Sledujte nás na Telegramu: 👉 @cz24news
ČESKO: Vrchní vládní „cenzor“ nebo také vládní zmocněnec pro strategickou komunikaci Otakar Foltýn budí silné kontroverze. Kniha generála Řehky však odhalila děsivou pravdu o propagandě skrytou pod název „strategická komunikace“.
Otakar Foltýn, který zároveň působí ve vojenské prezidentské kanceláři, má být ve funkci koordinátora strategické komunikace půl roku, pak se má jeho působení vyhodnotit. Pro tuto funkci byl odvelen od 30. května 2024. Od té doby však vyvolal ve společnosti nemalý poprask. Nedávno například označil podporovatele Ruska jako „svině“, za to čelil vlně ostré kritiky a pochybnostem, zda je člověkem na svém místě.
Úspěšný herní vývojář a spoluzakladatel Společnosti pro obranu svobody projevu Daniel Vávra se rozhodl zapátrat po tom, co přesně post vládního koordinátora obnáší. Odpovědi se mu dostalo v knize náčelníka generálního štábu Karla Řehky a Vávra se nestačil divit.
„Mnohým, mou maličkost nevyjímaje, bylo až doposud nejasné, co to vlastně je, ta funkce „vládního zmocněnce pro strategickou komunikaci“, proč jí máme a proč jí proboha má na starosti voják, bez předchozí zkušenosti s public relations a ne nějaký tiskový mluvčí. Včera jsem se začetl do knihy náčelníka Generálního štábu Armády ČR Karla Řehky, kde je strategické komunikaci věnována celá kapitola. A hned v prvním odstavci je naprosto otevřeně napsáno, že je to politicky korektní výraz pro PROPAGANDU a PROSTŘEDEK PRO VEDENÍ VÁLKY. Jejím cílem je OVLIVŇOVÁNÍ MYSLI a chování obyvatelstva a používá k tomu metody, které jsou v knize nazývány jako PSYCHOLOGICKÉ OPERACE, přičemž Řehka připouští, že je možno používat i neetické postupy, jako KLAMÁNÍ a KOMPROMITACE KLÍČOVÝCH OSOB…
Tak už tedy je vcelku jasné, proč to má na starosti voják a vysvětluje to i jeho chování.
Jinak ta Řehkova kniha je vcelku dobré čtení, Řehka je zjevně rozumný člověk a má tam kupříkladu velmi pragmatický a realistický popis postojů a motivů Ruska, vůbec ne nepodobný tomu, co často říká třeba Drulák. Kdo by to byl býval řekl.
A samozřejmě se dá pochopit i to, že se vláda snaží v době ozbrojeného konfliktu nějak ovlivňovat veřejné mínění. Ale způsob a fakt, že to dělají zase takto trapně a ještě se sami nechtěně zvolením názvu přiznají, že je to PROPAGANDA, je úsměvný,“ uzavřel svůj komentář na facebooku Vávra.
Vávra také některé citace v Řehkově knize, v níž se rozepisuje i o strategické komunikaci, červeně zvýraznil a zveřejnil.
„Dalo by se říct, že jde také o proces účinného vedení propagandy (za předpokladu, že se oprostíme od dnešního negativního vnímání toho slova), i když to z důvodu politické korektnosti i ryzího pragmatismu nikdo nechce pojmenovat,“ píše Řehka.
„Strategická komunikace je zaměřená na externí a interní cílové skupiny, míří tedy směrem ven i dovnitř. Měla by být nedílnou součástí každého plánu vojenského tažení. Mělo by se jednat o meziresortní strategickou aktivitu, která obvykle překlenuje tradiční aktivity civilní veřejné diplomacie s tradičním vojenským ovlivňováním,“ vysvětluje Řehka ve své knize.
V této souvislosti zmiňuje i psychologické operace s použitím metod komunikace a dalších prostředků zaměřených na schválené cílové skupiny se záměrem ovlivnit jejich vnímání, postoje a chování za účelem dosažení politických a vojenských cílů.
„Také metody ovlivňování mysli mohou být různé a více či méně etické a společensky přijatelné (například míra využívání lživých informací a překrucování skutečnosti, kompromitování osob a podobně),“ uvádí dále Řehka.
Upozornění: Tento článek je výlučně názorem jeho autora. Články, příspěvky a komentáře pod příspěvky se nemusí shodovat s postoji redakce cz24.news. Medicínské a lékařské texty, názory a studie v žádném případě nemají nahradit konzultace a vyšetření lékaři ve zdravotnickém zařízení nebo jinými odborníky.
Komentáře a diskuse jsou také otevřeny na našem Telegramu https://t.me/cz24news kde se automaticky zobrazují všechny články
Začněte diskusi