JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Vláda protlačila sněmovnou daňový balíček: Zvýší se daně na alkohol, tabák i hazard

ČESKO: Babišova vláda ANO a ČSSD s podporou komunistů protlačila sněmovnou daňový balíček. Poslanci o předloze, která od příštího roku zvyšuje daně na alkohol, tabák a hazard, diskutovali už několikrát. Danit se nově budou i výhry nad 1 milion korun. Zvýší se i poplatek za vklad do katastru nemovitostí.

Vládní balíček počítá také s úpravou zdanění technických rezerv pojišťoven.

Pro přijetí hlasovalo 96 poslanců z řad ANO, ČSSD a KSČM. Piráti a SPD byli proti. Poslanci ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí STAN se hlasování zdrželi.

Spotřební daň z cigaret a zahřívaného tabáku by od příštího roku měla stoupnout  z 27 procent na 30 procent u procentní části a z 1,46 koruny na 1,61 koruny na kus u pevné části sazby.

Podle tabákových firem by se tak cena jedné krabičky mohla zvýšit až o 13 korun. Podle ministerstva financí bude růst u minimální sazby 5,4 koruny na krabičku cigaret.

Spotřební daň z lihu by se pak měla navýšit z 57 korun na 64,50 koruny na půllitru 40procentního alkoholu.

U hazardních her se ministerstvo chystá zvýšit sazbu u kurzových sázek, tombol, turnajů malého rozsahu a tzv. totalizátorových her z 23 na 25 procent, a u loterií, bing a živých her z 23 na 30 procent.

Vláda původně chtěla zdanit plyn určený pro vytápění v domovních kotelnách, s tím ale parlament nesouhlasil.

Poslanci o předloze, která zvyšuje daně na alkohol, tabák a hazard, diskutovali už několikrát.

I dnešnímu schvalování předcházely několikahodinové debaty a hádky. Opozice vznesla velké množství dalších pozměňovacích návrhů, které neprošly.

Miroslav Kalousek (TOP 09) usiloval o zrušení superhrubé mzdy. ODS či SPD se snažili o zvýšení slevy na dani na poplatníka.

ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí STAN se chtějí obrátit se stížností na schvalování daňového balíčku na Ústavní soud. ANO, ČSSD a komunisté sázejí na to. že u Ústavního soudu svůj postup obhájí.

Upozornili na to, že počínání provládní většiny je v rozporu se zákonem o jednacím řádu Sněmovny. Šéf poslanců ODS Stanjura řekl, že ODS se kvůli tomu vůbec nezúčastní hlasování o zákonu jako celku. Nakonec se tak rozhodli i poslanci TOP 09, KDU-ČSL a STAN.

Daňový balíček nyní posoudí Senát.

Odeslat komentář