Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
RF / USA: Arktida, kdysi známá svým drsným prostředím a dlouhými zimními nocemi, nyní prochází dramatickými změnami, otepluje se téměř čtyřikrát rychleji než zbytek světa. Tento zrychlený proces otevírá prostor pro intenzivnější průmyslovou činnost a rozvoj, který se stal viditelným zejména díky satelitním snímkům nočního osvětlení.
Mezinárodní výzkumný tým s využitím dat z programu Satelitní meteorologie amerického ministerstva obrany zjistil, že umělé osvětlení v Arktidě rostlo v letech 1992 až 2013 v průměru o 5 % ročně.
Během tohoto období se až 606 000 kilometrů čtverečních arktického území dostalo ze tmy do světla.
Umělé osvětlení a jeho zdroje
– Pouze 15 % osvětlených oblastí v Arktidě během výzkumného období tvoří sídla, jako jsou domy a obytné budovy. To jasně ukazuje, že většina umělého osvětlení je výsledkem průmyslových aktivit, nikoli urbanizace – řekl Zhousen Wang, člen výzkumného týmu a vědec z Goddardova centra NASA.
Hlavní zdroje tohoto osvětlení pocházejí z těžby ropy a plynu a také z těžebních operací. Ruská Arktida zaznamenala největší nárůst umělého osvětlení – osvětlená území se rozšířila o téměř 440 000 kilometrů čtverečních, což je oblast větší než Kalifornie.
Ropná pole v regionech, jako je Chanty-Mansijsk a Jamalsko-něněcký autonomní okruh, vedou tento růst, přičemž vyniká zejména ropné pole Samotlor, jedno z největších na světě.
Do roku 2013 pokrývaly oblasti těžby ropy a zemního plynu v ruské Arktidě, včetně okresů Chanty-Mansijsk, Jamalo-Něnec a Něnec, osvětlené území o rozloze 339 000 kilometrů čtverečních, téměř o velikosti Německa.
Evropská Arktida má 158 000 kilometrů čtverečních osvětlených území, což je výrazně více než 49 000 kilometrů čtverečních v severoamerické části. Mezi prominentní průmyslové lokality patří důl Red Dog na Aljašce, který byl v roce 2018 druhým největším producentem zinku na světě.
Nové technologie a ekologické výzvy
Přestože je výzkum založen na starších datech, tým NASA Black Marble nyní používá moderní přístroje, které poskytují přesnější snímky a dokážou detekovat slabší zdroje světla.
Přesto výzkumníci čelí výzvám, jako je odstranění přirozeného světla z polární záře a měsíčního světla.
– Podrobné sledování změn v reálném čase nám pomůže lépe porozumět dynamice průmyslové činnosti – řekl Miguel Roman, zástupce ředitele atmosférického oddělení v Goddardově centru NASA.
Dodal, že tyto analýzy by mohly hrát klíčovou roli v odpovědném hospodaření se zdroji a zachování ekosystémů, které jsou důležité pro stabilitu nejen na lokální, ale i globální úrovni.
Překlad, Zpracoval: CZ24.news
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi