JSME TU PRO TY, KTEŘÍ CHTĚJÍ
SKUTEČNĚ POZNAT PRAVDU

Zpět

CZ 24 News

Vládny projekt vymývania mozgov začal. Matovič potrebuje vlastné vládne noviny aby sa aspoň niekde dočítal o sebe niečo pozitívne

SLOVENSKO: Nezávislé médiá sú pre Matoviča jasní nepriatelia, preto potrebuje svoju hlásnu trúbu v podobe vládnych novín ako samoľúbe pohladkanie.

Úrad vlády už pracuje na obstarávaní tlače a distribúcie vládnych novín. Nečudo, veď ľuďom treba dodávať tie „správne informácie“, aby náhodou nestratili vieru v svojich spasiteľov. Aj keď úžitok z vládnej propagandy by mohli mať teoreticky všetci ministri, hlavným propagátorom tohto zvrhlého projektu je najmä Igor Matovič. Problém však je, že na to chce použiť naše spoločné peniaze.

Matovičovi už zrejme nestačí masírovanie hláv jeho voličov cez svoje facebookové statusy a potrebuje ešte širší priestor na šírenie svojej nadomyslenej doktríny. Pred kamerami je síce každú chvíľu, neustále však vyplakáva, ako s jeho „vznešenými“ úvahami médiá manipulujú. „Mnohé médiá manipulujú pravdou a podsúvajú ľuďom iba svoj skreslený obraz,“ povedal napríklad začiatkom mája premiér v jednej rozhlasovej diskusii.

To však bolo to miernejšie vyjadrenie. Nedávno tento zdatný a už usvedčený klamár napríklad prirovnal Denník N k serveru Hlavné správy, ešte predtým zasa Televíziu Markíza k časopisu Zem a vek. Evidentne má vo vnímaní týchto médií zmätok a celý je z toho akýsi popletený, nech už dôverujete komukoľvek.

A to ešte na začiatku svojho vládnutia prišiel Igor Matovič s ideou podporiť investigatívnu žurnalistiku desiatimi miliónmi eur. Avšak šéfredaktori mu dali jasne najavo, že sa kúpiť nenechajú a radšej by mala jeho vláda popracovať na kvalitnej legislatíve, ktorá rámcuje prácu novinárov a rešpektovať infozákon.

K tomu už neprišlo a ktovie či vôbec príde. Z vyššie opísaných postojov premiéra k médiám totiž vyplýva, že nezávislé médiá sú pre neho jasní nepriatelia. Zrejme to bude tým, že trpí syndrómom nekritizovateľnosti a dostáva sa tak na úroveň Mečiara či Fica.

Je síce pravda, že plán na zviditeľňovanie štátnej propagandy sa dostal do programového vyhlásenia vlády, spokojní s ním však nie sú všetci. Matoviča  síce kritizovali napríklad poslanci Miroslav Kollár (Za ľudí), Ondrej Dostál (SaS) a dokonca aj jeho samotný „objaviteľ“ a bývalý líder kandidátky na ktorej sa MAtovič zrodil, Richard Sulík. Asi pochopili, že vyhadzovať peniaze na podobné pochybné projekty je do neba volajúca blbosť.

Aj keď toto všetko bolo ešte predtým, ako sa zistilo, že takmer polovica Slovákov veľmi nádejne očakáva predčasné voľby a že dve zo súčasných vládnych strán by sa podľa aktuálneho prieskumu ani nedostali do parlamentu. Možno sa tak všetci budú potrebovať vychvaľovať napríklad tým, ako „dobre funguje“ pomoc občanom a firmám, alebo ako sme tu pod ich vedením všetci „spokojní“.

A tak nám zrejme nezostáva nič iné, než veriť, že štátom riadená a nami všetkými zaplatená propaganda dopadne lepšie, ako župné noviny, ktorých objektivita sa podľa prieskumu Transparency International Slovensko pohybuje na úrovni 47%. Ale vzhľadom na túto vládu a jej šéfa sú to asi dosť prehnané očakávania. Najmä ak nám silou mocou podsúva, že to bude bezplatná informovanosť obyvateľstva. Načo potom ale vyhlasuje tender na tlač a distribúciu, ktorú môže zaplatiť len z našich daní. Nie zo svojho.

Odeslat komentář