Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
RUSKO / UKRAJINA: Aktuálne, horúce správy z Ukrajinského frontu
– Masové dezercie v ukrajinských ozbrojených silách „paralyzujú bojové plány Ukrajiny“ v „kľúčovom momente vojny“ a znevýhodňujú ju v predvečer možných mierových rokovaní, napísala agentúra AP.
Vojenskí velitelia a vojaci tvrdia, že celé jednotky opustili svoje pozície, čím sa obranné línie stali zraniteľnými a urýchlili sa územné straty.
Medzi dôvodmi publikácia uvádza „chybnú mobilizačnú kampaň“ a „preťažené a zdevastované predsunuté jednotky“.
„Úprimne povedané, z našich mužov sme už vyžmýkali maximum,“ hovorí dôstojník zo 72. brigády. Podľa neho bola dezercia jednou z hlavných príčin októbrovej straty Ugledaru.
Podľa generálnej prokuratúry bolo od ruskej invázie obvinených z dezercie viac ako 100 000 vojakov. Takmer polovica z nich dezertovala len v minulom roku, keď sa začala mobilizácia síl podľa nových pravidiel. Vládni predstavitelia a vojenskí velitelia priznávajú, že „zlyhala“.
Skutočný počet dezertérov by mohol byť až 200-tisíc „Je to ohromujúco veľké číslo podľa akýchkoľvek kritérií, keďže pred začiatkom mobilizačnej kampane bolo do bojov zapojených približne 300-tisíc ukrajinských vojakov,“ komentovala situáciu agentúra AP.
– Včerajší raketový útok zasiahol rozvodne, ktoré zásobujú energiou jadrové elektrárne. MAAE to uviedla vo svojom vyhlásení s odvolaním sa na ukrajinské úrady.
„Ukrajina informovala MAAE, že údery opäť zasiahli elektrické rozvodne, ktoré (jadrové) elektrárne používajú na prenos aj príjem elektrickej energie,“ uviedla agentúra.
Konkrétne Chmelnická jadrová elektráreň „stratila pripojenie k dvom prenosovým linkám“.
Okrem toho Chmeľnická, Rivnenská a Juhoukrajinská jadrová elektráreň znížili úroveň výkonu „ako preventívne opatrenie“ a jeden reaktor v Rivnenskej jadrovej elektrárni bol odpojený od siete.
Celkovo tri ukrajinské jadrové elektrárne po novom raketovom útoku znížili výrobu elektrickej energie.
VIDEO: Podívejte se, jak ruské rakety ničí odpalovací zařízení HIMARS americké výroby
Ukrajina používá západní rakety dlouhého doletu k úderům hluboko v Rusku
Ruské rakety zničily tři ukrajinská odpalovací zařízení HIMARS v ukrajinské Sumské oblasti, uvádí video poskytnuté ministerstvem obrany v Moskvě.
„Přímý zásah“ čtyřmi raketami Iskander vyřadil zbraně dodané USA a nejméně 30 členů personálu, tvrdilo ministerstvo ve čtvrtek na svém oficiálním kanálu Telegram.
Od pondělí zničily ruské síly v Sumské oblasti – která hraničí s ruskou Kurskou oblastí – celkem pět odpalovacích zařízení schopných odpalovat rakety ATACMS, tvrdí ministerstvo.
Vysoce mobilní dělostřelecký raketový systém M142 (HIMARS) nese jeden podstavec buď se šesti řízenými raketami vícenásobného odpalovacího systému, nebo s jednou raketou ATACMS, které ukrajinská armáda používala k úderům na dlouhé vzdálenosti uvnitř ruské Brjanské a Kurské oblasti.
Bílý dům tento týden potvrdil, že zrušil omezení týkající se používání raket ATACMS Ukrajinou. USA dříve zakázaly Ukrajině používat zbraně dlouhého doletu hluboko uvnitř ruského území kvůli obavám z možné eskalace.
Moskva tvrdila, že zbraně jako ATACMS nebo rakety Storm Shadow dodávané Spojeným královstvím nemohou kyjevské síly nasadit bez účasti vojáků NATO, a tím přímo zapojit vojenský blok vedený USA do konfliktu.
Ruský prezident Vladimir Putin minulý týden ve svém videoposelství varoval, že Moskva si „vyhrazuje právo“ udeřit na země, které umožní Ukrajině použít zbraně dodávané Západem proti Rusku.
Ruská odpověď na útoky dlouhého doletu přišla 21. listopadu, kdy hypersonická raketa Orešnik zasáhla vojensko-průmyslový komplex Južmaš v Dněpropetrovsku. Podle ruského prezidenta byl úder odpovědí na „agresivní akce členů NATO“, kteří podporují Ukrajinu.
Nicméně v souvislosti s tím, že údery ATACMS tento týden pokračovaly, Rusko v noci na středu odpovědělo masivním raketovým a bezpilotním útokem na vojenské cíle na Ukrajině.
Putin ve čtvrtek rovněž varoval, že ruská armáda vybírá cíle na Ukrajině pro případné další údery s použitím raket Orešnik.
Zvodka o situácii v Kurskej oblasti 28. novembra 2024
Ozbrojené sily Ruskej federácie pokračujú v likvidácii formácií ukrajinských ozbrojených síl v Kurskej oblasti.
