JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Slovenská vláda schválila reformu nemocníc

Pellegrini upozornil, že reforma neznamená zatváranie nemocníc.

Vláda v piatok odobrila zákon o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorý prináša reformu slovenských nemocníc.

Po rokovaní kabinetu to potvrdil premiér Peter Pellegrini s tým, že reforma je naplánovaná na niekoľko volebných období.

Poukázal, že ak by v parlamente reforma začala nadobúdať iné ako navrhnuté „kontúry“, on aj ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) môžu materiál z rokovania stiahnuť. Upozornil tiež, že reforma neznamená zatváranie nemocníc.

„Slovenský pacient si zaslúži túto reformu, preto sme sa dnes na vláde rozhodli, že ju schválime a do parlamentu pošleme,“ skonštatoval Pellegrini. Reforma smeruje do parlamentu po tom, ako ju predseda Smeru-SD Robert Fico odmietal, ak nebude vo forme ústavného zákona. Pellegrini má po vzájomných rozhovoroch s ním aj členmi poslaneckého klubu pocit, že by Smer-SD mohol zmeniť názor a pripojiť sa k širokému politickému konsenzu.

„Teraz máme opäť ďalší časový priestor, aby sme našli politicky konsenzus… Prvé čítanie, ktoré je ešte len o tom, či ideme ďalej, alebo nie, môže byť dobrým testom, či nielen koalícia, ale aj opozícia to podporí, môže ukázať, že sa z toho nebude robiť politika,“ zhrnul Pellegrini.

Kalavská sa v ostatných dňoch snažila nájsť podporu pre stratifikáciu naprieč celým politickým spektrom. Za materiál by po menších úpravách zahlasovali opozičné SaS, OĽaNO či Sme rodina, ale aj koaličný Most-Híd. Pellegrini verí, že príbeh reformy nemocníc môže byť úspešný. Tvrdí, že by nemohol dobre spať, keby zastavil zdravú zmenu slovenského zdravotníctva.

„Cieľom navrhovanej právnej úpravy je primárne zvýšiť bezpečnosť pacienta a vytvoriť predpoklady na zvýšenie kvality poskytovanej ústavnej zdravotnej starostlivosti,“ uvádza sa v materiáli. Kvalita a efektívne využitie zdrojov majú byť tiež podporené vytvorením lokálnych, regionálnych, národných nemocníc a špecializovaných a kompetenčných centier so zadefinovanými rozsahmi poskytovanej zdravotnej starostlivosti a minimálnymi počtami zdravotných výkonov ako kvalitatívnym indikátorom poskytovanej starostlivosti.

Zmyslom navrhovanej právnej úpravy je, aby sa špecializovaná zdravotná starostlivosť a niektoré typy najmä invazívnych a operačných zdravotných výkonov koncentrovali do nemocníc, kde na ich poskytnutie majú potrebné zručnosti a skúsenosti, čím sa zabezpečí lepšia kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti.

Ako vyplýva z návrhu, ak nemocnica nebude poskytovať kvalitnú starostlivosť, teda nesplní minimálny počet stanovených zdravotných výkonov, nebude ich poskytovanie zdravotná poisťovňa musieť zazmluvniť.

Vláda schválila časť zdravotníckeho programu SaS, tvrdí strana o stratifikácii

Predstavitelia strany Sloboda a Solidarita (SaS) vítajú, že vláda schválila stratifikáciu nemocníc. Optimalizácia siete nemocníc je podľa nich jedným z bodov reformného zdravotníckeho programu strany SaS.

„Aj opozičná práca má svoj zmysel. Vyzerá to tak, že časť nášho programu má šancu dostať sa do legislatívy. To určite vnímame ako pozitívnu správu,“ uviedla poslankyňa NR SR Jana Cigániková (SaS).

SaS podľa predstaviteľov strany dlhodobo upozorňovala na potrebu stratifikácie a opakovane medializovala túto tému, keďže realizácia reformy môže znamenať potrebnú zmenu v slovenskom zdravotníctve k lepšiemu.

„Iróniou je, že ministerka teraz bude musieť presviedčať najmä poslanecký klub Smeru-SD na čele s poslancom Ficom, čiže politickú stranu, ktorá Kalavskú do funkcie nominovala. Chceme veriť, že aspoň časť demokratickej opozície, ktorá sa vykrúca, či podporí reformu nemocníc, prestane pri tejto téme politikárčiť,“ povedala Cigániková.

Experti z ministerstva zdravotníctva súhlasili s požiadavkami opozície, ktoré majú byť súčasťou konečnej legislatívnej podoby stratifikácie. „Napríklad ide o zadefinovanie maximálnej čakacej doby na jednotlivé výkony, ktorú pripravia vo forme pozmeňujúceho návrhu kolegovia z OĽaNO,” hovorí člen zdravotníckeho tímu SaS Martin Barto.

„Takisto by sa malo začať s reformou ambulantnej siete. Zmeniť by sa mali aj povinnosti poisťovní. Keď nejaké oddelenie nebude spĺňať počty výkonov potrebné na to, aby mal pacient garantovanú bezpečnú zdravotnú starostlivosť, poisťovňa v takom prípade nieže nemusí, ale nemôže zazmluvniť takéto výkony,” dodal.

Podľa Cigánikovej poslancom ide o to, aby vlastníci poisťovní a zároveň nemocníc nemohli preferovať svoje zariadenia, aj keď nebudú dostatočne bezpečné.

Podpredseda Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS) Martin Beluský pre TASR reagoval, že materiál o stratifikácii ešte bude vyhodnocovať odborný tím strany pre zdravotníctvo a následne bude o jeho podpore v parlamente rokovať poslanecký klub ĽSNS.

OĽaNO vyzýva Smer, aby podporili návrh reformy nemocníc

Hnutie OĽaNO vyzýva koaličný Smer-SD, aby podporil návrh reformy nemocníc Andrey Kalavskej. Vyzdvihujú, že sa podarilo do reformy presadiť maximálne čakacie lehoty pre pacientov. TASR o tom informoval hovorca OĽaNO Matúš Bystriansky.

Podľa OĽaNO blokuje návrh predseda Smeru-SD Robert Fico. Pre hnutie je reforma nemocníc nevyhnutná na zlepšenie zdravotnej starostlivosti aj preto, že podľa nich sa za 12 rokov vlády Smeru systematické zmeny nerobili.

„Ak by teda reforma nemocníc v parlamente prešla, ministerka Kalavská bude prvou z ministrov zdravotníctva počas 12 rokov vlády Smeru, ktorá nebude len kúriť a svietiť,“ uviedol podpredseda výboru Národnej rady SR pre zdravotníctvo Marek Krajčí (OĽaNO).

Odeslat komentář