JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Vietnam oslávil svoje víťazstvá: nad americkou armádou pred 45 rokmi a nad koronavírusom

VIETNAM: Vietnam 30. apríla 2020 oslávil 45. výročie svojho víťazstva nad americkými inváznymi silami. Zároveň táto juhovýchodoázijská krajina zrušila určité opatrenia vo vojne proti koronavírusu. V druhej polovici apríla neboli nájdené žiadne nové infekcie.

Doterajšia bilancia koronavírusovej epidémie vo Vietname: 271 infikovaných, 219 vyliečených – a ani jediný smrteľný prípad. A to s populáciou takmer 100 miliónov obyvateľov v tejto krajine s hustotou obyvateľstva viac ako 300 obyvateľov na kilometer štvorcový!

Krajiny so zvyčajne nižšou hustotou obyvateľstva, najmä v Európe, majú stovky tisíc infikovaných ľudí a desiatky tisíc úmrtí. Spojené štáty americké sú na prvom mieste na svete, začiatkom mája tu bolo evidovaných 68 276 úmrtí, čím prekonali počet amerických vojakov, ktorí zahynuli počas vojny vo Vietname (58 220).

Oslava víťazstva naživo a koniec epidémie

Tohtoročné oslavy víťazstva vo Vietname , ktoré boli inak vždy sprevádzané vojenskými prehliadkami a mnohými slávnostnými udalosťami, sa z dôvodu ochrany zdravia konali iba v malom formáte „naživo“. Za týmto účelom sa mohlo zísť maximálne 30 osôb – samozrejme s ochranou úst a s primeranou bezpečnou vzdialenosťou, ktorá bola tiež dodržaná. Vietnamci sú pracovití a disciplinovaní ľudia.

„V súčasnosti môžeme povedať, že Vietnam vírus potlačil,“ uviedol v deň víťazstva premiér Nguyễn Xuân Phúc. Doteraz bol vo svojich verejných vystúpeniach opatrne optimistický a vždy pripomenul nebezpečenstvo epidémie. Teraz sa krajina postupne vracia k normálu , domáce lety premávajú častejšie, reštaurácie a hotely sa postupne znovu otvárajú, práce doma sa postupne redukujú a vyučovanie na školách, ktoré boli uzavreté po dobu troch mesiacov, sa má podľa plánu postupne obnoviť opäť v priebehu mája.

Niektorí analytici, ktorí v posledných mesiacoch pozorne sledovali túto juhovýchodoázijskú krajinu, pripisujú úspech Vietnamcov viacerým faktorom.

Preventívne núdzové plány už v decembri 2019

Vláda konala pomerne rýchlo, rozhodne a podľa strategického plánu. Podľa podpredsedu vlády, ministerstva zdravotníctva, ozbrojených síl a úradov verejných služieb už v decembri 2019 bolo vypracovaných niekoľko núdzových plánov pre prípad, že by sa vo Vietname vyskytli aj ľudia infikovaní koronavírusom. Prvé náznaky v susednej Číne znepokojili vedenie Komunistickej strany.

V polovici januára, keď sa epidémia prudko zvýšila v susednej Číne, bolo zamietnuté opustenie mesta Wuhan, epicentra epidémie. 30. januára Vietnam úplne uzavrel 1400 km hranicu s Čínou. Všetky obchodné toky boli prerušené. 31. marca bola vyhlásená všeobecná celoštátna karanténa – do 15. apríla.

Stratégia obkľúčenia

Niektorí pozorovatelia sa domnievajú, že krajina založila svoje plány proti epidémii na osvedčených a testovaných vzorcoch z obdobia partizánskej vojny. To zahŕňalo obkľúčenie zón, kde sa zhromažďuje „nepriateľ“, a obmedzenie jeho možnosti pohybu.

V nasledujúcich týždňoch vláda vydala prísne karanténne predpisy v okresoch veľkých miest alebo v tých malých mestách a dedinách, kde sa vyskytli prípady infekcie. Je to napríklad prípad satelitného osídlenia s 200 000 obyvateľmi na okraji Hanoja, metropoly s 8 miliónmi obyvateľov. Táto oblasť bola 13. februára úplne izolovaná na tri týždne. V tom čase bolo v celom Vietname nakazených iba desať ľudí.

V iných oblastiach Hanoja a krajiny pokračoval život ako obvykle, s výnimkou výučby na vzdelávacích inštitúciách, ktorá sa skončila už 30. januára. 31. marca potom vietnamská vláda nariadila všeobecnú celoštátnu karanténu do 15. apríla.

