snaží sťažiť uzavretie mieru po 20. januári [Trumpovej inaugurácii]“.
– Námestník ruského ministra zahraničných vecí pre americké médiá uviedol, že Rusko je pripravené zvážiť Trumpove návrhy týkajúce sa Ukrajiny.
„Keď k nám prídu s nápadmi, dôkladne si ich preštudujeme, ale buďte si istí – nie na úkor základných prvkov nášho oficiálneho postoja,“ povedal Sergej Riabkov pre televízny kanál CNN, ktorý je blízky demokratom.
Dodal, že Trumpov tím zatiaľ Moskvu nekontaktoval.
Pripomeňme, že predtým médiá písali o údajnom telefonickom rozhovore medzi Trumpom a Putinom. U Trumpa však tento rozhovor nebol potvrdený a Putin ho poprel.
– Ukrajina nepripravuje mobilizáciu 18-ročných. Uviedol to Zelenského poradca Dmytro Lytvyn v reakcii na komentár v X.
– Šesť dní po údere Orešnika na Ukrajinu volal do USA šéf ruského generálneho štábu Valerij Gerasimov.
Informoval o tom denník New York Times. Oficiálne takýto telefonát v Rusku nepotvrdili.
Gerasimov za celý čas vojny druhýkrát viedol rozhovor s americkým kolegom. Prvý takýto hovor sa uskutočnil v októbri 2022.
Gerasimov a náčelník generálneho štábu USA Brown počas rozhovoru „diskutovali o otázkach globálnej a regionálnej bezpečnosti vrátane situácie okolo konfliktu na Ukrajine“.
Gerasimov podľa novín uviedol, že odpálenie ruskej balistickej rakety Orešnik bolo naplánované dlho predtým, ako USA povolili Ukrajine použiť rakety ATACMS na úder na ruské územie.
Generálny štáb USA pre NYT uviedol, že ruská strana požiadala, aby skutočnosť výzvy vopred nezverejňovali.
Noviny poznamenávajú, že rozhovor sa uskutočnil v čase zvýšeného napätia – podobne ako predchádzajúci rozhovor Gerasimova s Milleym na jeseň 2022, keď tiež existovali obavy z použitia jadrových zbraní Ruskom na Ukrajine.
– Trumpov tím na stretnutí s Jermakom neprejavil veľký záujem o myšlienku vstupu Ukrajiny do NATO.
Píše o tom denník Wall Street Journal na základe výsledkov komunikácie vedúceho úradu ukrajinského prezidenta so zástupcami republikánov.
Okrem budúceho osobitného zástupcu pre Ukrajinu Keitha Kellogga a poradcu pre národnú bezpečnosť Mikea Waltza prišiel na stretnutie s Jermakom aj viceprezident JD Vance.
Podľa publikácie Kellogg podporil súčasné dodávky zbraní Bidenovej administratívy s tým, že to Trumpovi pomôže pri budúcich rokovaniach. Téma vstupu Ukrajiny do Aliancie pritom trumpovcov nezaujímala.
Podľa WSJ Ukrajina čoskoro „plánuje vyhlásiť svoju pripravenosť na mier“. Jermakovým cieľom v USA, píše denník s odvolaním sa na zdroje, je predstaviť Ukrajinu ako „konštruktívneho partnera pre mier, nie ako jeho prekážku“. Chce tiež nadviazať vzťahy s pomocníkmi novozvoleného prezidenta.
– Vedúci kancelárie prezidenta Jermak sa stretol s budúcimi Trumpovými nominantmi Waltzom a Kelloggom, uviedol zdroj agentúry Reuters.
Anonymný zdroj agentúre Reuters povedal, že ukrajinská delegácia na čele s vedúcim kancelárie prezidenta Andrijom Jermakom sa vo Washingtone stretla s Mikeom Waltzom, ktorého má novozvolený prezident Donald Trump v úmysle vymenovať za svojho poradcu pre národnú bezpečnosť, a Keithom Kelloggom, ktorý za Trumpa zaujme post vyslanca pre riešenie konfliktov na Ukrajine.
Zdroj neposkytol ďalšie podrobnosti. Trumpova prechodná administratíva sa odmietla vyjadriť.
– Taliansky minister zahraničných vecí a podpredseda vlády Antonio Tajani vyhlásil, že Ukrajina musí urobiť ústupky, aby sa vojna s Ruskou federáciou vyriešila mierovou cestou.
„Ak Rusi stále postupujú, Zelenskyj bude musieť urobiť ústupky, ak nechce, aby sa situácia zhoršila,“ povedal minister v televíznom rozhovore, ktorý odvysiela televízia RAI-1.
„Vojna sa musí skončiť v roku 2025, ako povedal Zelenskyj,“ dodal.
