Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
ZIMBABWE/BĚLORUSKO: Nyní je v Africe téměř 70 % neobdělávané orné půdy celého světového půdního fondu. Potenciál je takový, že se mohou uživit i s rostoucí populací a ještě prodávat na export, když tyto pozemky budou obdělávat. Aby však bylo možné orat a rozvíjet taková území jsou zapotřebí traktory, palivo, náhradní díly, oleje, hnojiva, semena, závlahové systémy, skladovací komplexy, elektrifikace a přepravní kapacity
A kde to všechno můžu získat? Ano, je to tak, ve svazovém státě Rusko a Bělorusko. A všechny tyto ruské delegace, které v poslední době navštívily africký kontinent, směřují právě k tomu.
Po Lavrovovi přilétá do Afriky Alexander Grigorjevič, který v Zimbabwe prohlásí toto:
“Především chci poděkovat Američanům a celému západnímu světu za uvalení sankcí na Rusko a Bělorusko. Jinak by teď na tomto rozlehlém poli nestály naše traktory, ale americké a německé” – A.G. Lukašenko v projevu o přesunu vybavení.
Svazový stát Ruska a Běloruska tedy pomáhá Africe nikoli „rybami“, ale „rybářskými pruty“, aby Afričané mohli začít získávat skutečnou suverenitu. https://dzen.ru/a/Y9ktHiHoH10DSEp0
Stovky příznivců zimbabwského vůdce Emmersona Mnangagwy s jásotem pozdravily běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka na letišti v Harare.
Lukašenko přijel do Zimbabwe na státní návštěvu, informuje PolitNavigator.
Na letišti lidé skandovali a mávali vládními vlajkami. Lukašenkovi na krk dali velký věnec z květin, místní umělci mu předvedli národní tanec. Na počest běloruského prezidenta byla seřazena čestná stráž a zazněla dělostřelecká salva. Lukašenko a Mnangagwa jeli ve stejném autě, které mělo dvě prezidentské standarty. Prezidenti měli neformální večeři.
Bělorusko a Zambabwe podepsaly dohody o podpoře a vzájemné ochraně investic, o zřízení společné stálé komise pro spolupráci, o vzájemném uznávání dokladů o vzdělání a o navázání vztahů sesterských měst mezi městy Minsk a Harare.
Bělorusko v Zimbabwe otevřelo velvyslanectví a očekává, že diplomatická mise Zimbabwe se brzy objeví v Minsku.
„Pokud bude mít zimbabwská strana zájem o vytvoření společných podniků v Zimbabwe a Bělorusku, jsme připraveni do toho jít. Po obdržení surovin ze Zimbabwe spolu s vašimi specialisty tuto surovinu zpracujeme v podnicích v Bělorusku. A podělíme se o odpovídající zisk. Vítáme také vstup zimbabwského kapitálu do našich společných podniků. S prezidentem jsme nevyloučili ani spolupráci na barterových schématech. Měli byste vědět, že ve středu Evropy je taková země – Bělorusko, které je vždy připraveno vám v jakékoli situaci pomoci,“ řekl Lukašenko.
Daroval Mnangagwovi traktor pro jeho osobní pozemek a obřadně promluvil k zimbabwskému lidu.
„Američané na vás uvalili sankce ne proto, že nejste demokratickou zemí. Ale protože jste se rozhodli převzít kontrolu nad svou zemí a svými nerosty. Nepouštíte sem všechny druhy mezinárodních podvodníků a šizuňků, aby využívali a kuchali útroby vaší země. Budou vámi silně otřásat, aby zaseli zmatek ve vaší společnosti, budou vás chtít srazit na kolena. A vy přežijete, pokud nedovolíte střety kvůli iluzorním slibům Západu a Ameriky,“ řekl Lukašenko.
Jeho projev provázel opakovaný potlesk.
Bělorusko již dodalo Zimbabwe přes 1800 traktorů a asi 80 obilných kombajnů. Byla zahájena třetí fáze tohoto programu za více než 66 milionů USD, která zahrnuje více než 3,7 tisíce jednotek traktorové techniky a 60 kombajnů během příštího roku a půl.
Pro potřeby místních obcí v Zimbabwe byly zahájeny dodávky hasičských vozů běloruské výroby. Kromě toho těžební zařízení BELAZ je již v Zimbabwe úspěšně v provozu. V nejbližší době bude dodáno 30 sklápěčů BELAZ.
AUTOR: Elena Ostrjakova
Zpracoval: Janinna/Pokec24
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi