JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Víkendový prieskum na Slovensku: Pellegriniho nová strana a Ficov SMER by mali spolu až o 10% viac ako OĽANO!

SLOVENSKO: Hlavnému korona-manažérovi a jeho koaličným partnerom sa podaril husársky kúsok: necelé tri mesiace po voľbách už má dvojhlavá strana Smer, ich hlavný opozičný súper, desaťpercentný náskok na čele predvolebného prieskumu

Cez víkend, ako vždy, sa konali televízne duely. Zaujímavé veci nám prezradil už aj samotný výber hostí. V relácii RTVS O 5 minút 12 diskutovali Branislav Gröhling (SaS) a Ľubomír Petrák (Smer). V relácii V politike na TA3 boli hosťami Boris Kollár (Sme rodina), Peter Žiga (Smer), Maroš Šefčovič a Tomáš Valášek (Za ľudí). V relácii TV Markíza Na telo sa stretli Peter Pellegrini (Smer) a Milan Krajniak (Sme rodina).

Zo siedmich politikov tam nebol ani jeden z najsilnejšej vládnej strany. Je to iba náhoda? Alebo je to potvrdenie rezervovaného až mierne opovržlivého postoja mainstreamových médií voči predsedovi vlády a jeho hnutiu?

Samozrejme, nemohol tam chýbať Peter Pellegrini. Že prečo opäť Pellegrini, v podstate obyčajný opozičný poslanec? A vlastne, nie je v poslednom čase Pellegriniho v televízii akosi priveľa? A prečo s ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny diskutuje človek, ktorý s touto agendou nemá nič spoločné? Prečo tam za Smer nebol radšej napríklad exminister toho rezortu Ján Richter?

No áno, nehovorí sa to nahlas, ale je to každému jasné: Pellegrini je teraz miláčik médií. Ide predsa o rozbitie Smeru a likvidáciu mainstreamom nenávideného Fica.

Agentúra Focus priniesla už aj prieskum volebných preferencií politických strán, v ktorom sa objavila už aj Pellegriniho predpokladaná budúca strana. A ktorý, mimochodom, bol robený ešte pred pamätnou tlačovkou, na ktorej Pellegrini definitívne otvoril Pandorinu skrinku.

Tento prieskum ukazuje, že 48,6 percenta voličov potenciálnej Pellegriniho strany by prišlo zo Smeru, 6,2 percenta zo Sme rodina, 5,5 percenta z ĽSNS, 15 percent z iných strán (SNS, Vlasť, OľaNO…?). Avšak to zároveň znamená, že cca polovica voličov Smeru-SD bola rozhodnutá ostať pri Robertovi Ficovi. Ktovie ako by však vyzerali tie percentá dnes, potom ako sa Pellegrini „vyfarbil“ a predviedol to, čo Ficovi prívrženci vnímali ako absolútnu zradu a podraz. Mnohí smerácki voliči totiž toto Pellegriniho vystúpenie hodnotili veľmi negatívne, „vynadala“ mu dokonca ešte aj Monika Beňová.

Lenže to podstatné, čo prieskum ukázal, si väčšina mainstreamových vykladačov percent neráčila všimnúť: Smer je tri mesiace po voľbách už opäť suverénne na čele volebného pelotónu. Že nie? Ale áno: prieskum hovorí, že Pellegriniho strana sa dotiahla na OľaNO, Focus uvádza rozdiel iba v desatinkách percenta. A ak sa k Pellegriniho virtuálnej strane priráta aj desať percent, ktoré ziskal Ficov Smer, tak je to spolu cez tridsať percent. Teda výsledok, aký mal Smer pred Kuciakiádou.

A to prešli od volieb iba tri mesiace…

Ivan Lehotský

Odeslat komentář