– Rusi prevzali kontrolu nad oblasťou Blagodatnoje na juhu Doneckej oblasti, uviedol ukrajinský vojenský dôstojník s volacím znakom „Muchnoy“.
Podľa neho ruské jednotky umiestnili v obci svoju vlajku a presunuli sa ďalej na sever.
– NATO začalo zvažovať rôzne scenáre pre vyjednávanie o ukončení vojny na Ukrajine, informovala agentúra Bloomberg.
Ako uviedla, spojenci Ukrajiny sa presunuli z „hľadania spôsobov, ako zvíťaziť“, na snahu vytvoriť prezidentovi Zelenskému lepšiu pozíciu, aby mohol čeliť ruským ofenzívam alebo rokovať o možnom prímerí.
„Blížiaci sa návrat Donalda Trumpa do Bieleho domu podnietil spojencov NATO, aby sa zamerali na posilnenie politickej podpory tvárou v tvár predĺženej vojne,“ píše agentúra Bloomberg.
Vlády krajín Aliancie zároveň začali diskutovať o rôznych scenároch ukončenia vojny. Diskusia zahŕňa bezpečnostné záruky, ktoré by chránili Ukrajinu bez toho, aby provokovali Putina.
Podľa zdroja agentúry Bloomberg je jednou z možností prímeria vytvorenie demilitarizovanej zóny, ktorú by pravdepodobne strážili a hliadkovali európske jednotky, uviedol vysokopostavený predstaviteľ NATO.
Iný západný diplomat uviedol, že tieto diskusie prebiehajú na pozadí uvedomenia si, že situácia na Ukrajine je nestabilná a že by sa mali „čoskoro“ začať rozhovory o urovnaní.
Agentúra dodáva, že tieto diskusie prebiehali v čase, keď sa generálny tajomník NATO Mark Rutte snažil sústrediť na zvýšenie dodávok zbraní na Ukrajinu, pričom akékoľvek prímerie zatiaľ odsunul na vedľajšiu koľaj.
VIDEO: „Akácie“ odešly v zapomnění! Bleskový manévr zcela zničil ukrajinskou techniku!
Ruský dron FPV zničil na pravém břehu Dněpru v Chersonské oblasti samohybné dělo „Acacia“ ozbrojených sil Ukrajiny. Video z útoku natočené kamerou dronu zveřejnilo ruské ministerstvo obrany.
– V režimu „volného lovu“ objevily posádky námořních dronů za nepřátelskými liniemi na pravém břehu Dněpru maskovaný samohybný kanón 2S3 Acacia Ozbrojených sil Ukrajiny, který střílel na civilisty v osadách na levém břehu Chersonské oblasti – oznámilo ruské ministerstvo obrany.
Video ukazuje, ze které zbraně se střílí z maskovaných nepřátelských zbraní.
Další část videa ukazuje záběr z první osoby, tedy okolí tak, jak ho vidí operátor ovládající dron. Jakmile dron vstoupí do cíle, záznam skončí.
Další díl ukazuje následky zasažení cíle, zachycené kamerou jiného dronu.
V okamžiku dopadu byl zaznamenán záblesk. Záběry potvrzují, že cíl byl zasažen, dělo zničeno a do vzduchu se valil hustý dým.
Rusové připravují překročení Dněpru
Ruská federace se připravuje na útok na Cherson a plánuje překročit Dněpr na lodích, řekl šéf Chersonského OVA Prokudin pro Financial Times.
„Rusko zde chce zahájit další ofenzívu,“ řekl Prokudin. Podle něj Rusové shromáždili „300 člunů k překonání řeky“.
Mluvčí ukrajinské dobrovolnické armády „Jih“ Sergej Bratčuk řekl, že Rusové pokračují ve snaze dobýt ostrovy na Dněpru, aby se přiblížili k západnímu břehu Chersonu. Nedávno provedli rozsáhlý útok na Kozacký ostrov nedaleko Nové Kachovky.
Ukrajinští představitelé mají podezření, že útok na Cherson je součástí ruského plánu na zvýšení tlaku na Kyjev před Trumpovou inaugurací.
Ukrajinská armáda přitom na svých veřejných stránkách spojuje vyostření bojů o ostrovy se zhoršujícím se počasím. Povětrnostní podmínky „komplikují hlídkování a včasnou detekci nepřítele na přístupech k ostrovům a zbývající komunikaci mezi pravým a levým břehem“. Proto se „nepřítel aktivně snaží postupovat a hromadit se pro nové pokusy o útočné operace,“ píše bojovník ukrajinských ozbrojených sil Stanislav Bunjatov.
Ruská armáda postupovala směrem Kurachovského a Pokrovského, jak dokládá mapa Deep State
Zejména v centru samotného Kurachova, kde již Rusové převzali kontrolu nad většinou města.
