JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

VIDEO: Autor spisu Gorila tvrdí, že za Fica odpočúvanie Penty vyhodnotili ako vlastizradu a vyrazili ho zo SIS

SLOVENSKO: Spis Gorila bol anonymne zverejnený v decembri 2011 a ukazoval na rozsiahlu korupciu, za ktorou mal byť šéf finančnej skupiny Penta Jaroslav Haščák.

Vedenie Slovenskej informačnej služby za prvej Ficovej vlády vyhodnotilo odpočúvanie šéfa Penty Jaroslava Haščáka ako nezákonnú akciu a vlastizradu. V relácii NA ROVINU to povedal Peter Holúbek, bývalý dôstojník SIS, ktorý v rokoch 2005 a 2006 realizoval spravodajskú akciu Gorila a spracoval o nej analytický spis.

Spis Gorila bol anonymne zverejnený v decembri 2011 a ukazoval na rozsiahlu korupciu, za ktorou mal byť šéf finančnej skupiny Penta Jaroslav Haščák.

Ešte predtým, po voľbách 2006 a nástupe prvej Ficovej vlády, sa však dokumenty z akcie Gorila skartovali. Nové vedenie SIS Petra Holúbeka prepustilo.

Neoficiálnym vysvetlením malo podľa neho byť, že sa podieľal „na trestnej činnosti a vlastizrade“, keď pracoval na odpočúvaní Haščáka a zástupcov Dzurindovej vlády. Oficiálnym dôvodom prepustenia bolo to, že mal v aute staršie magnetofónové kazety s hudbou, čo bol pre príslušníkov SIS „nepovolený nosič informácií“.

Holúbek s odstupom času vníma akciu tajnej služby Gorila ako „chybu v systéme“. Teda ako niečo, čo sa v štáte ovládanom oligarchami a finančnými skupinami nemalo stať a už sa to zrejme nikdy nezopakuje. Spustenie akcie Gorila bolo podľa neho možné len vďaka viacerým šťastným náhodám a hlavne vďaka Ladislavovi Pittnerovi. Ten v rokoch 2003 až 2006 riadil SIS.

Únik zvukovej nahrávky v októbri 2019 podľa Holúbeka nebol vo verejnom záujme, vyšetrovanie to podľa neho môže skôr poškodiť. Za únikom vidí pokračovanie spravodajských a politických hier.

Pravosť zvukovej nahrávky Holúbek nemôže potvrdiť, keďže si ju celú nevypočul a nebol zbavený mlčanlivosti. Potvrdil však, že to, čo počul, sa zhoduje s tým, čo počul kedysi, počas odpočúvania bytu na Vazovovej ulici, v ktorom sa Haščák stretával s politikmi.

Holúbeka sme sa tiež pýtali, prečo v spise Gorila, ktorý bol zverejnený v roku 2011, nebola zmienka o Ficovi a o jeho tvrdení, že Smer zohnal od sponzorov na kampaň 250 miliónov korún. Holúbek tvrdí, že táto informácia sa v analytickom spise Gorila neobjavila zámerne. Dôvod však odmietol vysvetliť s tým, že ide o utajovanú skutočnosť.

Holúbek tvrdí, že po prípadnom zbavení mlčanlivosti je pripravený vypovedať pred vyšetrovateľmi z tímu Gorila a v prípade potreby aj pred súdom.

Odeslat komentář