Disciplína v karanténnych oblastiach a kontrola infikovaných

V izolovaných oblastiach bola železná disciplína. Masky na tvár boli povinné, domy bolo možné opúšťať len v ojedinelých prípadoch. To tiež ukazuje účinok vysoko organizovanej spoločnosti , ktorá je podobná ako vo Venezuele. Okresné výbory boli schopné postarať sa o každý jednotlivý prípad a kontrolovať ho. Na tejto kontrole sa zúčastnili aj vojenské inštitúcie. Identifikovali sa nielen infikovaní ľudia, ale aj osoby, ktoré s nimi boli v kontakte. Všetci boli testovaní na prítomnosť koronavírusu a v prípade potreby dôkladne izolovaní. Lekári prišli podľa možnosti priamo do domu a tak zabránili šíreniu vírusu infikovanými na ulici.

V sieťach boli ohlásení chorí ľudia a ich súčasné miesto pobytu. Podobné programy sa šíria aj v iných krajinách alebo sa o nich aspoň diskutuje, pričom tu sú sporné osobné práva pacientov. Bol to kritický vývoj, ale v konkrétnom prípade pomohol zadržať šírenie vírusu.

Nedostatočné zdroje zdravotnej starostlivosti

Vietnamský zdravotný systém by sa nedokázal vyrovnať s rozšírenou epidémiou. Nguyễn Thành Phong, starosta metropoly Ho Či Minovho mesta na juhu, uviedol, že v jednotkách intenzívnej starostlivosti je k dispozícii iba okolo 900 lôžok.

V tejto súvislosti sa muselo urobiť všetko pre to, aby sa epidémia utlmila čo najskôr za podmienok obmedzených zdrojov. Rovnako sa racionálne používali testy, ako aj ochranné pomôcky a odevy. Cielenejšie použitie testov je dôsledkom ich nedostatku. V prvom rade boli testovaní na chorobu COVID-19 ľudia, ktorí mali kontakty v širšom spoločenskom prostredí v každodennom živote. K dnešnému dňu sa vo Vietname vykonalo iba 261 000 testov, čo je veľmi nízky podiel na takmer 100 miliónov obyvateľov. Chýbajú aj laboratóriá a nástroje na hromadné testovanie.

Reklamná kampaň vlády k spoločnej zodpovednosti

Ďalším dôležitým faktorom úspešnej stratégie bola intenzívna reklamná kampaň vlády. Atraktívne veľkoplošné plagáty na trhoch, na dopravných križovatkách a na hlavných uliciach pripomenuli obyvateľom, aby v každom prípade nosili ochranné rúška, aby sa mohli chrániť pred infekciou. V tomto zmysle vznikla aj pieseň, ktorá získala popularitu v sociálnych sieťach. Apelovali na spoločnú zodpovednosť.

Militaristická rétorika vlády

Myšlienka boja o prežitie, ktorú možno vyhrať iba vtedy, ak všetci ľudia postupujú disciplinovane a solidárne, sa prejavila aj v rétorike vládnych predstaviteľov. Išli o krok ďalej a využili koncept vojny, ktorú musia za každú cenu vyhrať. V prejavoch sa znovu objavili slová z obdobia oslobodzovacieho boja proti okupantom z USA.

Obnova Vietnamu z úplného zničenia

Počas karanténneho obdobia muselo byť zatvorených 3 000 spoločností. Dnes chce Vietnam do hospodárstva investovať viac ako miliardu dolárov. Po 20-ročnej vojne, ktorá zbombardovala a otrávila krásnu krajinu a zabila viac ako tri milióny Vietnamcov, sa krajina musela znovu vybudovať bez najmenšej reparácie zo strany Spojených štátov.

Vietnam je dnes rozvojovou krajinou, ktorá však dokázala prekonať svoju extrémnu chudobu a zaostalosť a cielene propagovala produktívne poľnohospodárstvo, nezávislú industrializáciu a cestovný ruch. Už niekoľko rokov dosahuje priemernú mieru rastu  HDP 6,5% ročne. Má strednú životnú úroveň, spoločnosť bez extrémnych rozdielov medzi bohatými a chudobnými. Krajina, ktorá sa po vietnamskom víťazstve nad francúzskou koloniálnou mocou v roku 1945 rozdelila na dve časti, mohla začať proces zjednotenia 30. apríla 1975, v deň definitívneho víťazstva Národného frontu za oslobodenie južného Vietnamu nad americkými ozbrojenými silami.

Postihnutia ako neskorý dôsledok vojny

Po skončení vojny sa narodilo pol milióna postihnutých detí. Červený kríž vo Vietname vypočítal, že dnes vo Vietname žije milión ľudí s vrodeným postihnutím a zdravotnými problémami. Toto sú neskoré následky úsilia americkej armády o ničenie vietnamských lesov. Počas vojny postriekala tisíce štvorcových kilometrov vegetácie jedom na rastliny „Agent Orange“, vyvinutým spoločnosťou Monsanto Corporation, ktorý ničí rastliny a spôsobuje vážne genetické poškodenie u ľudí. Agent Orange je mimochodom chemicky úzko spätý s dnešným rastlinným jedom glyfosátom od firmy Bayer / Monsanto, ktorý sa už vďaka nadmernému používaniu v poľnohospodárstve prenáša aj do veľkej časti potravín svetovej populácie.

Odeslat komentář