Na jihu mají významné pokroky ve směru cesty na Kurachovo ze západu v oblasti Suchoj Jalov a Konstantinopole. V oblasti Suchyj Jalov se Rusové během celých bojů dostali k dálnici západně od Kurachova nejblíže – zbývalo necelých pět kilometrů.
Rusové postupovali k Pokrovsku z jihovýchodu po hlavní magistrále. Podle bojovníka ukrajinských ozbrojených sil s volacím znakem „Mučnoj“ začali Rusové obcházet vesnici Ševčenko.
„Tato vesnice má pro nepřítele strategický význam, využijí ji za účelem akumulace pro další útočné akce, všechny ostatní vesnice se pro tuto funkci nehodí, takže o Ševčenka bude vážný boj,“ píše „Mučnoj“.
Rusové znovu pronikli do levobřežní části Kupjanska. Dorazily tam tři jednotky ruské techniky, říká bývalý poradce OP Alexej Arestovič.
Podle něj se tak stalo během dne „před užaslýma očima obranných sil“ a „téměř na stejném místě jako minule“. Přepadení se zúčastnilo šest jednotek techniky
„Severokorejky bojují na Ukrajině.“ Jenže vůbec. Britové pro smích, hned se na podvod přišlo
Britská média patří po celou válku na Ukrajině k nejaktivnějším podporovatelům Kyjeva. Teď ale web deníku Daily Mail ve snaze ukázat nebezpečí ruského útoku nejspíš zašel za hranu všech žurnalistických standardů.
Kim čong un poslal korejské ženy na Ukrajinu jako Putinův kanonenfutr. Tento titulek šíří web britského deníku Daily Mail. Článek vydaný v úterý ve 12:32 už ale na webu není.
Důvodem může být fakt, že v článku a přiložené fotografii britský web, konkrétně autoři Will Stewart a Miriam Kuepperová, nejspíš šířily nepravdivé informace.
Pozornost internetových komentátorů přilákala hlavně titulní fotografie, na které byly vyobrazeny dvě příslušnice severokorejské armády v plné polní. U toho byla menší fotografie Vladimíra Putina se severokorejským vůdcem.
Popisek u fotografie tvrdil, že byla pořízena v „Železnogorsku, Kurský region, území momentálně okupované Ukrajinou“.
🇬🇧🇺🇦🇷🇺‼️🚨 BREAKING: DAILY MAIL PUBLISHES FAKE ABOUT NORTH KOREANS!
I added the original picture. pic.twitter.com/uNDloeVBde
— Lord Bebo (@MyLordBebo) December 4, 2024
Daily Mail article („Kim Jong Un sends North Korean women to fight in Ukraine“) with the altered image has now been removed. Link now redirects to Daily Mail home page. No apology or explanation.
They AI altered a video from 2023 of Russian twin sisters Zhenya and Sasha, made… https://t.co/hbGIXxDmiS pic.twitter.com/KBrwbsrVav
— Alex Christoforou (@AXChristoforou) December 4, 2024
Stačila ale chvilka hledání, aby se zjistilo, že fotografie původně pochází z roku 2014. Nešlo navíc o fotografii, ale o screen z dvouminutového videa. A k dovršení všeho na fotografii vůbec nebyly korejské vojačky, ty byly do obrázku dodělány lehkou retuší obličejů pod přilbami. Jinak se shodoval postoj, oblečení i pozadí lesa.
„Já vím, že se říká, že všichni Asiati vypadají stejně, ale tohle fakt nejsou stejné osoby,“ poznamenal jeden z diskutujících na síti X.
Další poznámky byly o vládní propagandě, kterou už dělají naprostí idioti.
„A pořád si myslíme, že hlouběji už nemůžou klesnout,“ padlo také na síti.
Účast vojáků ze Severní Koreje na ukrajinské vojenské anabázi Ruské federace má podle západních médií probíhat od konce října. Moskva ani Pchjongchjang to nikdy nepotvrdily. Na konci listopadu měl ale severokorejský vůdce slíbit Vladimíru Putinovi v této akci dlouhodobou podporu.
Západní média psala, že by měli být nasazeni právě v Kurské oblasti. USA a Ukrajina odhadují, že by jich mělo být přes deset tisíc. Po sociálních sítích se šířily i historky o tom, jak se Severokorejci Ukrajincům vzdávají a jsou ohromeni jejich proviantem.
Televize CNN zase šířila informace z údajně zachycené komunikace, ve které se ruští vojáci ptají: Co s nimi sakra budeme dělat?. Web dodával, že asi třináct tisíc vojáků se ve výcvikových táborech na východě Ruska mělo naučit v ruském jazyce základní pokyny jako „střílej“ nebo „zaujmi pozici“.