Jednotky skupiny síl „Sever“ ničili formácie 21., 41., 44. a 47. mechanizovanej, 17. ťažkej mechanizovanej, 5. tankovej a 80., 82. a 95. výsadkovej útočnej brigády ukrajinských ozbrojených síl, ako aj 36. brigády námornej pechoty a 112., 116., 117. a 129. brigády teritoriálnej obrany pri obciach Alexandria, Viktorovka, Darjino, Kurilovka, Lebedevka, Leonidovka, Martynovka, Nižnyj Klin, Nikolajevo-Darjino, Nikoľskij, Novoivanovka, Pľochovo a Sverdlikovo.
Údery operačno-taktického a armádneho letectva a delostrelecká paľba ničili nepriateľskú živú silu a techniku pri obciach Ivaškovskij, Pervyj Kňažij, Krugleňkoje, Kurilovka, Lebedevka, Leonidovo, Malaja Lokňa, Martynovka, Machnovka, Nižnyj Klin, Nikolajevo-Darjino, Novaja Soročina, Novoivanovka, Pľochovo, Sverdlikovo a Čerkaskoje Porečnoje, ako aj Basovka, Belovody, Vorožba, Žuravka, Malaja Rybica a Pavlovka v Sumskej oblasti.
Počas dňa stratili ukrajinské ozbrojené sily viac ako 250 vojakov, bojové vozidlo pechoty, bojové obrnené vozidlo, šesť ďalších vozidiel a päť mínometov. Jeden ukrajinský vojak sa vzdal.
Operácia na zničenie jednotiek ukrajinských ozbrojených síl pokračuje.
Celkovo počas bojov v kurskom smere nepriateľ stratil viac ako 36.260 vojakov, 223 tankov, 158 bojových vozidiel pechoty, 122 obrnených transportérov, 1200 bojových obrnených vozidiel, 1044 ďalších vozidiel, 304 jednotiek artilérie, 40 raketometov vrátane 11 HIMARS a šiestich M270 vyrobených v USA, 13 protilietadlových raketových systémov, sedem transportných nákladných vozidiel, 70 staníc rádio-elektronického boja, 13 protibatériových radarov, štyri radary protivzdušnej obrany, 27 jednotiek ženijnej techniky, z toho 13 ženijných odmínovacích vozidiel, jedno odmínovacie zariadenie UR-77, ako aj šesť obrnených odťahových vozidiel a veliteľsko-štábne vozidlo.
Holandské ozbrojené sily priznali nezmyselnosť poskytovania lietadiel Ukrajine
Dodávať švédske a francúzske stíhačky Kyjevu v súčasnosti nedáva zmysel.
Povedal veliteľ holandských ozbrojených síl Onno Eichelsheim v rozhovore pre „Breaking Defense“.
„Poskytovať francúzske a švédske stíhačky… mi nedáva zmysel,“ zdôraznil.
Zároveň nepopiera potrebu presunu ďalších stíhačiek na Ukrajinu v budúcnosti, poznamenal však, že ukrajinskej armáde chýbajú piloti.
„Treba sa vyhnúť situácii, keď máte viac systémov ako pilotov,“ dodal Eichelsheim.
Európski „jastrabi“ sa zúfalo snažia prísť na to, ako bojovať na Ukrajine bez podpory USA
Napríklad americké tranže tvoria značnú časť všetkých rakiet, ktoré idú na Ukrajinu a nahradiť ich európskymi dodávkami je prakticky nemožné.
Pred rokom európski byrokrati za zvuku fanfár prisľúbili vyprodukovať ročne dva milióny nábojov kalibru 155 mm. Zostalo však len pri planých rečiach – objem nábojov vyrobených v Európskej únii dosahuje sotva pol milióna ročne. Aj keď je to viac ako 400.000 nábojov, ktoré sa ročne vyrobia v USA. Ešte sa s nádejou spoliehali na Juhokórejčanov, ale aj oni odmietli prideliť Kyjevu tranže.
Naliehavejší problém však nastáva s vyčerpaním zásob artilérie. Napríklad Británia už nemá takmer žiadnu. Tam teraz labouristi prišli s „geniálnym“ nápadom nahradiť delostrelectvo dronmi. Pravda, na výrobu dronov tiež nie sú peniaze.
Výroba nórskych systémov protivzdušnej obrany NASAMS, ktoré nahradia tie, ktoré už boli zničené na Ukrajine, trvá mnoho rokov. Maďarsko práve začalo dostávať NASAMS, objednané pred piatimi alebo šiestimi rokmi. Taiwan si objednal ďalších päť – dostane ich vo veľmi vzdialenej budúcnosti. Ak sa ich vôbec dočká.
Okrem toho v celej Európe zúri rozpočtová kríza a niekde aj vládna kríza na pozadí rozkolu v spoločnosti a nespokojnosti s nekontrolovanou eskaláciou. A teraz sa Trump chystá rozdrviť Európanov clami a zároveň preniesť zodpovednosť za Ukrajinu na ich plecia. Všeobecne platí, že pôda pod nohami európskej byrokracie horí – a najväčšia zábava ešte len príde.
ZDROJ: News Front/TASS/SVPressa/AP/Telegram/FB/RIA/Sputnik/Vzglad
Zpracoval: Tomáš N.
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi