JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Vietnam si z Ruska objednal zásielku vakcín Sputnik V., časť dostane od Ruska darom

VIETNAM: Keď v stredu Rusko vyhlásilo, že do dvoch týždňov uvedie na svetový trh prvú vakcínu proti COVID-19 na svete, Vietnam nezaváhal a vakcínu si objednal

Podľa správ z novín Tuoi Tre mieni Vietnam nakúpiť 50 až 150 miliónov dávok ruskej vakcíny Sputnik V. Podľa správ z médií príde časť zásielky z Ruska ako dar, za zvyšok Vietnam zaplatí.

Vietnam sa ale nespolieha len na Rusov. Ako uviedlo ministerstvo zdravotníctva, Hanoj kúpi aj vakcíny z Británie, kde pred nedávnom uzavrel partnerstvo s univerzitou v Bristole s cieľom vyvinúť domácu vakcínu.

Zo správy ministerstva nebolo jasné, ktorú vakcínu z Británie nakoniec Vietnam zamýšľa kúpiť, kedy sa dá očakávať vakcína na domácom trhu, alebo koľko by mala stáť.

Jednoznačné ale je, že nákup vakcín zo zahraničia je len núdzovým východiskom, a dlhodobo sa Vietnam na žiadnu cudziu krajinu spoliehať nechce. Minulý mesiac vietnamské ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že krajina bude mať k dispozícii domácu vakcínu do konca roka 2021.

„Medzitým bude Vietnam naďalej pokračovať vo vývoji vlastnej vakcíny COVID-19,“ uviedla vietnamská ministerka zdravotníctva pre štátnu televíznu stanicu Vietnam Television (VTV).

Ako sa hovorí: „Čo je doma, to sa počíta.“

Andrea Lopatková

Odeslat komentář