JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

VIDEO Bezmocní policisté utíkají před vzteklým davem. Afrika? Ne, Londýn!

VELKÁ BRITÁNIE: Několik tisíc lidí minulou sobotu v centru Londýna demonstrovalo proti koronavirovým restrikcím a lockdownu. Přestože byl samotný protest pokojný, po jeho konci došlo k potyčkám části protestujících se strážníky. Místo davů lidí vedle sebe bez nasazených roušek a respirátorů si tak Britové nejvíce na záběrech všímají především zásahu neozbrojených strážníků, kteří se nejprve neúspěšně snažili ukočírovat dav, načež se raději sami vydali na kvapný ústup.

Sobotní londýnské protesty přibližně až desítky tisíc lidí proti tamním koronavirovým restrikcím a uzávěře ekonomiky a společnosti se v centru Londýna obešly bez šarvátek až do chvíle, kdy někteří z demonstrantů zamířili na konci protestu do největšího londýnského parku v centrální části města – Hyde Parku. Tam protest skončil, část lidí se ovšem nechtěla rozejít, a to ani na naléhání přítomných strážníků.

Strážníci se dav snažili vyzvat k odchodu, přičemž nakonec zvolili metodu rozptýlení davu, načež začala šarvátka, která vyústila v to, že se policisté sami dali na ústup a chyceni za ramena postupně couvali před davem do chvíle, než se raději rozhodli uprchnout k jednomu okraji parku a schovali se za zábradlí.

Po určité chvíli následně strážníky vybavené pouze pendreky vystřídali již lépe vybavení policisté, kteří kupříkladu už mimo jiné disponovali dokonce i helmami.

Demonstranti na téměř neozbrojené strážníky vrhali lahve a další předměty, a jedna z policistek tak po zásahu skončila s tržnou ranou na hlavě. Kromě ní výtržníci zranili i dalších jejích sedm kolegů. Dva policisté museli být ošetřeni v nemocnici.

 

Za útoky na policii a trestné činy narušení veřejného pořádku bylo podle metropolitní policie zatčeno pouze pět lidí.

Záběry zachycující napadení londýnských strážníků můžete zhlédnout zde:

Britská ministryně vnitra Priti Patelová odsoudila násilí na demonstraci jako „nesmyslné“ a zraněným důstojníkům popřála „rychlé uzdravení“.

Napadení strážníků opět otevírá pro Brity citlivé téma týkající se ozbrojování policistů. To se v poslední době otevírá čím dál častěji, zejména kvůli nárůstu terorismu a obětem z řad policistů.

Přestože se může zdát, že kvůli zvýšení počtu útoků noži a dalšími zbraněmi Britové chtějí, aby byl jejich policejní sbor co nejlépe vyzbrojen, není tomu tak úplně; někteří ukazují na téměř dvousetletou tradici neozbrojených pochůzkářů.

Běžní metropolitní policisté tak u sebe mohou mít jenom pendrek a pouta. Když jde do tuhého, mohou ještě v krajním případě využít pepřový sprej… Pak již strážníkům v případě přestřelky nezbývá než doufat, že je alespoň zachrání povinná neprůstřelná vesta s vysílačkou, a čekat na kolegy se zbraní, těch je přitom v zemi nedostatek – celá je má již v řádu nižších tisíců, a než se ve velkých městech dostanou na místo, může to trvat i deset minut. V odlehlých oblastech Spojeného království pak o mnoho déle.

I jeden útočník s nožem dokáže britským policistům bez výbavy pořádně zavařit:

Ve Spojeném království navíc policistům nemůže ani v případě teroristického útoku pomoci žádný z kolemjdoucích, jelikož v zemi panuje de facto zákaz civilního držení střelných zbraní a problémem může být i přechovávání nožíku na mazání másla. Pokud s ním půjdete na veřejnost, hrozí vám trest za držení sečné zbraně. Problémem však je, že útočníci, na rozdíl od policistů, nedbají rad k odzbrojování a na strategických místech v Británii, jako jsou letiště či dopravní uzly ve velkých městech, tak lze v posledních letech častokrát spatřit armádu – ta je na rozdíl od policistů plně vybavena.

V zemi s nejtvrdšími restrikcemi na držení zbraní tak policisté občas zabaví i šroubovák, nůžky či kleště. „Bezpečně zlikvidováno a odstraněno z ulic,“ pochvalovali si kupříkladu britští policisté v roce 2018 po zabavení v Česku běžného kutilského náčiní.

 

Jindy zase policisté sdílejí oddechnutí, že byly bezpečně zlikvidovány kuchyňské nože, vidlice na drůbež či lžička. Ani ta se tak dle britských mužů zákona „nedostane do špatných rukou“.

 

 

Odeslat komentář