Že může být komunikace problémem, to českému webu Aktuálně.cz povrdil i vojenský analytik Vojtěch Bahenský.
Ukrajinci v Kursku počítajú dni do Trumpovej inaugurácie. Sme unavení a nevidíme zmysel operácie, odkazujú
Nedostatok spánku a rotácií, neustále ruské ostreľovanie a chýbajúca vízia. Takto opisujú ukrajinskí vojaci v komunikácii s BBC situáciu v Kurskej oblasti v Rusku. Rozkaz však je, aby čakali na Trumpa, informuje portál ta3
Situácia na fronte v ruskom regióne Kursk, kde ukrajinské jednotky podnikli prekvapivú ofenzívu pred štyrmi mesiacmi, sa podľa správ od vojakov, s ktorými komunikovala britská spravodajská stanica BBC, stále zhoršuje. Vojaci opisujú nepriaznivé podmienky, neustále ostreľovanie ruskou armádou a zhoršujúcu sa morálku.
Väčšina z nich nechápe cieľ aktuálnej misie a považuje situáciu za beznádejnú. „Situácia sa zhoršuje každým dňom,“ napísal vojak, ktorého BBC označuje fiktívnym menom Pavlo, v jednej zo svojich správ. „Je len otázkou času, kým sa to úplne rozpadne,“ dodal.
Vojaci upozorňujú na chronickú únavu a nedostatok spánku, ktoré zhoršujú nepriaznivé zimné podmienky a intenzívne ruské ostreľovanie, vrátane útokov kĺzavými bombami. Situáciu ešte viac komplikuje nedostatok rotácií a nasadenie vyčerpaných jednotiek, ktoré sú na front presúvané bez oddychu.
„Prichádzajú k nám jednotky z iných frontov, ktoré nemajú ani čas na zotavenie,“ píše Pavlo. Podobné správy od vojakov nie sú na bojisku nezvyčajné, avšak pesimizmus a celková demotivácia, ktorú opisujú, sú zarážajúce.
Počkajme na Trumpa
Podľa ukrajinských vojakov sa stratila jasná vízia operácie. Pôvodný cieľ – odpútať ruské sily od východného frontu na Ukrajine – podľa mnohých nefunguje. Namiesto toho dostali rozkaz udržať čo najviac územia až do inaugurácie staronového prezidenta USA Donalda Trumpa v januári.
„Hlavnou úlohou je udržať maximálne množstvo územia do Trumpovej inaugurácie a začiatku rokovaní,“ tvrdí Pavlo. O čo konkrétne by mohlo ísť pri prípadných rokovaniach však vojaci netušia.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nedávno potvrdil, že vývoj situácie na fronte môže ovplyvniť zmena v Bielom dome. „Som si istý, že Putin nás chce vytlačiť do 20. januára. Je preňho dôležité ukázať, že kontroluje situáciu,“ povedal Zelenskyj.
Od októbra stratila Ukrajina približne 40 % územia, ktoré v regióne Kursk obsadila počas augustovej ofenzívy. Niektorí vojaci preto operáciu spochybňujú a tvrdia, že prioritou by mala byť obrana východných oblastí Ukrajiny.
„Naše miesto malo byť tam, na východnom fronte, nie tu na cudzom území,“ poznamenal Pavlo. Iní, ako napríklad Vadym (opäť fiktívne meno), však operáciu považujú za stále dôležitú, pretože pomáha viazať ruské sily a bráni ich presunu na iné kľúčové fronty, napríklad do Záporožskej oblasti.
Operácia je pre Kyjev stále dôležitá
Niektorí analytici však tvrdia, že aj napriek ťažkým podmienkam má operácia v Kursku strategický význam. Ide totiž o jediné miesto, kde sa Ukrajine stále darí držať iniciatívu.
Napriek správam o zapojení severokórejských jednotiek do bojov v Kursku vojaci tvrdia, že s nimi doteraz neprišli do kontaktu. „Nepočul som a ani nevidel nič o Kórejcoch, živých ani mŕtvych,“ uviedol Vadym. Ukrajinská armáda vojakom ponúka odmeny za zadržanie severokórejských vojakov.
Velenie v Kyjeve stále trvá na tom, že operácia v Kursku prináša vojenské aj politické výhody. „Táto situácia Putina rozčuľuje. Utrpí tam značné straty,“ uviedol jeden z veliteľov pre BBC anonymne. Dodal tiež, že Ukrajina sa bude snažiť udržať aktuálny stav, kým to bude vojensky možné.
ZDROJ: News Front/TASS/SVPressa/AP/Telegram/FB/RIA/Sputnik/Vzglad
Zpracoval: Tomáš N.
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi